Molo a starý most. Foto: Lucie Čechová, Plzenoviny.cz

Dobřanské Brentnerovy sady lákají na nový parčík a plovoucí molo

V Dobřanech, v prostoru mezi dvěma mosty přes řeku Radbuzu, se poslední měsíce intenzivně pracovalo. Na malém prostranství vznikly sady s lavičkami, stezkou, lávkou, pódiem a plovoucím molem. Nesou jméno podle místního rodáka hudebního skladatele Jana Josefa Ignáce Brentnera.

Brentnerovy sady najdete u čtvrtého nejstaršího mostu u nás, začátek chodníku vede právě do něj a novým parčíkem pokračuje přes lávku do ulice U Radbuzy. Na první pohled zaujme především plovoucí molo přístupné ze sadů, které láká především děti. „Daleko víc využívají lidé to, že tady najednou mohou projet, projít, mít kontakt s řekou a bezpečně se vyhnout naší nejrušnější komunikaci,“ řekl pro Český rozhlas starosta Dobřan Martin Sobotka.

Součástí nového pojetí prostoru, který dříve lidé využívali jen k pozorování života na řece, především kachen, labutí a nutrií, jsou lavičky a pódium, kde by se v budoucnu mohly konat kulturní akce.

Na Šlovickém vrchu jsou místo tanků koně. Vzácný biotop udržují i offroady

V parčíku také vznikne dílo na počest významného skladatele, jehož jméno sady nesou. Zeď ozdobí malba s motivem dobřanského kostela sv. Víta a přilehlého starého mostu.

Jan Josef Ignác Brentner se narodil v roce 1689 v Dobřanech a během vrcholného baroka patřil k nejvyhledávanějším skladatelům. Umělcovu popularitu nezastavily ani hranice a dokonce se jeho skladby hrály během jezuitských misií v latinské Americe. Zemřel v roce 1742, když se v Dobřanech za nevyjasněných okolností utopil.

V Dobřanech toho ale v posledních měsících vzniklo více. Největším místním lákadlem se v létě stala 25 metrů dlouhá skluzavka v lesoparku Martinská stěna. Atrakce s převýšením 12 metrů byla vybudována na konci června u dětského a workoutového hřiště.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: