Foto: Archiv Diecézní charity Plzeň

Charita v Diecézi plzeňské šije roušky, kde se dá

Rychlou odpovědí charit v Diecézi plzeňské na vládní opatření v souvislosti se šířením koronaviru je už několikátý den šití roušek svépomocí. Děje se tak v některých službách s omezeným provozem, v dobrovolných charitách a někteří pracovníci využívají i domácí kapacity.

Když roušky nejsou, budeme je šít

Zpoždění státních dodávek ochranných prostředků vyvolalo spontánní reakci solidárních pracovníků charit. Většina provozů se ze dne na den začala potýkat s nedostatkem roušek, respirátorů a dezinfekce. A právě roušky, které se dají relativně snadno a rychle ušít v provizorních podmínkách, se staly jasnou prioritou všech, kteří mají zručné ruce.

„Šijeme roušky,“ uvádí Alena Drlíková z Oblastní charity Rokycany. Využívají zde dobře zásobených a vybavených Sociálně terapeutických dílen pro lidi s handicapem. Podobný model zvolili i v Sociálně terapeutických dílnách sv. Josefa v Domažlicích a v obdobné službě v Karlových Varech. Šijí ale i charitní domovy pro seniory. V Domově sv. Alžběty v Plzni se do šití dokonce zapojili senioři navštěvující ergoterapeutickou dílnu. V Domově sv. Jiří v Plzni, fungujícím pod městskou charitou, je improvizované krejčovství umístěno v prádelně a střídá se zde více pracovnic. „Už šije několik dalších zaměstnanců Městské charity Plzeň. V tomto budeme během příštího týdne soběstační. Snažíme se vyrobit i desítky roušek denně pro klienty Domova sv. Františka,“ říká ředitel Pavel Janouškovec k pokrytí nároků množství roušek ve službách pro seniory. Problém však přetrvává v dodávkách ústenek pro služby poskytované lidem bez domova.

šití roušek
Foto: Archiv Diecézní charity Plzeň

Další zprávy o neobyčejném nasazení sociálních pracovníků ve výrobě roušek přicházejí i z azylových domů a domovů pro matky s dětmi v tísni v Chebu, Aši nebo Radobyčicích na Plzeňsku. O soustavném šití a shánění ochranných pomůcek určených také pro terénní pracovníky informuje Oblastní charita Klatovy. Velkou práci odvádějí dobrovolné charity. „Šiju po večerech doma z materiálů, které jsou k dispozici – od prostěradel s monogramem po babičce, která jsou tak hustě tkaná, že tam pomalu nejde vrazit špendlík, až po zbytky látek z dob, kdy jsem šila něco dětem,“ píše ředitelka Farní charity Cheb Eva Kolafová. Ve Farní charitě Horšovský Týn dokonce nechávají ušité roušky na plotě nyní zavřeného Komunitního centra, aby si je mohli bezkontaktně vyzvednout obyvatelé, kterým chybí.

I přes veškerou snahu je ochranných pomůcek málo

Roušky pro charitní sociální služby jsou však stále nedostatkovým zbožím. Aby bylo do budoucna z čeho šít, zakoupila již Diecézní charita Plzeň a Městská charita Plzeň po 100 metrech tkaniny. Obě charity také obdržely darem po 200 metrech textilie od města Plzeň. Další dar látky na šití roušek přišel včera od štědrého dárce na Biskupství plzeňské.

Pro představu: Jen těch nejzákladnějších jednorázových roušek je na týden v Charitě v naší diecézi třeba 5 900 a na to naše improvizovaná šicí místa nestačí. K tomu nám chybí alespoň 2 500 respirátorů, doslova hektolitry dezinfekce a mnoho dalších ochranných prostředků, jako jsou ochranné rukavice či pláště.

šití roušek
Foto: Archiv Diecézní charity Plzeň

Společná výzva Biskupství plzeňského a Diecézní charity Plzeň

Šití roušek v plzeňské diecézi již probíhá, ale roušek stále není dost. Pokud byste se chtěli zapojit, budeme rádi, pak ušité roušky můžete:

  • posílat zdarma na adresu Diecézní charita, Cukrovarská 16, Plzeň 30100 – označení balíčku – ROUŠKY.
  • odnést na místní farnost či charitu.

Kontaktní osobou v případě dotazů je za Diecézní charitu Plzeň Mgr. Marie Sýkorová,
731 433 000, [email protected] a za Biskupství plzeňské Ing. Iva Fictumová, 777164795, [email protected] .


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru