Obrázek: Pixabay

Fenomén kineziologie. Zázraky hned, nemožné na počkání?

Kineziologie je metoda, která se v průběhu let vcelku úspěšně asimilovala do řady oborů. Setkat s ní se můžeme ve školství, ale i v lékařství. Stala se běžnou a široká veřejnost často ani neví, že kineziologie není uznaný vědecký ani ozdravný postup. Pomoci však přesto může.

Anatomie versus pseudo odbornost

Odborná lékařská praxe skutečně uznává pojem kineziologie. Jedná se o vědecký obor zabývající se motorikou, který zkoumá pohyb těla a svalů. Ty dokáže stimulovat. To je ale celé.

Namísto toho aplikovaná kineziologie, která vznikla v USA v 60. letech 20. století, tento reaktivní proces rozvíjí do té míry, že slibuje vyléčení skrze svalovou reflexi. Lékař Georg Goodheart předpokládal, že svalová síla může vypovídat o fyzickém i psychickém stavu. Sval nejen že dokáže problém diagnostikovat, umí jej i vyléčit skrze obnovení energetického toku.

Sval v jeho pojetí doslova mluví, kineziolog (facilitátor) klade otázky, na které tělo údajně reaguje i přesto, že by odpověď byla skryta v podvědomí. Pokud je sval pevný, otázka má kladnou odpověď, je-li ale uvolněný, tělo odpovídá záporně. Tomuto „vyšetření“ se říká svalový test a probíhá většinou na svalech ramenních. Zkoumaná osoba předpaží a kineziolog tlakem na paže stanovuje odpověď svalstva, přičemž zároveň věří, že svaly jsou schopny ovlivnit funkce mozku. Tato odvážná hypotéza se dočkala řady úprav.

A tak dnes známe celou řadu variant jako například Aplikovaná neurogenika, Klinická kineziologie, Behaviorální, Biokineziologie, Grain-Gym, One-Brain a další. Všechny spojuje podivná směsice alternativních směrů a čínské lékařské praktiky, rovněž svérázně využité.

Amulety, zaříkávadla i cedulka na krku se správnou formulkou měli vyhánět nemoci a zachraňovat životy

Metoda One-Brain slavila v České republice boom

Z Ameriky se tento fenomén dostal i do Evropy. U nás se fantastického přijetí dočkala varianta nazvaná One-Brain, metoda jednotného mozku. Její propagátorkou byla Carol A. Hontzová, kterou do střední Evropy v 90. letech minulého století vyslala kalifornská společnost kineziologii propagující. Záhy se objevila celá řada proškolených „odborníků“, kteří začali nabízet své služby.

Podobně jako aplikovaná kineziologie i One-Brain věří, že zablokuje-li se tok energie v těle, dojde k jeho negativní reakci v podobě nemoci fyzické či duševní. Odstranění pomocí svalového „zákroku“ je údajně jistotou. One-Brain se navíc zaměřuje na nevyrovnanost pravé a levé hemisféry mozkové, jejíž nejednotě přikládá klíčový charakter.

mozek
U nás se populárního přijetí dočkala takzvaná One-Brain metoda. Obrázek: Pixabay

Co na to vědecká komora

I přesto, že se One-Brain dnes běžně provozuje coby metoda k odstraňování poruch dětí i dospělých, jako například k léčbě dyslexie, koktavosti a dalších obtíží, na oficiálním vědeckém poli neobstojí ani přesto, že uchvátila i řadu akademiků a podporu získala i u České společnosti pro rozvoj osobnosti.

Principy i postupy kineziologie obecně totiž nejsou podložené relevantními důkazy, co víc, jsou v přímém rozporu s vědeckými poznatky. Účinek závisí na celé řadě faktorů. Na psychickém stavu „pacienta“, jeho sklonu k ovlivnitelnosti, manipulaci i na důvěře v osobu kineziologa.

Bylinky pro zdravý žlučník, které snadno v přírodě poznáte

Skutečné osobní zážitky

Výsledky konkrétních jedinců toto často potvrzují. Žádný zázrak se zkrátka nekoná. To však kineziolog zdůvodní řadou argumentů. Buď je zkoumaná osoba blokovaná, tudíž nelze test provést, častým je odkaz na nutnost několika ne zrovna levných sezení, či pravidelná domácí cvičení. Pravdou je, že výsledky se nedostavují ani tak.

Na druhou stranu nelze jen kritizovat. Síla sugesce a sebesugesce dokáže být významná. Pokud tak důvěřivý jedinec uvěří odborným termínům i hlásané profesionalitě kineziologa, může díky vlastní síle vůle nalézt pozitivní reakci.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru