Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Plzeň na poštovních známkách Česká republiky

Pro někoho jsou poštovní známky pouze ceninami k ofrankování dopisu nebo pohledu. Jiní v nich vidí umělecká díla vtěsnaná na malý kousek lepicího papíru. Sbírání poštovních známek a dalších předmětů spojených s poštovním provozem (filatelie) má na našem území velmi dlouhou tradici. To potvrzuje i stále neupadající zájem o filatelistické aukce a výstavy. V loňském roce koupil právě český sběratel slavného Modrého Mauritia a významně tak připomněl filatelii veřejnosti. Mauritia se podařilo zachovat na celém světě pouze 8 kusů a hodnota této známky se odhaduje na několik desítek miliónů korun.

Česká známková tvorba má již od dob Československa, oproti tvorbě světové, výsadní postavení a patří k nejuznávanější a nejobdivovanější na světě. Známek vychází několik desítek ročně a jejich motivy připomínají různá výročí, osobnosti a sportovní události. Dále se také známky věnují umění, kultuře, památkám, technice a místopisu. A právě poslednímu zmíněnému se budeme věnovat v našem novém miniseriálu. Od vzniku České republiky v roce 1993 vyšlo několik poštovních známek, které se určitým způsobem vztahují k Plzni.


plzeň na známce1993 – č. 0015 Plzeň

V prvním roce nové republiky bylo potřeba vydat mnoho známek různých hodnot, a tak v červenci vyšla velká série výplatních známek s motivy velkých měst. Zelená barva a pětikorunová hodnota byla věnována Plzni. Známku s radnicí a morovým sloupem navrh Jiří Soukup. Zajímavé je, že v této sadě často docházelo k různým vertikálním odchylkám tisku nominální hodnoty, a tak číslice 5 je na některých exemplářích výše či níže než na většině. Takové známky jsou pro sběratele hodnotnější.


ms střelba plzeň2003 – č. 0362 Mistrovství Evropy ve střelbě

Dlouhých deset let trvalo, než se téma Plzně vrátilo na poštovní známku, a to jen okrajově. V roce 2003 se v Plzni a v Brně konalo Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě. Plzeňská část mistrovství proběhla ve dnech 17. – 28. července a byla zaměřena na střelbu z pušky, z pistole a na běžící terč. Tato příležitostná poštovní známka vyšla 25. června 2003.


vodárenská věž v pivovaru2007 – č. 0532 Technické památky – vodárenské věže

3. října 2007 vyšla příležitostná série dvou známek s vodrenskými věžemi. Nominální hodnota 7,50 Kč zobrazuje věž v Karviné a známka za 18 Kč představuje památkově chráněnou vodárenskou věž v pivovaru, která byla v provozu od roku 1907 do roku 2005. Do nádrží ve věži byla čerpána pramenitá voda a voda z řeky Mže, která se rozváděla po celém Prazdroji. Na známce je kromě věže nákres vodních čerpadel a vývěra.


j.k.tyl2008 – č. 0541 Osobnost: Josef Kajetán Tyl

O několik měsíců později, konkrétně 20. ledna 2008, se na příležitostné známce objevil významný český dramatik, spisovatel, novinář a autor slov české hymny Josef Kajetán Tyl. Ačkoliv se narodil v Kutné Hoře, jeho život je s Plzní významně spjat. V Plzni v roce 1856 také zemřel a je po něm pojmenováno místní divadlo.


spejbl a hurvínek na známce

2009 – č. 0599 Dětem

V edici Dětem vyšla 27. května 2009 příležitostná známka s loutkami Spejbla a Hurvínka. Současně vyšel i známkový sešitek s kuponem s Máničkou, bábinkou a Žerykem. Duchovním autorem loutek je český loutkoherec Josef Skupa, který strávil většinu svého života v Plzni. V roce 1920 vznikl Spejbl, Hurvínek a později také další loutky. Rychle se staly oblíbenými postavami dětského publika v Plzeňském loutkovém divadle prof. J. Skupy, později přejmenovaného na Divadlo Spejbla a Hurvínka. Po druhé světové válce se popularita Spejbla a Hurvínka rozšířila po celé republice a později jejich kouzlo poznal celý svět.


2015 – č. 0837 Plzeň – Evropské město kultury

Významná pozornost byla Plzni věnována v roce 2015. Plzeň byla zvolena Evropským městem kultury a pošta městu věnovala celý tiskový list se známkou o hodnotě 25 Kč. Známka zobrazuje dominantu Plzně, katedrálu sv. Bartoloměje, před níž stojí novodobá kašna. Kupony na listu jsou dva, z nichž první zobrazuje znak města a dvě postavy herců, kteří symbolizují den a noc. Herci drží žezla, která svým tvarem připomínají hodinové ručičky a ukazují tak na neustálé plynutí času. Druhý kupon odkazuje na tradici plzeňské loutkové tvorby. Ke známce vyšla i obálka prvního dne (FDC), jejíž obrazová část obsahuje obrázek katedrály se synangogou v pozadí. Obrázek je doplněn o dva klíče ze znaku města a otvírák. Vše vyšlo 18. února 2015.

plzeň 2015 známky fdc plzeň 2015


2017 – č. 0928 Osobnost: Heliodor Píka

Generál Heliodor Píka, hrdina a oběť komunistického teroru, je zobrazen na letošní příležitostné známce, která má hodnotu 37 Kč a vyšla 7. června. Heliodor Píka působil v obou světových válkách a v roce 1945 byl povýšen na generála. Po revoluci v roce 1948 byl lživě obviněn ze špionáže a zatčen. Komunistický režim systematicky likvidoval všechny své kritiky a po krátkém pobytu ve věznici na Borech byl Píka, i přes všechny své zásluhy vlasti, v roce 1949 popraven. Ke známce vyšla obálka prvního dne, v jejíž obrazové části je letecký pohled na borskou věznici a symboly odkazující na dva zrůdné režimy, proti kterým Píka vystupoval – fašismus a komunismus.

heliodor píka fdc bory


2017 – č. A0936 Ochrana přírody — Zoologické zahrady II.

6. září 2017 došlo znovu na Plzeň. Na krásném příležitostném aršíku jsou prezentovány čtyři zoologické zahrady – Chomutov, Hodonín, Brno a Plzeň. Známka číslo 939 s nominální hodnotou 30 Kč přestavuje chlouby plzeňské zoo nosorožce indického s mládětem a varana. Na připojeném kuponu je zobrazen Makak lví a zápatí aršíku ukazuje další skvost místní zoo, a to expozici Česká řeka. Detail je vidět na úvodním obrázku.

aršík zoo 2


plasyklatovyPlzeňský kraj

V minulosti vyšlo také několik poštovních známek zaměřených na Plzeňský kraj. Roku 2010 vyšla v edici „Krásy naší vlasti“ známka č. 637 zobrazující čtyři klatovské věže – Bílou a Černou věž, věž Jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a věž kostela sv. Ignáce. Známka je doplněna o karafiát, tzv. klatovskou odrůdu. O rok později byly na známce č. 697 vyobrazeny barokní varhany v kosteleNanebevzetí Panny Marie v cisterciáckém klášteře Plasích. Varhany byly postaveny v roce 1688 Abrahamem Starkem z Lokte a patří k největším v České republice.

Zdroje: Česká pošta, fotografie: autor

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru