CzechTek 2005. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

CzechTek 2005: Drsný zásah proti technařům v režii Jiřího Paroubka

Poslední červencový víkend na louce u Mlýnce na Tachovsku došlo k policejnímu zásahu proti účastníkům techno party CzechTek. Nebyla to sice první ani poslední akce tohoto druhu, kterou strážci zákona rozpustili, ale rozsah zásahu proti tancechtivé mládeži překonal i ty nejdivočejší představy všech účastníků. Událost nakonec ovlivnila politickou scénu a ukončila fenomén CzechTeku.

Už rok před CzechTekem u Mlýnce ukončili policejní těžkooděnci Czechtek 2004, který se konal u Boněnova na Tachovsku. Tehdy to byl ale jen slabý odvar. V roce 2005 přišel zlom. Souhra okolností, která vyústila v násilné rozehnání technařů a uzavření dálnice D5, tehdy vedla k tomu, že se CzechTek stal hlavním tématem všech zpravodajství. O takovou popularitu nikdo z účastníků akce nestál, za to politici, kteří v první polovině dekády objevili kouzlo populismu, využili příležitosti, aby mohli být vidět. A tak se začaly dít věci.

„Na pronajatý pozemek vás nepustíme“

Vše začalo v pátek 29. července. Organizátorům CzechTeku se podařilo pronajmout pozemek pro konání party na louce mezi obcemi Mlýnec a Újezd pod Přimdou. Louka sousedící s dálnicí D5 měla být ideální plochou, daleko od vesnic a organizátoři se dokonce zavázali, že akce proběhne v klidu s tím, že zajistí hygienické podmínky i následný úklid. Jenže policie smlouvu zpochybňovala a přijíždějící účastníky odmítala na louku vpustit. Na místě se začala vytvářet kolona aut, která vedla až na dálnici. Důsledkem toho byl dokonce uzavřen exit 136.

Kyberpunk v hudbě. O tom, když lidé ztratí nadvládu nad technologií

Technaři tedy začali hledat jiné způsoby, jak se na místo dostat, což vyústilo v obrovský zmatek. Už v pátek večer dal tehdejší premiér Jiří Paroubek pokyn ministru vnitra Františku Bublanovi, aby policie proti technařům zasáhla co nejrazantněji, a tak v noci z pátku na sobotu proběhl zásah proti účastníkům akce, kteří blokovali u sjezdu dálnici. Mezitím se na louku dostalo asi 5 tisíc lidí. Mimo to hrála hudba i na dalších místech v okolí a lidé většinou čekali, co se bude dít.

Do sobotního odpoledne se ale nezměnilo vůbec nic. Policie blokovala příjezd k louce a naopak lidé, kteří se na ni dostali, ji odmítali opustit. Nutno dodat, že na louku přicházelo stále více osob. Automobily nechávali zaparkované v okolí. Mezitím vyšlo najevo, že mají organizátoři CzechTeku pozemek skutečně řádně pronajatý. To už se ale na louce vytvořila postupující rojnice těžkooděnců, byla uzavřena dálnice D5, na které se dokonce objevil obrněný transportér a všem bylo jasné, že tento CzechTek nedopadne dobře.

Těžkooděnci proti účastníkům použili slzný plyn, dýmovnice i obušky. Nad loukou létal vrtulník. Technaři se zprvu bránili, ale policejní převaha účastníky buďto z louky odehnala, případně jim uštědřila nelítostnou ránu obuškem. Na místě zůstala krev.

Fenomén CzechTek vznikl v polovině 90. let jako nenápadná akce příznivců elektronické muziky. Organizace festivalu vycházela z tzv. DIY (do it yourself = udělej si sám). Hudebníci vystupovali zdarma a stejně tak se na akce neplatilo žádné vstupné. Tato svoboda přitahovala stále více lidí, včetně těch nežádoucích, kterým DIY myšlenka v podstatě nic neříkala. Hudební produkci dominovalo tvrdé techno (tzv. freetekno), ale výjimkou nebyly ani rozmanitější žánry, třeba drum’n’bass nebo reggae.

Zásah za 31 miliónů

Je zvláštní, jak monstrózní sílu stát proti v podstatě neškodné mládeži použil. Ano, je možné, že účastníci mohli porušovat zákon, ale rozhodně se nezdálo, že by chtěli ničit cizí majetek nebo někomu ubližovat. V tomto světle jsou náklady na policejní zásah v hodnotě 31 miliónů korun velmi neadekvátní.

Navzdory následnému vyšetřování jasný závěr nikdy nepadl. Skutečně se potvrdilo, že měli organizátoři pozemek řádně pronajatý a politici nikdy nedokázali uspokojivě vysvětlit, proč na něj policisté neumožnili přístup, což vyústilo v chaos, který vyeskaloval až ke konfliktu.

Jako náhrada nepovedeného CzechTeku se ještě téhož roku uskutečnily dvě akce. Jedna z nich proběhla v Příchovicích u Plzně s názvem CZtek a další pak na inkriminované louce u Mlýnce. Ta nesla satirické jméno Paroubtek.

Mediální událost roku 2005

CzechTek 2005 se nakonec stal mediální událostí roku, technaře obhajovalo mnoho politiků i známých osobností. Na jejich stranu se přiklonil i prezident Václav Klaus. Naopak populistické rozhodnutí Jiřího Paroubka mělo zcela opačný efekt, než předpokládal. Jeho popularita začala klesat, až nakonec z politické scény zcela odešel.

I pro techno kulturu bylo léto roku 2005 zlomové. Popularitu nikdo nechtěl, a tak se scéna začala znovu vracet do undergroundu. Ještě jeden CzechTek se konal v roce 2006. Dorazilo na něj neuvěřitelných 50 tisíc lidí, což mohli tehdejší pořadatelé klasických festivalů jen závidět. Duch svobodné akce se ale vytratil, a tak techno komunita vydala prostřednictvím serveru freetekno.cz prohlášení, že se už nikdy v budoucnu žádná akce v takovém rozsahu a pod názvem CzechTek neuskuteční.

Současné techno akce, které čas od času můžeme vídat v médiích, jsou jen nepatrným zlomkem toho, jak vypadaly CzechTeky na počátku tisíciletí. Po roce 2006 se média o techno akce přestala zajímat a opustili je i ti, kteří je navštěvovali jen proto, že to bylo populární.

Fotoreport z Czechteku 2005:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru