Foto: Pilsen Busking fest

10 světoznámých umělců začalo svoji kariéru na ulici. Zrodí se hvězda i v Plzni?

Glen Hansard, Bob Dylan nebo Janis Joplin – to jsou jen někteří slavní umělci, kteří odstartovali svoji kariéru vystupováním na ulici. Pouliční umění, známé také jako busking, je stále populární. Umělce vystupující na ulici přiváží už pět let do západočeské metropole Pilsen Busking Fest. Mezi nimi jsou světově proslulé celebrity i začínající hudebníci nebo performeři, na něž hvězdná kariéra teprve čeká.

Busking neboli pouliční umění označuje umělecké vystupování na veřejném prostranství. „Nejde jen o kytaristy nebo zpěváky, ale třeba o herce nebo artisty. Odměnou je pro ně spontánní odezva publika. Kolemjdoucí většinou ohodnotí shlédnuté vystoupení libovolnou částkou do připraveného klobouku, krabičky nebo pouzdra od hudebního nástroje,“ říká Jan Šinko, organizátor Pilsen Busking Festu 2018.

Ať se to dnes zdá těžko uvěřitelné, na ulici svoji kariéru začínalo i těchto 10 světoznámých umělců.

Bob Dylan

Kdosi ho vtipně označil za „nejbohatšího buskera na světě“. Už na střední škole založil několik kapel. Začal vystupovat v kavárně s hrou na klavír, který brzy vyměnil za kytaru s harmonikou a postupně se přiklonil k folku. V prvním ročníku vysoké školy v roce 1961 studia zanechal a odjel do New Yorku, kde hrál v různých klubech a parcích po Greenwich Village. Tam zaujal producenta a v roce 1962 vydal album, přijal umělecké jméno Bob Dylan a od té doby šla jeho kariéra už jen strmě vzhůru. V roce 1991 mimo jiné obdržel Grammy za celoživotní přínos.

David Bowie

David začínal jako nadaný zpěvák ve školním sboru a saxofonista ve školní kapele. Od svých 16 let hrál v řadě kapel na kytaru a zpíval. S kapelou cestovali ve staré sanitce a hráli v klubech, parcích i na ulicích v různých městech Anglie. Všiml si ho hledač talentů, na jeho radu si umělec změnil jméno a v roce 1967 se osamostatnil a vydal první album – David Bowie. Od té doby jeho kariéra vzkvétala, natočil více jak padesátku alb, založil několik doprovodných kapel a spolupracoval s významnými hudebníky.

Glen Hansard

Glen se narodil v jedné z nejchudších čtvrtí irského Dublinu. Ve třinácti letech předčasně opustil školní lavici a dlouhá léta se živil pouličním hraním. V roce 2006 si zahrál spolu s Markétou Irglovou hlavní role v komorním hudebním snímku Once režírovaném bývalým členem The Frames Johnem Carneyem a částečně inspirovaném jeho kariérou buskera v Dublinu.

Robin Williams

Jeden z nejpopulárnější amerických herců Robin Williams měl skutečně zvláštní cestu ke slávě. Jako chudý student si totiž vydělával jako mim před Muzeem moderních umění a celý jeho život v té době stál pouze na tom, zda dokáže beze slov pobavit své okolí, což prokázala pozdější úspěšná kariéra dokazuje.

Steve Martin

Málokdo ví, že vtipálek Steve Martin se v mládí snažil vydělávat na živobytí jako komediant a hráč na banjo pro kolemjdoucí. Nikdo se tak nemůže divit, že později kromě několika nezapomenutelných filmových rolí založil i ocenění „Steve Martin Bluegrass Prize“ pro nejlepší hráče na banjo.

Benjamin Franklin

Autor, diplomat, zakladatel, vynálezce, tiskář, poštmistr, vědec a pouliční umělec. Ben Franklin nebyl „pouze“ prezidentem USA. Jako mladík v Bostonu zpíval písně, četl básně či komentoval aktuální události přímo na ulici. Není divu, že se v pozdější době stal jedním z nejhlasitějších obhájců svobody projevu.

Sheryl Crow

Držitelka ocenění Grammy již od svého dětství ukázala výrazný potenciál, když začala hrát na klavír v šesti letech. Díky buskingu a setkávání s dalšími pouličními umělci absorbovala spousty různých vlivů a dostala tak skvělý základ pro svoji budoucí kariéru blues rockové zpěvačky. Když se Crowová setkala s místním hudebníkem a producentem Jayem Oliverem, byla jen otázka času, kdy se o ní dozví i okolní svět.

Rod Stewart

Rod Stewart nebyl vždy tak úspěšný a populární jako dnes. Když se jeho první pokus založit kapelu nepovedl, spojil své síly s folkovým zpěvákem Wizz Jonesem a společně se důkladně seznámili s ulicemi celé Evropy. Netrvalo dlouho, a i on se dočkal své slávy a milionů prodaných hudebních nosičů.

Janis Joplin

Začala zpívat po barech a ulicích, od mládí trpěla drogovými sebedestrukcemi. Její strmá ale krátká kariéra z ní udělala jednu z nejvýraznějších představitelek právě se rodící rockové odnože populární hudby v 60. letech. Mnozí ji považují za nejlepší zpěvačku v historii rockové hudby.

BB King

Někdy mají i Ti nejlegendárnější hudebníci, ty nejskromnější začátky. Riley B. King byl jedním z takových muzikantů, kteří začali budovat kariéru v ulicích Mississippi. Kytarista a bluesový hráč vystupoval na jazzových večírcích po celé Americe a získával fanoušky kdekoli hrál. Nakonec se Riley přejmenoval na B.B. Kinga, což neznamená nic jiného než zkráceně „Beale Street Blues Boy“, název ulice, kde dříve hrál.

 

Plzeň bude hostit buskery z celého světa

Umělců, kteří dříve vystupovali na ulici a později se stali slavnými, je celá řada. Těšíme se na to, že i na našem, už pátém ročníku festivalu pouličního umění vystoupí lidé, jimž se podaří odstartovat skvělou kariéru. Pilsen Busking Fest se uskuteční v západočeské metropoli od 3. do 6. října a vystoupí na něm umělci z celého světa včetně České republiky,“ dodává Jan Šinko.


O Pilsen Busking Fest 2018

Pilsen Busking Fest je festival prezentující umění přímo na ulici. Již 5. rokem nabízí návštěvníkům kvalitní a originální umělce, firmy a jednotlivce přímo v historickém centru města Plzně. Návštěvníci se mohou těšit na hudebníky, divadelníky, kejklíře, malíře, karikaturisty, spisovatele nebo sochaře.V programu se objeví kolem 50 vystupujících z celého světa. Program doplní zajímavé výstavy, kreativní zóny a tematické dílny. Festival proběhne ve dnech 3. až 6. října 2018. Více informací najdete na webu www.buskingfest.cz nebo na Facebooku.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru