Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bylinky, po kterých touží vaše namáhané vlasy

Nechráněné vlasy dostávají v létě zabrat. Schnou, jsou bez lesku a třepí se. Udržet je v kondici v úporných vedrech je pomalu nadlidský úkol. Sáhnout můžete po běžně dostupných šamponech a kondicionérech, ale víte, že mohou vlasům pomoci i (ne)obyčejné bylinky? Stačí místo nákupu do supermarketu vyrazit na louku nebo třeba k rybníku a budete překvapeni, kolik stoprocentní přírodní kosmetiky kolem vás naleznete, a to dokonce zadarmo. Pokud byste přece jen raději dali přednost nějakému osvědčenému přípravku, sáhněte po přírodní kosmetice na vlasy.

Březové listí znovu v kurzu

Naše prababičky se bez sušeného březového listí neobešly. Sbíraly jej mladé od dubna do června vždy v takovém množství, aby vystačilo na celoroční používání. Tak proč to také nezkusit? Nic se nestane, pokud na lístky vyrazíte i v červenci. Listy se suší umělým teplem, a to nejlépe na sítech.

Příprava březové vody je jednoduchá. Usušené listy se zalijí horko vodou a nechají asi čtvrt hodiny vyluhovat. Po vychladnutí můžete začít s oplachem vlasů, které roztok vyživuje, působí proti lupům, napomáhá správné činnosti mazových žláz a zabraňuje jejich vypadávání. Bříza ale prospívá i pokožce, působí proti plísním a hojí vyrážky. Proto můžete březovou vodou oplachovat pokožku nejen ve vlasech, ale klidně i na obličeji. Výluh připravujte vždy čerstvý.

Šťovík pro krásné lesklé vlasy

Trochu zapomenutým prostředkem pro zdravé vlasy je šťovík. Ten zabraňuje rychlé tvorbě mazu a voda z této rostliny udržuje vlasy přirozeně krásné. Na jeden litr roztoku stačí asi dvacet rostlin, které se chvilku povaří a poté se přibližně čtvrt hodiny vyluhují. Vlasy se pak oplachují šťovíkovou vodou, kterou před každým použitím připravujte čerstvou.

Bylinky, které tělu pomohou dostat se do formy po užívání antibiotik

Lopuchem proti nezdravým vlasům

Lopuch větší je ideálním prostředkem, který ochrání vlasy před vysycháním a lámáním. Zároveň vyživuje pokožku a zabraňuje tak tvorbě nepříjemných lupů. Sběr byliny je však o něco obtížnější, protože potřebujeme kořen, ze kterého se připravuje silný odvar. Ten se vtírá čerstvý do pokožky mezi vlasy a nechává působit asi patnáct minut.

Kořen se sbírá na jaře nebo na podzim. Pokud se vám nechce pracně dolovat lopuchové kořeny, pomohou vám v bylinné lékárně, kde jej seženete v sušené formě.

Podběl léčivý pomáhá i vlasům

Listy z podběle se sbírají na jaře a v létě, květy na jaře. Odvar z nich je vzpruhou pro namáhané vlasy, kterým dodává sílu i lesk. Rovněž podporuje pokožku a podle lidových povídaček dokonce zabraňuje vypadávání vlasů. Odvar se připravuje podobně jako březová voda a musí být vždy čerstvý.

Podběl by se neměl užívat dlouhodobě vnitřně, protože má vysoký obsah alkaloidů. Jeho zevní užití na posílení vlasů se také nedoporučuje dlouhodobě, proto po něm sáhněte, pouze pokud jsou vaše vlasy vyloženě namáhané a bez lesku. Krátká podbělová kúra je rychle vzpruží a následně můžete pokračovat třeba březovou vodou.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru