Poznejte nejlepší vánoční trhy za hranicemi. Čeká vás jedinečná atmosféra, ale i davy lidí

Podzim spěje k adventu a náměstí větších měst se proměňují ve vánoční tržiště. Pokud vás lákají vánoční dobroty a dekorace, vůně a chuť svařáku, máte rádi koledy a k tomu rádi cestujete, přinášíme vám několik tipů, kam vyrazit na vánoční trhy k našim sousedům. Vybrali jsme pět velkých měst, která nabízejí zajímavý adventní program i jedinečnou atmosféru a zároveň nejsou daleko od českých hranic.


Norimberské famózní trhy lákají miliony návštěvníků

Norimberský vánoční trh zvaný Christkindlesmarkt patří k nejznámějším v Evropě. Jeho tradice sahá až do 16. století a především v posledních desetiletích dosáhl pompézních rozměrů. Na náměstí Hauptmarkt se 30. listopadu otevře 180 dřevěných stánků a až do Štědrého dne jej každoročně navštíví kolem dvou miliónů návštěvníků!

Trhy mají největší kouzlo po setmění, kdy se stánky s červenobílou střechou rozzáří mezi historickými stavbami v centru města. A právě kouzelná večerní atmosféra je jedním z důvodů, proč je Christkindlesmarkt tak oblíbený. Návštěvníci si na jarmarku užívají chutě bavorských vánočních specialit, které jsou trochu odlišné od tuzemských. Na stáncích jsou k mání zejména perníčky, biskupské chlebíčky a snad všechny druhy ovoce v čokoládě. Němci si libují i ve zvláštních kombinacích, a tak si zde můžete ochutnat dokonce i chilli papričky v čokoládě. Klobásky jsou samozřejmostí a stejně je tomu i se svařákem, který voní na každém kroku.

Jestliže se na norimberský vánoční trh vypravíte o víkendu, čekejte pořádnou tlačenici, o moc lepší to však není ani ve všední dny odpoledne. Pokud chcete jen ochutnat místní speciality, vyrazte na jarmark ve všední den ráno, přijdete sice o typickou večerní atmosféru, ale stánky si relativně v klidu projdete. Jste-li naopak romantici a chcete se pokochat nádherně rozzářeným trhem, davy lidí jistě pochopíte, protože i oni vyrazili do Norimberku se stejným záměrem. Hezký pohled na celý trh je pak z hradu Kaiserburg. S dětmi určitě navštivte trh na náměstí Hans Sachs Platz, na kterém je obrovský historický kolotoč a mnoho dalších atrakcí pro nejmenší.

Vánoční trhy se v Drážďanech konají téměř 600 let

V podobném duchu se nese i vyhlášený vánoční trh Striezelmarkt v Drážďanech, kde můžete narazit hned na 11 tematických jarmarků. I do tohoto saského města od 28. listopadu, kdy trhy oficiálně začínají, míří do Štědrého dne houfy lidí z širokého okolí. A mají pro to velký důvod. Drážďanský vánoční trh je velkolepý. Centrem dění je náměstí Altmarkt, kde se také konal první ročník tohoto trhu. Ten už je ale nadobro ukryt v dějinném bludišti, protože drážďanské vánoční trhy otevřely své brány již 583krát.

Trhy jsou zaměřeny převážně na regionální výrobky a lahůdky, a tak si budete moci vybírat z obrovské nabídky lužických látek s modrotiskem nebo z výrobků krušnohorského řezbářského umění. Mlsné jazýčky vyráží do Drážďan hlavně za tradiční vánoční štolou s ořechy, rozinkami a kandovaným ovocem. Proto se v rámci trhů koná také štolová slavnost oslavující místní pekařské umění. Během akce se upeče několikatunová štola a výtěžek z jejího prodeje jde na dobročinné účely. Letos slavnost vychází na 8. prosince. Oblíbená je ale i perníková slavnost, která proběhne už první adventní neděli, tj. 2. prosince.

