Plzeň spouští „proočkovací“ kampaň. Podívejte se na nový videospot
Plzeň spouští první fázi kampaně, jež má podpořit občany při rozhodování nechat se očkovat proti covid-19. Nyní město cílí zejména na občany ve věku 70 a více let, pro než jsou určeny první dodávky vakcín v ČR. Součástí kampaně je nový videospot, jehož tváří se stali manželé Šteifovi z Plzně, oba ve věku přes 90 let. Lidé spot uvidí na sociálních sítích i v regionální televizi, stejně tak si příběh manželů přečtou v tištených médiích.
„Manželé Šteifovi se do Fakultní nemocnice Plzeň pro první dávku vakcíny vypravili hned v prvních dnech zahájení očkování. Velmi jim děkuji za to, že se stali tváří naší kampaně, že nám pomohou ukázat, jak samotné očkování probíhá, jak je zorganizováno a děkuji jim i za to, že nám po pár dnech zprostředkovali své pocity. Plzeň chce být ‚proočkovacím‘ městem, jedině vakcína je podle mého názoru možností, jak se postupně vrátit zpět k běžnému životu,“ uvedl primátor Martin Baxa.
„Kamera ve videospotu provází oba manžele z jejich bydliště do očkovacího centra ve Fakultní nemocnici Plzeň na Borech, snímá očkování i jejich návrat domů, poté je zachycuje i o několik dnů později. Lidé spot uvidí nejen na sociálních sítích, ale také v regionální televizi. Zájem o něj projevila i Fakultní nemocnice Plzeň, jež nám umožnila očkování natáčet,“ přiblížila vedoucí kanceláře primátora Běla Bakulová, jež má na starost „proočkovací“ kampaň města a stojí za nápadem na vznik spotu i jeho zajištěním.
„Pro mě je očkování proti nemoci covid-19 teď jedinou možností, jak si udržet zdraví a sílu do dalšího života. Pomůže nám k rovnováze a návratu do normálu. Nevěřím totiž, že nás tato nemoc opustí úplně a nevíme, co nás dalšího ještě čeká. Doufám, že ubyde i těch, kteří jsou proti očkování. My s manželem jsme se nechávali očkovat i proti běžné chřipce, vždycky se nám to vyplatilo. Mohu říci, že jsme vždy chřipkovým obdobím prošli dobře a bez nějakých potíží. Doufáme, že teď to bude také tak. Jsme rádi, že se nějaké světýlko na konci tunelu objevilo. Snad i díky očkování budeme co nejvíce soběstační a budeme si užívat zbytek života,“ uvedla devadesátiletá Markéta Šteifová. Ani u ní, ani u jejího o čtyři roky staršího muže se po očkování neobjevily žádné potíže.
Podle primářky Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň Jany Váchalová, která se natáčení spotu také zúčastnila, jsou senioři nejvíce ohroženou skupinou. „Většina seniorů žila v době, kdy se vyskytovala velmi nebezpečná infekční onemocnění, která zabíjela. Příkladem mohou být pravé neštovice. Všichni víme, že očkováním se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Proto si myslím, že právě senioři by s vakcinací a vůbec s přesvědčením nechat se očkovat neměli mít problém. Vakcína je opravdu bezpečná, podle mého názoru velmi povedená, na podobné bázi jsme si přáli mít vakcínu již dlouhou dobu. Nyní je k dispozici, z čehož máme opravdu velkou radost. Věříme, že to pomůže,“ řekla primářka Jana Váchalová. Právě k nim na kliniku se dostávají od jara loňského roku závažné případy nemoci covid-19, a právě tým lékařů, sester a dalšího personálu se pod jejím vedením snaží už více než rok fyzicky i psychicky náročnou situaci zvládnout.
Kromě videospotu Plzeň spustila i rozsáhlou kampaň ke službě, kterou zajišťuje prostřednictvím Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM na speciální lince 374 780 960. „Aby se o této službě dozvěděli úplně všichni senioři v Plzni, spustili jsme kampaň v regionální televizi a rádiích a roznesli tisíce letáků do lékáren, obchodů, prostě všude tam, kde se senioři pohybují. Jakmile bude víc vakcíny, nabídneme pomoc i dalším skupinám občanů,“ doplnil primátor Martin Baxa.
Že nabídka pomoci města funguje, dokazují počty zájemců, kteří volají na linku do TOTEMu. „Od spuštění 18. ledna do úterý 17. února 2021 v telefonním centru přijali 1206 hovorů, zaregistrovali 1326 požadavků, zajistili registraci očkování pro 365 osob – 109 osob prošlo vakcinací a z toho 48 seniorů doprovodili přímo k samotnému očkování,“ přiblížil primátor Martin Baxa.