V Rokycanské nemocnici je 81. babybox v Česku
V zadní části budovy lékárny Rokycanské nemocnice byl v úterý 26. října s požehnáním plzeňského biskupa Tomáše Holuba zprovozněn 81. babybox v České republice a čtvrtý v Plzeňském kraji. Stoprocentní fungování a nejlépe žádný důvod jej otvírat popřáli zařízení pro bezpečné odložení „nechtěného“ novorozence i duchovní otec babyboxů v ČR Ludvík Hess, ředitel nemocnice Jaroslav Šíma nebo bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Babybox bude připojen na nepřetržitou službu dětského oddělení nemocnice, kde se v případě spuštění signálu o dítě postarají. V zimě se budou v Plzeňském kraji instalovat ještě další dvě zařízení.
První babybox zprovoznil Ludvík Hess v pražském Hloubětíně 1. června 2005. K dnešku je už téměř v každém okresním městě. Rokycany přišly na řadu jako předposlední. „Město i okres patří k těm nejméně lidnatým. Pravděpodobnost odložení nechtěného lidského mláďátka je zde, doufám, menší než ve velkých městech. Proto jsme babyboxy instalovali napřed v těch větších centrech. To se nám po více než 16 letech podařilo a mám radost, že dnes můžeme být i tady,“ říká Ludvík Hess s tím, že domluva s vedením Rokycanská nemocnice byla příkladná.
„S panem Hessem dnes zprovozňujeme už druhý babybox. První jsme otvírali ještě při mém působení v nemocnici v Českém Krumlově. Nikdy jsem se netajil tím, že tuto myšlenku podporuji. Jsem si jist, že žena neopouští své dítě z malicherných důvodů. Vždy musí být silný motiv, kdy se jako matka nemůže o novorozence postarat. Pak je lepší, pokud se dítě dostane do odborné zdravotní péče a dostane šanci na život s náhradními rodiči. Babybox je v takovém případě tou první šancí na normální život,“ říká Jaroslav Šíma, byť doufá, že zařízení zůstane nevyužito. „Ale v případě potřeby je k dispozici a náš tým bude připraven se o dítě v jeho prvních dnech života postarat.“
Také v Rokycanech se jedná o babybox „nové generace“, které vyrábí od roku 2012 a průběžně modernizuje firma Montel z Náměšti nad Oslavou. „Babybox je připojen k datové síti. Pokud je použit, to znamená, že se dvířka otevřou a zavřou, hned signalizuje monitorovací počítač umístěný na dětském oddělení obrazem i zvukem a zároveň je odeslán mail a SMS na libovolný zvolený počítač nebo telefon nebo na jiné obdobné signalizační zařízení,“ popisuje výrobce Zdeněk Juřica.
Zařízení myslí i na okamžitou bezpečnost dítěte. Vnitřek má stálou teplotu 28 °C. Babybox se neotvírá manuálně, ale automaticky stisknutím tlačítka. Při zavírání systém sleduje, zda v prostoru dvířek není žádný předmět nebo překážka. To, aby se třeba novorozenci neskříply prstíky. Na to už myslí i vanička uvnitř babyboxu, z níž by dítě nemělo mít možnost vystrčit ruce ani nohy. Zdravotníci se po uzavření babyboxu k dítěti dostanou v menších jednotkách minut a dítě okamžitě převezmou do péče. Zařízení monitoruje i svoji funkčnost. Pokud by cokoli přestalo fungovat, babybox se zablokuje a ihned vyšle signál technikům s výzvou k opravě. Do odstranění závady se neotevře.
Zdeněk Juřica bude v nejbližších týdnech instalovat v Plzeňském kraji ještě dva nové babyboxy. V listopadu v Klatovech, kde bude nahrazovat původní zařízení právě za babybox nové generace. „A na přelomu ledna a února zprovozníme babybox v Tachově, tedy posledním okresním českém městě, kde zatím chybí,“ doplnil Ludvík Hess.
Připomíná, že babyboxy už k dnešku pomohly a daly šanci na život 226 novorozencům. Nejvíce jich rodičky v nouzi odložili právě v Praze-Hloubětíně (29) a v Brně (20), dále v Pardubicích (9), Olomouci (8), Ostravě, Opavě, Liberci a Kladně (7). V jednom případě v Klatovech (2. 2. 2019) a v pěti případech v Plzni. Dne 23. července 2017 to bylo dokonce dvakrát během tří hodin. Babybox v Domažlicích naštěstí zatím žádná rodička využít nemusela.