Vídeň má nejlepší vánoční trhy v Evropě

Komorní rakouská metropole se před Vánocemi promění v pohádkové město, které vánoční atmosféra doslova zahalí do magického závoje. Advent je ve Vídni doprovázen vánočním trhem již od roku 1772 a dodnes se nese v duchu starých časů. Narazíte na něj na náměstí Freyung a v jeho nabídce jsou zejména tradiční rukodělné výrobky – ozdoby, betlémy, kovářské výrobky nebo keramika. 

Pokud při myšlence na vánoční trhy zneklidní vaše chuťové buňky, vyrazte na tržnici na náměstí Rathausplatz. Tam na vás kromě nádherné vánoční výzdoby čeká 150 stánků s pochutinami, o kterých se vám bude ještě dlouho zdát.

Také pro nejmenší je ve Vídni připraveno mnoho zábavy. Po celém centru města narazíte na kolotoče, dětská kluziště, sobí vláčky nebo světelné atrakce s vánoční tématikou. Na náměstí Marie Terezie vzniká každým rokem vánoční vesnička, která funguje v podstatě jako jarmark s tradičními výrobky. Vánoční atmosféra je zde dotvářena adventními koncerty a koledami. Vesnička je navíc otevřena i mezi svátky, pouze se přejmenuje na novoroční.

O tom, že je ve Vídni opravdu jedinečná vánoční atmosféra, svědčí i její prvenství v žebříčku společnosti Skyscanner, který hodnotí evropské vánoční trhy.

Salzburg vzdává hold Mozartovi a písni Tichá noc

V tomto rakouském městě, které je mozartovým rodištěm, jsou vánoční trhy již v plném proudu, protože odstartovaly 22. listopadu. Letos je tomu přesně 200 let, kdy zazněla “Tichá noc” a úmyslem letošního salcburského adventu je šíření míru do celého světa.

Centrem dění je Ježíškův trh náměstí Domplatz a Residenzplatz, kde můžete narazit na sto stánků a na 250 vánočních stromků. Trh je lemován několika kilometry vánočních řetězů, které utvářejí jedinečnou atmosféru. Ta je zde i přes milion návštěvníků o poznání klidnější, než na gigantických německých tržištích. Dalším místem, které v Salzburgu nesmíte opomenout navštívit, je zámecké nádvoří Hellbrunn, kde se také až do 24. prosince koná adventní trh. Součástí parku je i opravdový pohádkový les s tisíci ozdobami a spoustou vánočních řetězů. Zámecká fasáda pak utváří jedinečný adventní kalendář, který je tvořen z 24 oken a každý den se za jedním z nich odkryje překvapení.

Salcburský Ježíškův trh
Salcburský Ježíškův trh
Město Vratislav (Wroclaw) láká na průvod elfů a sobů

Polské vánoční trhy nemají takové jméno jako ty, které jsme uvedly v Německu a Rakousku, ale mají jednu velkou výhodu. V Polsku totiž nakoupíte daleko levněji. Ceny na trzích jsou podobné jako u nás a navíc jsou převážně zaměřené na jídlo, a to Češi rádi. A nejen Češi, vratislavský trh je rok od roku navštěvovanější.

Trh byl slavnostně zahájen na náměstí ve Vratislavi 23. listopadu a potrvá až do konce roku. Tento trh zaujme především gurmány. Jarmarkem se linou vůně grilované drůbeže, bigosu, sýrů a svařáku. 

K největším událostem ve Vratislavi patří průvod elfů a sobů. Ten se letos uskuteční 16. prosince v 17 hodin a přehlídka bude doplněna o žongléry a akrobaty. Tato ojedinělá přehlídka láká návštěvníky nejen z Polska, a tak kolem sebe uslyšíte také češtinu i němčinu.

Wroclaw
Pohádková vánoční Vratislav, foto: Diego Delso, Wikimedia
Slovo závěrem

A pokud se vám nechce za hranice, nezoufejte. Kouzelné vánoční trhy na vás čekají ve všech větších městech Česka. Ten pražský je navíc podle žebříčku Skyscanner druhým nejlepším v Evropě.

Úvodní foto: Drážďany © Landeshauptstadt Dresden, Sylvio Dittrich