Manson v roce 2014. Zdroj: Volné dílo

Bílé album od Beatles zatemnilo mysl Charlese Mansona. Údajně ho vybízelo k rasové válce

Známý vůdce sekty Rodina, Charles (Milles) Manson již přes rok není mezi námi. Skonal ve vězení ve věku 83 let. Manson a jeho skupina vstoupili do povědomí veřejnosti vraždou herečky Sharon Tateové a dalších pěti lidí v srpnu roku 1969. Tyto vraždy symbolicky ukončily éru hippies. K bestiálnímu činu Mansona svými písněmi údajně vyzývala skupina Beatles.

Charles Manson a jeho trnitá cesta životem

Manson se narodil v Ohiu 12. listopadu 1934 mladé dívce Kathleen Maddoxové. Její mládí s sebou neslo i nerozumnost. Společně se svým bratrem se zúčastnila zločinu a byla odsouzena k pětiletému vězení. I po svém propuštění se životem zpočátku ne lehce proplétala.

Proto Charlie strávil většinu svého mládí v domovech pro mladistvé či v nápravných zařízeních. Krátce žil u svého strýce, který jej však psychicky týral, například jej jednou donutil jít do školy v dívčích šatech. Údajně proto, že byl chlapec moc „měkký“. Odsud, stejně jako ze zařízení pro mladistvé, pravidelně utíkal. A znovu se vracel. Postupně se naučil, jak se v takovém prostředí chovat a jak zaujmout. A tak si třeba vymyslel známou historku, že byla jeho matka těžká alkoholička a jako malého jej vyměnila za lahev piva. Pravda to ale nebyla.

Ani jeho dospělý život nepřinesl velkou změnu. Na život na svobodě nebyl zvyklý a neuměl se živit poctivě. Zaplétal se do krádeží aut, prostituce a jiných nelegálních činností. A tak většinu času trávil ve vězení. To mu však přineslo mnoho pozitivního. Od spoluvězňů se naučil základům psychologie a ovládání lidí, bedlivě naslouchal pseudonáboženským přednáškám, především scientologii a učil se hrát na kytaru. V hlavě se mu zrodil sen. Stane se zpěvákem a hudebníkem.

Manson v roce 1956
Manson ve svých 22 letech. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Rok 1967, jako začátek Mansonovy kariéry. Jen místo hudebníka se z něj stal guru

Když byl 21. června 1967 znovu propuštěn, bloudil bezcílně ulicemi San Francisca, pozoroval  hromadnou lásku členů hippies, poslouchal výklady pouličních kazatelů, tiše přihlížel a učil se.

Postupně kolem sebe shromáždil skupinu, kterou nazval Rodina (The Family). Jejími členy byli převážně mladí lidé, dívky i chlapci již ve svém útlém věku životem znudění či ublížení. Mansonovi se rozhodli svěřit své osudy a poslušně vykonávat jeho příkazy z oblasti otročiny, prostituce a náboženského fanatizování. Za psychické manipulace je k sobě připoutával. Některým se dokonce jevil jako Ježíš, spasitel nové doby. Stejně jako jiní sebe pasující kazatelé této éry, i on skrze své charisma, sex a drogy své ovečky plně zfanatizoval.

Známou osobou hudební scény, která podlehla Mansonově ideologii, byl i zpěvák skupiny The Beach Boys, Dennis Wilson.

Dennis Wilson
Zpěvák Dennis Wilson také podlehl vlivu Mansonovi ideologie. Snímek z roku 1971. Foto: Volné dílo

Charlieho neúspěchy i fascinace skupinou Beatles vedli k vraždám

Ani Wilson, ani jiní, kterým Mansona představil, jej slavným neučinili. Nejvíce to vyčítal producentovi Terrymu Melcherovi. Ten jej dlouho udržoval v naději, nakonec však od slibované smlouvy odstoupil. V té době bydlel v domě na adrese Cielo Drive 10050. Zde také Mansona s konečnou platností odmítl.

Charlie toto bral jako zradu od těch, kteří si žijí na výši. Nazýval je „prasata“ (The Pig), lidé, kteří mají vše, peníze, postavení či slávu. A toužil se pomstít.

Když už zvrácenost nemůže být větší. Děsivý příběh psychicky týraného a duševně nemocného vraha Eda Geina

Kromě toho měl Manson osobní teorii, dle které brzy dojde k rasové válce, neboť politická i společenská situace je již neudržitelně napjatá. Válku vyhrají černí, neboť jsou od přírody silnější. Nejsou však chytří a nedokáží udržet fungující společnost. A tak, až tato válka začne, schová se Charlie se svojí skupinou do skal, a až černochům dojde, že jsou bezradní, přijde a stane v jejich čele jako vůdce.

Jenže čas plynul a válka nikde. A pak se něco stalo. Jeho oblíbená skupina The Beatles vydala nové album. A právě v tomto albu, nazvaném jednoduše Bílé album (The White Album) Manson poznal výzvu k útoku. Členové skupiny jej, dle jeho názoru, svými texty přímo vyzývali k zahájení rasové války. Manson v nich viděl nebeské jezdce apokalypsy, kteří dle Bible přijdou na zem před konečným zúčtováním. Především jejich píseň Helter Skelter (hlava nehlava) jej přesvědčila.

Beatles White album
Bílé album od Beatles definitivně zatemnilo Mansonovi hlavu. Foto: Volné dílo

Osudný srpen 1969

V noci 8. srpna 1969 poslal Manson několik svých věrných na Melcherovu adresu na Cielo Drive. Měli zabít každého, kdo tam bude. Jenže Melcher už zde nebydlel. Místo toho dům obývala těhotná herečka Sharone Tate se svým manželem Romanem Polanskim, který byl tou dobou pracovně pryč. Zde byly zabity čtyři osoby, včetně Tateové.

Dva dny na to, nyní již náhodná volba, padla na dům podnikatele Lena la Biancy a jeho manželky. I oni byli zavražděni. V obou případech měly být vraždy „magické“ a tak byly na zdi napsány různé nápisy, jako Helter Skelter, Pig, Wake up (vzbuďte se), War (válka) a další. Vše mělo směřovat k Černým panterům, černošské ozbrojené domobraně, chránící práva černých. Konfliktem mezi nimi a politickou mocí by Mansonova očekávaná válka začala.

Sharon Tate
Zavražděná herečka Sharon Tateová na snímku z roku 1967. Foto: Volné dílo

Rasová válka nezačala a Mansonova rodina byla dopadena

Po řadě vyšetřování stanul Manson a další členové Rodiny před soudem. Všichni, kterým byla dokázána účast na vraždách, byli odsouzeni k trestu smrti. Ten však stát Kalifornie záhy zrušil. Čekalo je tak doživotní vězení.

Přes Mansonovu zásadní roli v případu vražd Tate-LaBianca je třeba zmínit, že on sám žádnou z těchto obětí nezabil. Jeho označení za masového vraha je tak poněkud nadnesené. Byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, především pak za svoji roli, coby strůjce vražd.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru