Foto: Eliška Pěnkavová, Plzenoviny.cz

Na hrad Švihov za poznáním života šlechticů v minulosti i za Popelkou

Tento hrad nedaleko Klatov vás nadchne především svým vzhledem. Jeden z mála vodních hradů v Čechách je známý hlavně díky tomu, že se zde natáčely scény z filmu Tři oříšky pro Popelku. Kolem hradního areálu vede naučná stezka, ze které je vidět vodní příkop a samotný hrad.

Historie hradu

Na konci 15. století nechal hrad vybudovat Půta Švihovský. Půta Švihovský nevlastnil pouze Švihov, nýbrž i Rábí, Horažďovice a Prácheň, což můžeme vidět na obrazní malbě v kapli sv. Panny Marie.

Stavba byla vybudována na způsob umělého ostrova. Uprostřed ostrova stál hrad se čtyřmi baštami obklopený hradbami a vodním příkopem. Po Půtově smrti zdědili hrad jeho dva synové. Ti se však nedokázali o majetek starat, a tak se museli hradu vzdát. Až do 17. století hrad neustále měnil vlastníky. Během třicetileté války však začal strádat a v některých kronikách byl zapsán jako zřícenina.

Vdavekchtivá Káča ani čertem nepohrdla. Odnesl si ji do pekla nedaleko západočeských Lužan

Teprve až roku 1947 správu hradu převzala Národní kulturní komise, která začala s rozsáhlými rekonstrukcemi. Stavba byla nakonec zrestaurována a otevřena veřejnosti. Na Švihově jen zřídka najdete nábytek a výzdobu, která by byla původní, většina věcí je totiž dovezena z jiných hradů a zámků v České republice.

Prohlídkové okruhy

V současné době je pro turisty přístupný pouze první okruh a okruh Popelka, avšak od července již bude otevřeno všech šest, které zámek nabízí.

První okruh přibližuje život na šlechtickém sídle. Při prohlídce vás průvodce zavede do kaple Panny Marie, kde můžete vidět nástěnnou malbu sv. Jiří, která je druhou nejstarší v České republice. V kapli se také nachází původní čtyři sochy biskupů, které se jako jedny z mála věcí na hradě dochovaly. Průvodce návštěvníky rovněž zavede do tanečního sálu, kde je k vidění dechberoucí kazetový strop přivezený z více hradů a zámků České republiky. Nakonec prohlídka končí ve zbrojnici.

Tip na výlet: Rozhledna Bolfánek a Americká zahrada u Chudenic

Druhý okruh vám ukáže zázemí šlechtického sídla – kuchyně. Třetí vás zavede do věže a odhalí taje památkové obnovy hradu. Bezbariérová trasa, tedy trasa čtvrtá, je určená pro návštěvníky s pohybovým omezením. Návštěvníkům jsou zpřístupněny i prostory, které jsou pro ostatní nepřístupné. Předposlední okruh je speciální oživená noční prohlídka. Je možné zde okusit atmosféru pozdního středověku, vidět divadelní představení, tanec, a dokonce i šerm. Poslední šestý okruh je inspirován filmem, který se zde natáčel – tajemství Popelčina střevíčku a je věnovaný právě Popelce, která zde ve filmu bydlela.

Jak se dostanete ke hradu

Hrad Švihov leží přibližně 10 km severně od Klatov a 30 km od Plzně. Dostanete se sem velmi lehce autem a placené parkoviště je od hradu vzdálené přibližně 100 metrů. Rovněž sem můžete zavítat vlakem či autobusem nebo dokonce lodí po řece Úhlavě.

Obecné informace

Hrad nabízí prostory pro konání svateb, filmování, koncerty, představení, firemní rauty či prohlídkové okruhy dle zvláštních přání. Najedete zde i program pro školy.

Galerie:

Zdroj: hradsvihov.cz/cs, informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: