Fever Ray. Foto: H. W. Laurisch [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Extravagantní hudebníci, kteří šokují nejen hororovým vzhledem, ale i muzikou

V současné hudební branži je celá řada umělců, kteří více než hudbou oslovují své publikum extravagantním, mnohdy až směšným vzhledem nebo vystupováním. Jejich hudební tvorba je ale často nudná, neinovativní a když už zaujme, tak většinou dávno prověřenými melodiemi z jiných songů. Existuje ale hrstka hudebníků, jejichž extravagance se snoubí s muzikou a rozhodně se o ní nedá říci, že by nebyla zajímavá nebo originální. V běžných rádiích tyto interprety zcela jistě neuslyšíte a stejně tak vám jejich klipy nenaservírují běžné hudební stanice.

Fever Ray – Genderová rovnost i pohanské rituály

Za pseudonymem Fever Ray se skrývá sólový projekt švédská hudebnice Karin Dreijer, která se svým bratrem tvoří celkem známé duo The Knife. Ještě známější však byla její spolupráce s norskými Röyksopp, a to hlavně díky skladbě What Else Is There, které jasně dominuje její pronikavý a nezapomenutelný hlas. Samotná Fever Ray je cesta do hlubin Kariiny duše, kde se mísí pohanství, okultismus i vize absolutní genderové rovnoprávnosti.

Karin první sólovou desku nazvanou jednoduše Fever Ray vydala v roce 2009 a po tanečních deskách s The Knife překvapila pomalou mysteriózní muzikou plnou emocí, propracovaných ploch a uhrančivého hlasu. Její severský původ je z desky zřetelně znát, stejně jako klipy odkazující na pohanskou mytologii a rituály. Druhé album Plunge přišlo až v roce 2017. Je mnohem energičtější a textově daleko hlubší, Karin na něm upozorňuje na společenské problémy současnosti, to vše s hororovou noblesou nejvyššího kalibru.

Gazelle Twin – Umění z jiných sfér

Najít žánrovou škatulku pro uměleckou tvorbu britské umělkyně Elizabeth Bernolz je prakticky nereálné. Průměrný posluchač rozlišuje mezi popem, rockem, elektronickou muzikou a lidovkou. Gazelle Twin je všechno a nic, střetnutí několika realit i identit. Poslední album Pastoral je přesto hudebními kritiky označováno minimálně jako britská deska roku. Jak je to možné?

Tvorba Gazelle Twin je náročná na poslech. Rozhodně to není muzika k žehlení nebo do kanceláře. Pokud bychom přece jen chtěli projekt žánrově zařadit, asi bychom se pohybovali v hodně experimentálních vodách někde mezi pop artem a hudebními fajnšmekry dnes oblíbeným označením IDM (intelligent dance music). Silná vizuální stránka hudebnice, jejíž obličej je stále zahalen ať už do masky nebo do tmy, koresponduje s tajemnými hudebními plochami, které jsou zvláštní, ale neskutečně chytlavé. Velká Británie byla vždy lůnem kvalitní muziky a Gazelle Twin, ač se to nezdá, oslovuje posluchače s různými hudebními vkusy, a to se daří jen málokterému muzikantovi.

Otto von Schirach – Když je všechno okolo moc velká slabota

Americký hudebník Otto Augusto Von Schirach se na hudební scéně pohybuje přes 20 let, přesto jej zná jen opravdový hudební nadšenec prazvláštních hudebních sfér. Na počátku své kariéry koketoval s hudebním stylem, známým pod názvem breakcore (extrémní odnož drum and bassu) a vezl se na populární rave vlně právě končících devadesátek. V průběhu dalších let se však jeho tvorba stala směsicí zvláštností, parodií všeho, co jen trochu zavánělo komerční scénou a nakonec i parodií sebe sama.

Čert ví, jestli myslí Otto von Schirach svoji poslední tvorbu vážně, ale pokud se podíváme zpět do jeho hudební minulosti, dovolíme si tvrdit, že ne. Elektronika, hutná bassová linka, okultismus a zvláštní klipy, to je směsice, kterou vám tento podivín v posledních letech servíruje. Chce to pořádnou porci nadhledu, pak se ve skladbách dají najít zajímavé plochy a skutečně chytlavé prvky.

Alice Glass – Polovina kultovních Crystal Castles a pachuť minulosti

Alice Glass je v reálném životě Margaret Osborn a svoji sólovou dráhu začala relativně nedávno. Na poli temné elektroniky je ale zabydlena již řádku let, protože do roku 2015 tvořila polovinu fenomenálního i nenáviděného dua Crystal Castles. Hudební trilogií, kterou Alice vytvořila společně s partnerem Ethanem Kathen, doslova posunula elektronickou muziku o level výše, do neprobádaného území jejich vlastních myslí, ze kterého občas naskakuje husí kůže. Ze skladeb jako je Insulin nebo Doe Deer je jasné, že tohle nebude až tak úplně obyčejná dvojka.

V roce 2017 začaly na veřejnost prosakovat informace o tom, proč se Crystal Castles rozpadly. Alice začala mluvit o vztahu s Ethanem, o psychickém útlaku, sexuálním zneužívání a násilí, které trvalo celé roky. Než našla odvahu na útěk od manipulátora, dokázala s ním natočit tři desky, na které se jen tak nezapomene.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: