Ilustrační foto. Zdroj: Piqsels

Bylinky, které pomáhají správné funkci močového měchýře a močových cest

Záněty močového ústrojí dokáží pořádně potrápit v jakémkoliv ročním období. Na podzim se dá snadno prochladnout ráno nebo večer, kdy už není takové teplo, přestože během dne ještě kraluje babí léto. Onemocnění se léčí antibiotiky a častým jevem je, že se rádo vrací. Jak zánětu, ať již hrozícímu nebo opakujícímu, předejít? Vsaďte na přírodu. Vybrali jsme pro vás tři dostupné bylinky, které vám při nesnázích pomohou.

Přeslička rolní vydrží sušená několik let

Tato až metr vysoká rostlina se vyskytuje v mírném klimatickém pásu po celé Evropě, ale i ve zbytku světa. V Česku se vyskytuje v nížinách i na horách a nejlépe se jí daří na loukách, u lesů nebo u polních cest. Sbírá se nať, a to až do konce října. Usušená vydrží až tři roky.

Přeslička má tu výhodu, že je bohatá na kyselinu křemičitou. Ta napomáhá udržovat cévy pružné a pevné. Rostlina je močopudná, a tak se užívá nejen při problémech s močovými cestami, ale také při léčbě močových nebo ledvinových kamenů.

Odvar se připravuje jako klasický čaj. Dvě lžíce sušené bylinky zalijte 250 ml vody a louhujte přibližně 15 minut. Denně můžete vypít až čtyři šálky tohoto nápoje. Přeslička má ale zároveň jednu nevýhodu, neměla by se užívat dlouhodobě, proto je vhodnější k pití užívat směs bylin, například přesličky, třezalky a kopřivy.

Bylinky, které tělu pomohou dostat se do formy po užívání antibiotik

Petrželka je skvělou volbou

Petrželka je skvělou univerzální bylinkou, která chutná a pomáhá. Dá se pěstovat na vlastní zahrádce a využití má prakticky celá rostlina. Na ledviny a močové cesty působí příznivě nať, a to jak v čerstvé, tak v sušené formě.

Příprava odvaru je jednoduchá. Hrst sušené nebo svazek čerstvé bylinky se nechá deset minut povařit v litru vody, který se scezený popíjí po celý den. Bylinka má dezinfekční schopnosti a zároveň obsahuje příznivé silice, které podporují močení.

Pozor by si ale měly dát těhotné a kojící ženy. Konzumace petrželky ve větším množství může vyvolat předčasný porod nebo potrat.

Bylinky pro zdravý žlučník, které snadno v přírodě poznáte

Brusinky nejen chutnají, ale také pomáhají

Brusinku zná snad každý z nás. Tato rostlina má nejen chutné plody, ale při problémech se dá využít i keřík, který se sbírá až do podzimu. Brusinka roste v nížinách i na horách. Látky v ní jsou silně antibakteriální a močopudné. Jejich konzumací prospíváte močovým cestám jak při akutních problémech, tak preventivně. Brusinky jsou navíc plné vitamínů a antioxidantů, tudíž podpoříte svoji imunitu.

Užívají se čerstvé nebo sušené plody dle chuti, ale samozřejmě nic se nemá přehánět, a tak by pravidelná konzumace neměla přesáhnout 4 měsíce. Pozor by si měli dát zejména lidé s poruchou jater nebo ledvin. Naši předci sbírali i lístky. To se dnes tak často nevidí, ale sušené lístky můžeme nalézt například v čajových směsích. Špatně ale neuděláte ani pitím brusinkových šťáv nebo džusů.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru