Londýnský doubledecker. Z dvoupatrového omnibusu taženého koňmi červeným symbolem Londýna
Červené dvoupatrové autobusy, tzv. doubledeckery, se staly jedním ze symbolů Londýna. Tyto autobusy jsou v Londýně hojně využívané jako součást městské hromadné dopravy. Jsou rychlou a dostupnou alternativou k ostatním možnostem dopravy v tomto velkoměstě. Setkat se zde můžete také s doubledeckery s otevřenou střechou, které slouží především ke komentovaným projížďkám Londýnem.
Unikátní jsou zachované dvoupatrové omnibusy tažené nejčastěji třemi koňmi. Tyto vozy se v Anglii objevily poprvé v roce 1847 a byly postupně vylepšovány. Horní patro bylo obvykle nezastřešené, cenově výhodnější a mezi tehdejšími cestujícími méně oblíbené. Na obou stranách vozů byly již v této době umísťovány reklamy. Dvoupatrové omnibusy tažené koňmi se také dostaly v roce 1853 do Paříže.
V minulosti byly doubledeckery přístupné cestujícím otevřenou zadní plošinou, kde se také přímo kontrolorovi hradilo jízdné. Tato nástupní plošina však byla z bezpečnostních důvodů zrušena. V současných autobusech již není řidič v oddělené kabině, jako tomu bylo dříve. Jízdenky nelze platit v hotovosti, přičemž jednotlivé jízdné stojí 1.50 libry. Nejběžnější je úhrada tzv. Oyster Card, kterou si musí cestující předem nabít.
Díky své kratší délce a zároveň většímu prostoru uvnitř jsou doubledeckery ideální do úzkých ulic, které jsou právě ve Velké Británii velmi časté. Zároveň se staly oblíbenými i v jiných zemích po celém světe. Například v Berlíně jsou součástí běžné hromadné dopravy, dále v Asii, a to především v bývalých britských koloniích jako je Hong Kong a Singapur.
Během letních olympijských her v Londýně v roce 2012 představil český umělec David Černý pohyblivou instalaci nazvanou London Booster. Tato originální socha, jejíž základem byl již vysloužilý doubledecker, tedy symbol Londýna, dělal bez přestání kliky.
Pro zajímavost stojí za zmínku také fakt, že mnoho starých doubledeckerů bylo předěláno na karavany a obytné vozy a z některých se dokonce staly i kavárny.
Galerie:
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.