Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Nejvýše položeným královským hradem v Čechách je Kašperk. Karel IV. jej nechal vybudovat k ochraně hranic

Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách, ale výstup k němu není nijak problematický. Z jeho hradeb se vám naskytne krásný výhled na šumavské kopce a dýchne na vás historie, která je zde úzce spjata s těžbou zlata v blízkém okolí.

Sonda do historie Kašperku

Hrad nechal postavit římský císař a český král Karel IV. Z jeho jména je odvozeno i jméno hradu. Obrovské sídlo na strmém kopci v nadmořské výšce 886 metrů bylo vybudováno za neuvěřitelných 5 let, a to v letech 1356 – 1361. Kašperk je kamenný a na některých místech dosahují hradní zdi šířky až dvou metrů. Naštěstí se v okolí vyskytovalo mnoho kamení, a tak dávní stavitelé využívali místních zdrojů.

Úlohou Kašperku byla především obrana neklidné hranice Českých zemí a Bavorska, ale i kašperskohorského zlatonosného revíru. Posádka hradu měla zajišťovat bezpečný provoz na nově vzniklé Zlaté stezce, jejíž jedna větev spojovala Sušici a Pasov.

Tip na výlet: Hrad Rabí byl tak velký, že jej nikdo nezvládal financovat. Nakonec zchátral

Hrad sice působí monumentálně, ale jeho posádka nebyla nikterak velká. Stavitelé zřejmě spoléhali na obrovský strmý sráz a špatný terén kolem hradu. Pro případ obléhání byly místní sklepy vybaveny potravinami na tři roky a pitná voda se získávala filtrací vody dešťové. Kašperk ale nikdy nebyl napaden ani obléhán a právě i proto se dodnes zachoval v tak pěkném stavu.

Pustý hrádek

Zhruba sto let po vybudování Kašperku vznikl v jeho těsném sousedství hrádek, který se stal součástí hradního opevnění. Ze stavby se do dnešních dnů dochovalo jen torzo, které je volně přístupné a nabízí hezký výhled na samotný hrad.

Vyrážíme na Kašperk

Ačkoliv se hrad nachází na strmém vršku, je v současnosti přístupný bez potíží. Asi kilometrový výšlap po asfaltové cestě od parkoviště se dá zvládnou s malými dětmi i s kočárkem či na kole. Tudy vás povede zelená turistická značka, případně cyklostezka 1140. Pro náročnější, ale zajímavější výšlap, se vydejte na rozcestí Žlíbek po žluté značce. Půjdete lesním terénem a cestou budete moci navštívit Pustý hrádek.

Děsivá legenda z velhartického hřbitova se údajně stala předlohou K. J. Erbenovi

Kašperk aktuálně nabízí dva prohlídkové okruhy – Stavba hradu a Život na hradě. Oba nabízejí pohled do středověkého hradního života. Součástí obou prohlídek je krásný výhled na Šumavu z hradní věže.

Nevynechejte Kašperské Hory

Vyrazíte-li na Kašperk, určitě nevynechejte návštěvu Kašperských Hor. Toto příjemné šumavské městečko má bohatou historii, která je stejně jako Kašperk spojená s těžbou a rýžováním zlata. V jeho okolí se nachází několik dolů a štol a projít se můžete i kolem Zlatého potoka v Amálině údolí.

Ve městě najdete Muzeum České hračky, Muzeum historických motocyklů a Muzeum Šumavy s galerií či Kašperskohorský betlém. Obdivovatele architektonických památek zaujme radnice, kde se také nachází informační středisko, kostel sv. Markéty na místním náměstí či poutní kostel Panny Marie Sněžné. Ve městě se rovněž nalézá informační centrum Národního parku Šumava.

Šumavské trojhradí

Kašperk, Rabí a Velhartice tvoří pomyslný hradní trojúhlelník kolem města Sušice. Zajímáte-li se o středověk, či jen rádi výletujete a poznáváte šumavské podhůří, doporučujeme vám návštěvu všech těchto gotických velikánů. Zvládnout se vše dá za jediný den, ale pokud naplánujete výlet na celý víkend, lépe si poznávání historie vychutnáte.

Galerie:

Zdroje: informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru