Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

I nejlepší přítel člověka sní. Psi během spánku rovněž prožívají svá dobrodružství

Tématem lidského podvědomí a činnosti mozku během spánku se zabývá mnoho studií. Některé jsou však zacíleny i na naše čtyřnohé přátele. Řeč je o psech a z výzkumů vyplývá, že i jim se sny zdají.

Snové fantazie napříč staletími

Fenoménem snů se člověk zaobírá od doby, co je lidstvo lidstvem. Sny bývaly vysvětlovány jako jakési prorocké vize, vzpomeňme třeba na báseň Vodník od Karla Jaromíra Erbena. Matka ve snu obléká svoji milovanou dceru do bílých šatů, „v sukničku jako z vodních pěn“. Sen si vyloží jako varování a odrazuje dceru od návštěvy jezera. A zcela správně, zlý vodník ji vtáhne pod hladinu a učiní z ní svoji nedobrovolnou ženu.

Rozprávky o snech však sahají mnohem dále, zamýšleli se nad nimi už antičtí filozofové, význam jim přisuzovaly i kultury starší. Zatímco dříve byly vysvětlovány do značné míry doslovně, dnešní doba už jde na tuto problematiku vědečtěji a sny vysvětluje především jako reakci podvědomí na prožité vjemy všedních dnů či myšlenky, touhy i obavy skryté v nitru mysli samotné.

Nejlepší přítel člověka v nejmenším provedení aneb Něco málo o čivavách

Člověk nebo pes, sen je sen

U lidí mají sny své nezastupitelné místo, dle neurovědce Allana Hobsona tak prosníme více jak šest let svého života. Sny nejen že odrážejí naše prožitky či vnitřní nastavení, mysl rovněž čistí. Ne nadarmo se říká, že pokud bychom nesnili, bylo by naše psychické zdraví narušeno. Samozřejmě nutno podotknout, že mnohé sny si nepamatujeme, i tak ale během fáze spánku dochází k vnitřní projekci.

A zatímco nám se zdá o práci, milostných dobrodružstvích či třeba násilných útocích, psi sní poněkud jednodušeji. Přesto se jim sny zdají. O tom se může přesvědčit snad každý majitel čtyřnohého miláčka. V noci je svědkem psího neklidu, vrtění tlapkami či mlaskání.

Pamlsek i hon na kočku

Přestože se i dřívější doba sněním zvířat okrajově zabývala, až ve dvacátém století došlo k vědeckým pokusům, které bychom mohli brát za směrodatné. Experimentální psycholog Hugo Spiers například učinil pokus na skupině krys. Ty nechal o hladu a když upadly do spánku, zkoumal jejich mozkovou aktivitu. Výsledky skutečně potvrdily, že hlodavci snili, jejich mozkové buňky jako by hledaly cestu k potravě.

Když katem bylo zvíře. Ošklivé popravy jen pro silné nátury

Podobně je to i u psů. Názor nejen vědců, ale i veterinářů potvrzuje, že se psi dostávají do podobné REM fáze spánku jako člověk, během níž zažívají barvité sny. Samozřejmě nejde o žádné komplikované snové variace, psi pravděpodobně sní především o jídle, prohánění koček či třeba o dlouhé procházce.

Sny napříč světem zvířat

Ale nejen psi údajně prožívají své snové zážitky. Dle vědců jsou na tom stejně třeba kočky a jiná zvířata. Rychlé záškuby těla či pohyb očí během spánku potvrzují výsledky přímého skenu mozku, který jeho činnost jasně zachytí. Lze tak poměrně s určitostí konstatovat, že mentální vybavení mnohých zvířat umožňuje během spánku prožívat podobné avšak primitivnější stavy jako u lidí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: