Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak dostatečně posílit imunitu na podzim

Léto je za námi, děti mají za sebou první měsíc ve škole a přichází období, ve kterém bude naše tělo procházet zatěžkávací zkouškou. Plískanice, střídání teplot, mrazíky a chladný vítr, to jsou ideální podmínky pro virózy a infekce, které se budou snažit překonat naši imunitu. Jak náš imunitní systém posílit, abychom sychravé počasí zvládli a neskolil nás první bacil, který na nás skočí?

Aby byla imunita v kondici, je nutné dodržovat několik jednoduchých zásad. Ačkoliv se to může zdát banální, většině lidí se v dnešní uspěchané době nedaří splnit tato jednoduchá pravidla.

  • jezte pravidelně, zdravě a vyváženě
  • dodržujte pitný režim
  • mějte dostatek spánku
  • buďte v kondici a pohybujte se pravidelně na čerstvém vzduchu
  • myslete na psychohygienu

Jenže realita je jiná. Kolotoč práce, rodina a domácnost dá pořádně zabrat. Během pracovního týdne se mnohým nezastaví tělo ani mysl a člověk během víkendu, místo aby nabíral síly, dohání resty, které nestihl během pracovního týdne. S blížícími se Vánocemi povinností úkolů přibývá a sil ubývá. Také se v tom poznáváte? Jestliže ano, zpomalte a podpořte své tělo tak, aby tento nápor lépe zvládalo.

Vitamíny a minerály jsou základ

Říká se, že „céčko“ je nade všechny vitamíny, ale ve skutečnosti platí, že síla je ve vyváženosti. Proto vitamíny a minerály doplňujte pravidelně a dbejte na to, aby jejich přísun nebyl jednotvárný. Nejlepší volbou je ovoce a zelenina. Z plodů se důležité látky vstřebávají lépe než z doplňků stravy.

Zdroje vitamínů a minerálů, které podporují imunitu

Vitamín A – Tento vitamín nepomáhá jen zraku, ale i imunitnímu systému. „Áčko“ je téměř v každé zelenině, ale třeba také v játrech, rybím tuku a v mléku.

Vitamín B – „Béček“ je mnoho a známé jsou pod názvem B-komplex. Tyto vitamíny jsou důležité pro správný metabolismus, snižují únavu a podporují nervový systém. Béčka jsou v rybách, ořeších, obilovinách a také je obsahují kvasnice.

Vitamín C – „Céčko“ podporuje organismus proti infekcím a je také důležitý pro správnou funkci imunity. Naleznete jej v citrusových plodech. Pro středoevropana je však vhodnější, aby se nezaměřoval jen na dovezené ovoce. Nejlepším tuzemským zdrojem „céček“ jsou jablka, ale k zahození nejsou ani hrušky nebo švestky. Pokud ho chcete ve své stravě využít, podívejte se na srovnání vitamínu C, která vám pomůže se v této problematice orientovat.

Vitamín D – „Déčko“ se získává ze Slunce, kterého je v zimě málo. Jeho vliv na imunitu je obrovský a je vědecky prokázáno, že chrání před rakovinou. Do jídelníčku proto pravidelně přidávejte potraviny bohaté na tento vitamín – vejce, játra a mléčné výrobky.

Minerály – Zejména železo, hořčík, selen a zinek jsou pro organismus nezbytnými minerály. Tělo by bez jejich pravidelného přísunu dlouho nevydrželo správně fungovat. Tyto minerály obsahuje červené maso, mořské plody, vejce a mléčné výrobky. Hořčík také obsahují ořechy nebo kakao. Vhodným zdrojem minerálů je např. listová zelenina, ze které si můžete připravit zeleninové smoothie.

snídaně
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Doplňovaní tekutin – není to jen o pití

Na podzim a v zimě potřebuje tělo doplňovat tekutiny stejně jako v létě. Pouze složení nápojů upravte počasí. Když je sychravo, vhodné jsou čaje, které zahřejí zejména po pobytu venku. Zbytek pitného režimu by měla doplnit voda obsahující minerály.

V chladných měsících jsou skvělým prostředkem, jak podpořit organismus a doplnit tekutiny, kuřecí a hovězí vývary. Vývar zahřeje, obsahuje potřebné vitamíny a minerály a pokud jej při vaření (nebo po zchlazení) zbavíte tuku, nemusíte se obávat o svá kila. Při chřipce nebo nachlazení se jeho popíjení obzvlášť vyplatí, protože látky v něm obsažené zvlhčují sliznici, a tak pomáhají při boji s rýmou a kašlem.

Tekutiny jsou pro podporu organismu důležité, protože vyplavují z těla toxické látky, které nabourávají imunitu. Nejsou však vhodné alkoholické nápoje, protože dehydratují a jejich přílišná konzumace imunitě rozhodně neprospívá. Stejně tak to nepřehánějte se slazenými nápoji nebo s kávou.

Pozor na funkci střev

Složení jídla a pití má přímý důsledek na správnou funkci střev, ve kterých by mělo být dostatečné množství prospěšných probiotických bakterií. Jejich úbytek způsobený např. nesprávnou životosprávou, má za důsledek přemnožení škodlivých bakterií, které jinak probiotika udržují pod kontrolou a tím podporují správnou imunitu. Pokud berete antibiotika, je vhodné užívat probiotika jako doplněk stravy.

Spánek a psychohygiena

I přes ty nejlepší stravovací návyky nemusí být vaše imunita v kondici, a to zejména pokud jste permanentně ve stresu. Stres a nedostatek spánku je kombinace, která nedává imunitě moc šancí na úspěch. Tělo se takto postupně vyčerpává a dříve či později jej skolí viróza nebo chřipka. Dalším velkým nešvarem je přecházení těchto zdánlivě banálních onemocnění.

Základem by měl být spánek. Jeho délka závisí na věku i na individuálních potřebách člověka. U dospělých se doporučuje 7 – 9 hodin. Pokud nepracujete ve směnném provozu, snažte se chodit spát každý den ve stejnou hodinu. Kvalitní spánek připraví tělo na celý den a vy se pak se stresem, kterému se v dnešní době dá jen stěží vyhnout, lépe vypořádáte. Právě kombinace dostatečného spánku a správné stravy je pro podporu imunity tím nejlepším, co můžete dělat. K eliminaci stresu a k podpoře spánku doporučujeme:

  • užívejte si volný čas (procházky v přírodě, bazén atd.)
  • mějte radost z drobností
  • před usnutím raději sáhněte po knize než po mobilu
  • nemůžete-li usnout, zkuste tichou relaxační hudbu
  • používejte kvalitní matraci a lůžkoviny (v zimě třeba froté prostěradlo, v létě lehoučké povlečení)
  • pokud je toho na vás moc a prožíváte náročné období, nebojte se vyhledat lékaře

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru