Zdroj: Mapy.cz

Jak se od začátku tisíciletí změnila Plzeň z leteckých pohledů

Každé město prochází přirozeným vývojem, a to jak rychle se mění jeho tvář, mnohdy ani sami obyvatelé nevnímají nebo proměny zapomínají. Připomínkou míst, která již neexistují nebo prošla velkou změnou, jsou pak fotografie, videozáznamy či letecké snímky, jejichž rozmach nastal až v tomto století. Vybrali jsme devět lokalit v Plzni, které prošly v posledních dvou dekádách významnou proměnou a porovnali je z leteckého pohledu. Konkrétně jde o srovnání snímků Plzně z období mezi roky 2001, 2003, 2016 a novějších.

Tip: Pro detailní porovnání snímků přejíždějte prostřední lištou ve směru šipek.

Růst Borských polí

Expanze Borských polí stále pokračuje. Jak rychle se bývalá planina zvětšuje, už ani nevnímáme. Za nákupním centrem vyrostlo velké množství výrobních komplexů. Hrubou představu si lze udělat porovnáním snímků z počátku milénia a ze současnosti. Vidět je také část nového západního obchvatu.

borská poleborská pole

 

Výstaviště vs. Plaza a Nové divadlo

Tahle změna vzbudila a stále ještě vyvolává mnoho emocí. Na starém snímku je vidět komplex bývalého výstaviště, které však i na začátku milénia mělo svoji největší slávu za sebou. Mezi lety 2001 – 2003 se ale areál stal pro tehdejší mládež oblíbeným místem, kde se pravidelně konaly koncerty nebo techno party. Později byly budovy zbourány a na jejich místě vyrostlo v roce 2007 obchodní centrum Plaza. Naproti obchodnímu centru (na snímku objekt vpravo) přes ulici Jízdecká bylo postaveno v letech 2012 – 2014 Nové divadlo, jehož avantgardní fasáda připomínající ementál vyvolává diskuze ještě dnes.

plaza a divadloplaza a divadlo

 

Olympia a dálniční obchvat Plzně

Další nákupní centrum, které je na starém snímku ve výstavbě, je černická Olympia. Ta byla otevřena v roce 2004. Ve stejné době se stavěl i tolik očekávaný dálniční obchvat Plzně, bez kterého bychom si dnes život ve městě nedovedli přestavit. Kompletně byl dokončen v roce 2006. Na levé straně je vidět také rozrůstání Černic.

dálnice a olympiadálnice a olympia

 

Tunel Valík

Součástí dálničního obchvatu je i tunel Valík. Ten byl otevřen v roce 2006 jako poslední část dálnice D5. Po tunelu dlouhém 400 metrů není na starším snímku ani stopa.

valíkvalík

 

Dům kultury aneb Dům hrůzy u Radbuzy

Dalším kontroverzním tématem je zbourání plzeňského Domu kultury, který místní přezdívali „Dům hrůzy u Radbuzy“. Později nesl název Inwest. Brutalistická stavba sice dlouho na svém místě nestála, ale byla nepřehlédnutelná. Stala se místem schůzek a jak nesla i ve svém názvu, také kultury. Sídlilo zde Divadlo Miroslava Horníčka a oblíbená byla i nákupní pasáž vedoucí skrze útroby domu. Dům kultury byl dostaven v roce 1986 a k jeho zbourání i přes mnohé protesty došlo v roce 2012. Co je dnes na jeho místě, ví snad všichni Plzeňáci. Na nevzhlednou část centra města se můžete podívat na současném leteckém snímku.

dům kulturydům kultury

 

Moderní stadion ve Štruncových sadech

Vzpomínáte na běžeckou dráhu kolem fotbalového stadionu ve Štruncových sadech? Na snímku z počátku milénia si ji můžete detailně prohlédnout. Renovace stadionu z padesátých let minulého století probíhala v letech 2011 – 2017, tedy v té době, kdy fotbalová Viktoria sbírala české mistrovské tituly. Pátý, a zatím poslední, přidala v roce 2018.

štruncovy sadyštruncovy sady

 

Obchodní centrum a hasičská stanice na Košutce

V první dekádě nového tisíciletí vyrostla v západočeské metropoli většina obchodních center. Nejinak je tomu v případě Globusu, který byl otevřen v roce 2006. Pod obrovským komplexem je také vidět zmodernizovaná stanice hasičského záchranného sboru na Košutce a na severovýchodě nový park Zemník.

globusglobus

 

Škodaland v Českém údolí

Prostoru pro volnočasové aktivity je v Plzni stále více, a to je dobře. Na srovnávacím snímku je vidět část areálu Škodaland u přehrady České údolí. Sportovní park byl otevřen v roce 2011 a jeho součástí je inline dráha, U rampa pro skateboardisty, hřiště na fotbal, mega trampolína, biotop na koupání a mnoho dalšího.

škodalandškodaland

 

Sylván a Vinice

Sylván je jednou z nejnovějších plzeňských čtvrtí. Na starším snímku je vidět počátek jeho výstavby. Sousedící Vinice jsou naopak posledním plzeňským panelákovým sídlištěm, které se dostavovalo ještě v devadesátých letech minulého století.

sylván a vinicesylván a vinice

Zdrojem leteckých snímků je mapový portál Mapy.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru