Jednou z nejmladších vánočních tradic je rozdávání Betlémského světla
Během adventu a Vánoc se praktikuje mnoho zvyků. Některé obyčeje upadají, jiné se rodí. Jednou z nejmladších tradic je rozdávání plamínku věčného světla z Betléma, který každoročně z Izraele přivážejí rakouští skauti a předávají jej dále do světa. O tom, že je tento zvyk stále oblíbenější, svědčí fakt, že si jej každoročně do svých domácností odnáší stále více lidí.
Myšlenka Betlémského světla je stará pouhá tři desetiletí a zrodila se v Rakousku. Úplně na počátku tradice stála rakouská umělkyně Ada Brandstetterová, která v rámci charitativního projektu Světlo ve tmě navrhla plamínek jako symbol nadace pomáhající zrakově postiženým. Symbol se následně proměnil ve skutečnost a o adventu 1986 byl do rakouského Lince dopraven plamínek z věčného světla, které hoří v místě narození Ježíše Krista, v jeskynní kapli v Betlémě. Hořící svíci dopravilo do Evropy jedno z postižených dětí, jímž byla věnována sbírka, kterou nadace pořádala.
V roce 1988 zaujala myšlenka šíření světla jako symbolu pomoci a míru vůdce skautů Herberta Grünwalda. Ten se nechal inspirovat dílem Ady Brandstetterové a zřejmě i středověkou legendou o dopravení světla z jeskyně do Florencie během křižáckých výprav. Vzhledem k finanční náročnosti projektu nebylo možné, aby skauti distribuci světla z Izraele zaopatřili sami. Politické podmínky té doby také nebyly ideální. Naštěstí se díky sponzorům a odhodlání všech zainteresovaných podařilo myšlenku převést ve skutečnost a pro Betlémské světlo se od roku 1988 každoročně vypravuje jeden skaut s malým televizním štábem.
Do Československa se Betlémské světlo poprvé dostalo již v roce 1989. Myšlenka světla jako symbolu naděje, míru a pomoci je stále silnější. Proto se každým rokem plamínek šíří do stále více míst a od roku 2001 dokonce opouští Evropu a míří do zámoří.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.