Foto: Pexels

Mobilní telefony mohou být i desetkrát špinavější než záchodové prkénko

Mobilní telefony jsou nedílnou součástí života téměř každého z nás. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak často se svého telefonu dotýkáte a s čím jste do styku přišli předtím?

Záchodové prkénko pokrývá menší počet bakterií

Dvě studie z roku 2017 ukázaly, že se na mobilech může nacházet až 17 000 genových kopií různých bakterií a desetkrát více bakterií než na běžném záchodovém prkénku.

Většině lidí se z takového faktu možná řádně sevře žaludek, nicméně uklidňující zprávou je, že jen několik málo kmenů z tohoto širokého výběru bakterií jsou skutečnými patogeny. Uvedené studie ale na druhou stranu využívaly jen metody, které odhalí pouze rod bakterie, nikoliv druh. Není tedy zcela jasné, jaké bakterie přesně se na mobilech nalézaly a jestli by vůbec způsobovaly nějaké potíže.

Doživotní sociální distanc v leprosáriu. I tak se ve středověku likvidovali nepohodlní

To sice neznamená, že se z těchto bakterií něčím zásadním nakazíme, ale existuje vyšší šance, že se na nás mohou namnožit. Pokud bakterie vytvoří na člověku kolonie, zvýšené riziko infekce je na světě, hlavně při snížené funkci imunitního systému.

Nejčastější bakterie a viry

Povrchy jako držadla v prostředcích hromadné dopravy, umyvadla či stoly, obsahují velké množství různých potvůrek. Až 80 % infekcí můžeme chytit tím, že se něčeho dotkneme. Nejčastější bakterie na mobilech bývají streptokokové, MRSA bakterie (závažnější obdoba zlatého stafylokoka), koliformní bakterie (mohou způsobit žaludeční potíže, průjmy nebo horečky), plísně a kvasinky.

Nejen bakterie se mohou z mobilního telefonu přenést přímo na nás, stejné riziko platí i pro viry. Jedná se především o respirační viry, jež mohou způsobit nachlazení či chřipky, případně průjmová onemocnění (norovirus, rotavirus). Samozřejmě není jisté, jak vysoká pravděpodobnost takové nákazy hrozí, nicméně je dobré o této možnosti také vědět.

rotavirus
Na mobilu mohou být třeba rotaviry. Foto: Volné dílo, U.S. Government

Hygiena je klíč

Neměli bychom tedy sahat kupříkladu na cizí mobilní telefony či kliky u dveří a pak se dotknout nosu či úst bez předchozího umytí rukou. Rovněž není doporučeno si mnout oči, aniž bychom měli čisté ruce, i tímto způsobem je možné zanést do těla nezvaného hosta.

Kromě mytí rukou značně sníží pravděpodobnost přenosu bakterií a virů pravidelné otírání displeje mobilního telefonu. Postačí alkoholem navlhčený ubrousek či přímo vlhčené produkty, jež obsahují čistící složku na bázi alkoholu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru