Die toten hosen. Foto: Reiner Pfisterer (ilustrační)

Mírový koncert v plzeňském lochotínském amfiteátru aneb Co se stane, když pankáči poslouchají Michala Davida

Publikum skládající se z fanoušků středního proudu a tvrdých punkerů není zrovna ideálním koktejlem. A obzvlášť za socialismu. K tomu zkuste pozvat hrát interprety, jejichž repertoár začíná u normalizačního popu a končí u industriální avantgardy. Co z toho může vzejít? Takovou otázku si zřejmě nepoložili pořadatelé mezinárodního Mírového koncertu v Plzni v roce 1987. Akce skončila fiaskem, na které mnoho (nejen) Plzeňáků dodnes vzpomíná.

Dnes už by asi žádný pořadatel nepostavil na jediný večer na jedno pódium punkrockovou kapelu Die Toten Hosen, Michala Davida nebo avantgardní Einstürzende Neubauten. Jenže situace v době, kdy se komunistický režim pomalu rozkládal, byla zcela jiná a v podstatě samotná myšlenka takového koncertu nebyla vůbec špatná. Ale postupně.

Vražda švédského politika

U zrodu Mírového koncertu stála vražda švédského sociálnědemokratického premiéra Olafa Palmeho. Ta se odehrála v únoru 1986, když se politik vracel s manželkou z kina. Pachatel nebyl nikdy dopaden. Palme byl výraznou osobností, jehož vizí byl celosvětový mír a spravedlnost, a tak se rychle stal známým i mimo Švédsko. Po jeho smrti se po celé Evropě odehrávalo mnoho mírových pochodů a akcí vyjadřujících nesouhlas s jeho vraždou. Alespoň v tomto ohledu Železná opona evropskou společnost nerozdělovala, přestože Palme komunistické režimy otevřeně kritizoval.

CzechTek 2004 byl rozehnán těžkooděnci. Ke známému brutálnímu zásahu došlo o rok později

V Plzni proběhl Mírový koncert v lochotínském amfiteátru 15. září 1987. Hudebníků, kteří měli vyjádřit svůj nesouhlas s činem a podpořit myšlenku míru bez jaderných zbraní, byla opravdu pěkná soupiska a nechyběli ani západoněmečtí hosté, kapely Die Toten Hosen, Haindling a Einstürzende Neubauten. Plejádu českých umělců tvořila třeba kapela Stromboli, v té době nesmírně populární čerstvý Zlatý slavík Dalibor Janda nebo již zmiňovaný Michal David.

Punkrock, gumový granát, VB a autobus směr Rozvadov

Postavit lineup koncertu v nějakém rozumném pořadí a nechat vystoupit zahraniční hosty až jako poslední by možná fungovalo. Jenže nechat zahrát Die Toten Hosen dříve než Michala Davida bylo na pováženou a to musí uznat jak fanoušek německé kapely, tak českého hitmakera. Co se stalo? Němečtí pankáči si představili pojetí oslavy míru poněkud jinak, než bylo v komunistických zemích běžné. Energickým vystoupením rozpumpovali punkové publikum, které se na koncert sjelo z celé země i z Německa. Když se ale objevil na pódiu Michal David, rozjetí punkeři neunesli tíhu decibelů lásky a dalších hitů.

Život plný vzestupů a pádů. Muzikant Steve Strange, který dal tvář osmdesátkám, by se letos dožil šedesáti let

Na Davida se začalo snášet vše, co měli „příznivci západoněmeckého zla“ po ruce, kelímky, odpadky, kameny a dokonce přiletěl i gumový granát. Hlasatel Jožka Zeman se nejprve snažil publiku domluvit, jeho projev byl značně rozpačitý a nakonec se stejně strhla mela. Koncert byl přerušen. Die Toten Hosen byli rychle napakováni do autobusu mířícího za hranice a kdo chtěl slyšet hudbu z jiných sfér v podání Einstürzende Neubauten, byl o tento zážitek ochuzen. Členové kultovního berlínského uskupení dali v zákulisí hlasitě najevo svůj nesouhlas se zákrokem proti jisté části publika, a tak museli odjet směr Rozvadov také. Michal David nakonec dozpíval, stejně jako zbytek účinkujících.

Ano, není vůbec v pořádku házet po někom nebo po něčem kameny. Nutno ale dodat, že opravdu nešlo o žádné velké kusy, ale spíše o štěrk z hlediště. Výstižně vystihuje atmosféru tohoto dne jeden komentář na YouTube: „Bylo to neskutečný porvat se s policajtama, vidět Hosen naživo, pít pivo s Einstunden a pak vyšutrovat Davida. To bylo veliký na jeden rok natož na jedno odpoledne. Svazáci díky za toto.“ Lidé, a nejen pankáči, už zkrátka měli vyčpělého režimu dost a poslechnout si na živo své idoly ze západu byl zkrátka pro mnohé z nich tak silný emoční zážitek, že se nedokázali ovládnout. A tak se Mírový koncert na Lochotíně zapsal do kulturních dějin města zcela jiným způsobem, než organizátoři plánovali.

Video: YouTube@FTW PRAHA

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru