Foto: DeluCat / CC BY-SA

Creepypasta v čele s Jeffem the Killerem představují novodobý horor na internetu

Internet s sebou přinesl řadu nových pojmů, a tak dnes již víme, kdo je „youtuber“ nebo co znamená termín „olajkovat“. Vznikl i svérázný fenomén na pomezí hororu a fantasy.

Od anonymity k hrdému autorství

Creepypasta je termín dnes běžně používaný pro texty, obrázky či videa s hororovou tématikou, šířené pomocí internetu. Jedná se o fiktivní, smyšlené příběhy či speciálně upravené podoby. Běžnými náměty jsou vraždy, násilí, paranormálno, to vše vyvolávající strach a zděšení. Jejich cílem je především šokovat a přitáhnout pozornost co největšího počtu uživatelů. Poměrně známým příkladem je postava Slender Mana, přízraku pronásledujícího děti. Tento smyšlený fantom se stal předlohou stejnojmenného filmu. Vysoké vychrtlé zjevení bez obličeje se do kin dostalo v roce 2018.

Kdy, kde a jak se termín creepypasta zrodil, je nejasné. Souvisí zřejmě s původním copyrightem jednotlivců, tedy technikou zkopírování textu a jeho následným vložením jinam. Takto se internetem šířily první hororové příběhy. Ty byly zpočátku anonymní, čímž měl být podpořen i efekt zdání skutečnosti. „Třeba se to stalo, třeba se to vyprávělo už dávno před zrodem internetu…“ Tyto a mnohé další spekulace měly rozostřit hranici mezi realitou a fikcí. To se ukázalo jako nadmíru nebezpečné, neboť zejména mezi mladými se objevovaly tendence těmto výmyslům věřit. V souvislosti se Slender Manem je známý případ, kdy dvě pubertální dívky napadly svoji vrstevnici, čímž se mu chtěli zavděčit, uctít jej.

Kati Winter
Modelka Kati Winter se často stylizuje jako creepy postava . Zdroj. FB Kati Winter Creepypastas

Dnes už se tvůrci ke svému autorství většinou hlásí. Boom povídaček, co by mohly být pravda, je pryč. Nyní se hodnotí především fantazie a zpracování, ke kterým se autoři rádi hlásí, a které publikují na speciálních webových stránkách, určených tomuto účelu.

Jeff the Killer jako další creepy postava

Postav a příběhů tohoto charakteru v průběhu let vznikl nespočet. Jednou z obzvláště nechutných verzí je chlapec přezdívaný Jeff the Killer (Jeff zabiják). Tento zprvu normální dospívající kluk se stal obětí brutálního napadení, během něhož utrpěl vážné rány na těle, ale jak se později ukázalo i na duši.

Jedna verze příběhu hovoří o tom, že se z napadení psychicky zhroutil. Jiná naopak říká, že se Jeff agresorům krutě pomstil, přičemž zjistil, že ubližovat druhým se mu dost líbí. Ať tak či onak, pomátl se. Jedné noci si spálil oční víčka (dle jiné verze si víčka odřezal) a obě tváře pořezal od úst až k uším tak, aby působil zdání trvalého úsměvu.

Jeff the Killer v jedné z mnohých možných podob. Zdroj: LuxAmber / CC BY-SA

Pak šel a zabil své rodiče i bratra. Tím ale údajně neskončil, měl se stát sériovým vrahem, známým svým „Jdi spát“, výrokem, který pravidelně říkal svým obětem předtím, než je usmrtil. Jeff měl nakonec spáchat sebevraždu. Jeho neklidný duch má však ve vraždách pokračovat.

Na každém šprochu pravdy trochu?

V souvislosti s příběhem se objevil obrázek ohavné bytosti, odpovídající popisu. Stejně jako historka, ani podobizna není reálná, jedná se samozřejmě o fotomontáž. Nicméně mnoho těch, kteří těmto záhadám chtějí přijít na kloub, se shoduje v názoru, že předlohou byla fotografie skutečné dívky jménem Katy Robinson. Ta v roce 2008 opravdu spáchala sebevraždu. Zajímavou shodou je rovněž fakt, že i ona se stala terčem agrese svých vrstevníků.

Čtěte také:

Zvláštní svět steampunku ukazuje historii, která nikdy nebyla
Kyberpunk v hudbě. O tom, když lidé ztratí nadvládu nad technologií
Extravagantní hudebníci, kteří šokují nejen hororovým vzhledem, ale i muzikou
Zdroje: M. D. Jones, L. Flaxman: Demons, the Devil, and Fallen Angels; paramag.eu

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru