Foto: Pixabay

Nejlepší přítel člověka v nejmenším provedení aneb Něco málo o čivavách

Určit přesný počet všech psích plemen je velmi obtížné, odhady hovoří i o tisíci. Pokud se ale chcete dopátrat toho jediného s vizitkou nejmenšího pejska na světě, pak je odpověď jasná – čivava, neboli chihuahua.

Gaučový i sportovní typ

Čivava je nenáročný, inteligentní a milý, i když často dominantní pejsek, který se stane pro majitele nerozlučným a věrným přítelem. Se svým pánem dokáže celý den proležet na gauči, stejně jako podnikat různé výlety i pěší túry. Díky své malé velikosti může vyrazit i na výstavu či do nákupního centra, a to i tam, kam mají psi vstup zakázaný. Toto plemeno totiž snadno schováte do speciální psí tašky a problém je vyřešen.

Typickým rysem čivavy je fakt, že vyhledává kontakt se svým majitelem, proto je mu stále nablízku. Nejšťastnější je na páníčkově klíně nebo přitulená pod peřinou.

Vzhled a tělesná stavba

Na první pohled jsou dominantní velké kulaté oči, krátký čenich a hlava ve tvaru jablka. Pod očima se často tvoří tmavé fleky, neboť jim oči často slzí. Ouška jsou větší, vztyčená. Ocas je buď ohnutý, nebo stočený do půlkruhu. Pokud zůstává dole, pak pejsek buď přemýšlí, a nebo má strach. Krátké nízké tělíčko má rovný hřbet.

Existuje varianta dlouho i krátkosrstá. Vyskytují se v mnoha barevných provedeních. Uznávaným váhovým rozmezím je 1,5 – 3 kilogramy. V české kynologické terminologii se objevuje pod zkratkou CHI. Vhodným krmením jsou granule přímo na míru pro malou čivavu.

čivava
Foto: Hana Komiňová, Plzenoviny.cz

Nejasný původ opředený legendami

Původ plemene je opředen řadou legend. Jedna se váže ke starobylým Aztékům. Ti údajně rozlišovali svůj vztah k čivavám dle jejich zbarvení. A tak zatímco jedny čivavy byly uctívány, čivavy jiné barvy byly obětovávány na pohřbech.

Pravdou je, že do dnešních dní nevíme přesně, kde se toto plemeno vzalo. Obecně existují tři teorie, z nichž ani jedna není jistá. Jisté je pouze to, že se jedná o skutečně staré plemeno. Jeho původní kořeny mohou spadat až do 9. století, i přesto, že konečná podoba čivav je záležitostí pravděpodobně až 15. století. Čivavy však mohou být ve skutečnosti plemenem starším, nabízí se pouze odhady.

Latinskoamerický původ

Dle tohoto názoru se plemeno vyvinulo ve Střední a Jižní Americe. Předkem čivav měl být pes zvaný tečiči (techichi), rasa oblíbená u toltéckých a později aztéckých kmenů. Po dobytí Aztéků Hernandem Cortésem v letech 1519 – 1521 v rámci španělské kolonizace, byli tito, původně němí psi, ponecháni svému osudu. Následujících 300 let tak mohlo docházet ke křížení s plemeny jinými.

Až roku 1850 byli nalezeni tři malí psi v mexické provincii Chihuahua, podle níž získalo plemeno svůj název.

Čínský původ

Pro tuto teorii hovoří fakt, že lze skutečně prokázat čínské postupy zmenšování zvířat a rostlin. Nebylo by tak překvapením, že by zde taktéž vyšlechtili nejmenšího psa světa. Z Číny se pak čivavy ve svém krátkosrstém provedení, především díky španělským obchodníkům, dostávají do Mexika, kde se dále kříží s místními malými psy a konečná podoba čivavy je na světě.

čivava
Foto: Hana Komiňová, Plzenoviny.cz

Čivava jako potomek psů evropských kolonizátorů

Tato hypotéza se nese do dob osidlování Střední Ameriky. Evropští kolonizátoři si za moře vozili i své psy. Jedním z takových plemen byl také papillon, který nese některé podobné znaky a vznikl rovněž miniaturizací plemene. Údajně se jedná právě o předchůdce čivav a je možné, že čivavy vznikly křížením evropského papillona a psů žijících ve Střední Americe.

Obliba plemene v Evropě i u nás

V Evropě čivavu proslavila italská zpěvačka Adelaine Patti, která si ji v roce 1890 přivezla jako dar od prezidenta státu Mexiko. Tím začal boom v chovu těchto malých psích společníků. Příznivcem čivav byl rovněž ředitel tanečního souboru známého ve 40. letech 20. století Ksavy Kjuga. Ten údajně dirigoval orchestr spolu se svým pejskem, kterého držel v podpaží.

Do podvědomí veřejnosti se toto plemeno rovněž dostalo díky filmům, známým je například Pravá blondýnka z roku 2001. V pokračování filmu z roku 2003 své paničce psí mazlík aktivně pomáhá bojovat za práva zvířat.

Do tehdejšího Československa přivezla první čivavu MUDr. Jitka Pacltová v roce 1971. Následně založila klub plemene čivav u nás.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: