Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Lucidní snění vám může přinést celou řadu fantastických zážitků. Jak na něj a jaká jsou rizika?

Toužili jste někdy po tom, že byste mohli dělat cokoliv se vám jen zachce beze strachu z následků? V realitě to bohužel vždy tak úplně nejde, avšak jeden způsob, jak něco takového prožít, tu je – lucidní snění.

Co je to lucidní snění?

Lucidní snění je stav, kdy si ve spánku uvědomíte, že spíte a všechno, co se kolem vás odehrává, je jen sen. Jednoduše řečeno sníte a víte o tom. Následně dokážete svůj sen ovládat – můžete si vysnít doslova cokoliv se vám jen zachce bez jakýchkoliv omezení reality. V podstatě si můžete vytvořit svůj vlastní dokonalý svět a žít tak ve spánku jakýsi druhý vysněný život.

Zní to hezky, že? Smět dělat úplně cokoliv. Říct hezky od plic šéfovi, co si o něm myslíte, políbit svou tajnou lásku, procestovat celý svět. Nebo se třeba obdarovat superschopnostmi a stát se hrdinou – nebo klidně padouchem. V lucidních snech se představivosti žádné meze nekladou.

Záhadní gryfové spali na zlatě. Dělit se o něj nesměli a nechtěli

Přestože to zní krásně, dosáhnout lucidního snění není vždy tak úplně jednoduché. Někomu to jde snáze, jinému to činí potíže. Při dostatečné snaze a nějakém tom tréninku však může své sny ovládnout téměř každý.

Jak navodit lucidní snění?

Existují dva nejjednodušší a ověřené způsoby, jak lucidní snění zažít. Prvním z nich je zapisování snů. Většina lidí si své sny nepamatuje, avšak k lucidnímu snění je třeba je znát. Pořiďte si nějaký hezký snový deník a každé ráno, co nejdříve po probuzení, si do něj zapište, co si ze svých snů pamatujete. Brzy si tak budete sny vybavovat lépe.

Dalším dobrým způsobem je ověřování reality. Několikrát během dne se sami sebe zeptejte, zda nesníte a poté se podívejte na hodiny. Po čase se tento zvyk uloží do vašeho podvědomí a začne se objevovat i ve vašich snech. Když se pak vaše snové já zeptá, zda sní, a podívá se na hodiny, uvidí je jen zamlženě, nejasně. Díky tomu si uvědomíte, že sníte a vlastně se tak dostanete z klasického snu do lucidního.

Dá se žít jen ze vzduchu? Příběh Sarah Jacobové, velšské půstní dívky

Častou komplikací v začátcích je, že se vzbudíte hned, jak si uvědomíte, že jste ve snu. Pokud se vám to bude dít také, nezoufejte. Snažte se dál a časem se vám snad podaří ve snu zůstat.

Míra ovlivnitelnosti snů se liší

Poměrně individuální je také míra ovladatelnosti snů. Zatímco někdo dokáže svůj sen kompletně proměňovat podle svého, jiný zvládne měnit jen své vlastní činy nebo jen drobné věci.

Většinou to pak vypadá tak, že když se vám nelíbí, jak se sen vyvíjí, zkrátka ho jen pozměníte. Takové drobné ovlivňování snů zažilo podle výzkumu brazilských vědců až 77 % lidí, a to aniž by se o to nějak zvlášť snažili. Nejedná se proto o žádný vzácný zážitek, i když se to tak může na první pohled zdát. Schopnost ovládat své sny kompletně je však poněkud náročnější a bez snahy a trpělivosti se ji nejspíš nenaučíte.

Pohádky s hvězdičkou. Příběhy bratří Grimmů nesly temné i lechtivé poselství

Rizika lucidního snění

Někteří lidé se obávají, že lucidní snění narušuje kvalitu spánku. Tato obava je však spíše neopodstatněná – dosud nebyl prokázán žádný negativní vliv lucidního snění na spánek. Ani lidé, kteří své sny pravidelně ovládají, nepostřehli žádné zvýšení únavy či narušení spánku.

Od některých snílků byly vyjádřeny také obavy, že by mohli ve snu uvíznout. I toto je však vysoce nepravděpodobné – lidé jsou totiž schopni spát každou noc jen po určitou dobu. Bez ohledu na to, co si necháte zdát, se po několika hodinách pokaždé probudíte.

Je zde však jedno opodstatněné riziko pro lidi trpící psychickými poruchami. U těch by totiž mohla nastat situace, že nerozeznají, co je skutečnost a co jen sen či halucinace. Těmto lidem se proto doporučuje ovládání snů raději nezkoušet. Zda nemůže lucidní snění po delší době smazat hranici mezi sněním a realitou i u zdravých lidí, je otázka, na kterou zatím odpověď neznáme.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: