Foto: Pixabay

Longan: exotické dračí oči mají nezapomenutelnou chuť a jsou oblíbenou součástí čínské medicíny

Longan je ovoce příbuzné o něco známějšímu liči. Oba druhy pocházejí z Číny, mají mnoho společných znaků, ale zcela rozdílnou chuť. Zatímco liči je sladké, longan chutná sladkokysele a obsahuje více zdraví prospěšných látek než jeho známější příbuzný.

Ve své domovině roste longan na velkých stromech v hustých trsech a ovoce se sklízí ještě nezralé. Pro svoji černou pecku a bílou dužinu připomínající bělmo si longan vysloužil označení dračí oko. To je ale vše, co má s dračími vlastnostmi společného. Dozrálý plod je lahodný a výborně se hodí k okamžité konzumaci. Vhodný je ale i do salátů, kaší, jogurtů nebo na přípravu šťáv či jako doplněk k exotickým jídlům. V Číně se z dračích očí dělají kompoty, které se v Česku dají sehnat ve specializovaných obchodech, stejně tak jako samotné čerstvé plody.

Vyměňte přeslazené nápoje za ovocem ochucenou vodu a využijte sílu bylinek podporujících hubnutí

A jaké jsou benefity konzumace čerstvých či kompotovaných dračích očí? Stejně jako u liči je v dužině nejvíce zastoupen vitamín C a dále potřebný vitamín B. Z minerálních látek dominuje železo, ale v nezanedbatelném množství je obsažen také hořčík, vápník, fosfor nebo draslík. I proto čínská medicina s oblibou longan využívá po tisíce let. Mezi další pozitivní vlastnosti dračích očí patří antibiotické a antiseptické účinky, díky kterým se posiluje imunitní systém. Fenolové kyseliny v dužině zase pomáhají kardiovaskulárnímu systému a snižují cholesterol.

K využití je i pecka, jež obsahuje vysoké množství saponinů. Ty se využívají k výrobě přírodních mýdel a šampónů. To samé platí také pro pecku z liči, ale i dalších druhy ovoce.

Vzhledem k tomu, že si longan v podmínkách mírného pásu nevypěstujete, může se pro vás stát výjimečnou lahůdkou, na jejíž sladkokyselou chuť jen tak člověk nezapomene. Vyrážíte-li na dovolenou do exotických krajin jihovýchodní Asie, na dračí oči určitě narazíte minimálně v kompotu. Jistě se vyplatí tento u nás málo známý druh ovoce ochutnat.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru