Ilustrační foto. Zdroj: Ilustracnifotky.cz

Chrometofobie. Když se běžné starosti promění v chorobný strach z peněz

Úzkost z finanční situace, ať už současné nebo budoucí, mohl za svůj život pocítit téměř každý. Jak ale vypadá skutečný strach z peněz?

Intenzivní strach či paniku jen z toho, že vidí, dotkne se, cítí pach peněz, či z jejich utrácení, to pociťuje člověk, jež trpí chrometofobií. Netýká se pouze lidí majících nedostatek prostředků, překvapivě tuto fobii může mít i bohatý člověk. Situace, kdy může jít opravdu potenciálně do tuhého, nastává, když se fobie přesune do fáze znemožňující člověku například platit své účty. Někteří lidé pociťují úzkost i v blízkosti drahých uměleckých předmětů, aut nebo šperků.

Vzácná fóbie, ale kdo ví…

I když se podle dostupných dat jedná o velmi vzácnou fobii, popsanou u několika málo jedinců v Anglii, je dobré vědět, jaké příznaky má, v případě, že byste na sobě pociťovali některé z nich. Samozřejmě záleží na jejich naléhavosti a frekvenci. Je však možné, že se tato fobie zdá tak vzácná, protože o ní lidé většinou nevědí a ani se nenechají diagnostikovat v případě, že skutečně některé neodbytné příznaky na sobě pozorují.

Jak poznám Chrometofobii?

  • Běžně se neúčastníte aktivit, kde můžete utrácet peníze, s tím bývá spojeno celkové omezení společenských aktivit a případně i málo přátel.
  • Odmítáte přemýšlet o penězích či o vašich zvycích s nimi spojených.
  • Neradi otevíráte jakýkoliv mail, který může souviset s penězi, nechcete otevřít ani vaše internetové bankovnictví.
  • Máte neustálou touhu počítat peníze nebo stále kontrolovat stav účtu.
  • Odmítáte se dotknout peněz či kreditní karty.
  • Nechcete si dopřát jak nezbytnosti, tak luxusnější požitky, i když si je můžete s klidem dovolit.
  • Dokonce se může vyskytnout i neschopnost pracovat, protože myšlenka výdělku nebo kladného zůstatku na účtu vám způsobuje extrémní úzkost.
  • Myšlenka, že peníze jsou vlastně určitým způsobem nečisté, zkažené a že navíc kazí charakter.
  • Strach z finančního úpadku, případně strach z bakterií na penězích.
Dobrý sluha, ale zlý pán. Nomofobie je fenoménem 21. století
Šílené fobie, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují

Tato fobie je skutečně velmi specifická a u různých lidí se může vyvinout téměř na sto způsobů. Důležité je rozpoznat, kdy se ještě jedná o normální stav, jež naprosto racionálně vychází z konkrétní životní situace a kdy už jde o nebezpečně nafouknutou bublinu strachu a úzkosti, kdy je potřeba odborná rada. Vždy je lepší při pochybnostech navštívit psychologa a promluvit si o vašich obavách, než následně litovat, že vše zašlo zbytečně daleko.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí: