Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Předpisy EU vyvíjejí tlak na rizikovější produkty a drobné obchodníky s cennými papíry

Finanční regulační orgány EU stupňují svoji rétoriku a varují, že po vstoupení Brexitu v platnost dojde
k zesílení kontroly vstupu do EU. Brexit poslední dobou neplnil titulky médií. Ty patřily spíše obchodním dohodám prezidenta Trumpa, zatímco evropské regulační orgány tvrdě pracují na tom, aby se na vše pořádně připravily.

Regulační orgány mění Brexit na výzvu

Regulační orgány se snaží podat pomocnou ruku přístupu na stavební trh Spojeného království pro navrhovanou podnikatelskou činnost v Londýně v rámci pravidel EU. Tato pravidla jsou známá jako „ekvivalenty“. Brusel je odhodlaný tyto ekvivalenty zkomplikovat tak, aby firmy jen stěží splňovaly jejich kritéria. Pokud budou pravidla pro ekvivalenty stejně přísná jako pravidla platná v rámci EU, pak to usnadní fungování finančních institucí mimo EU na daném jednotném trhu. Navzdory svému dlouhodobému vztahu nenabízí Brusel Spojenému království vysokou míru ekvivalentu, známému jako super ekvivalent a bude posuzovat každou oblast podle odvětví. Brusel prosazuje vytvoření dohledu nad každým odvětvím, které bude fungovat v rámci EU.

Spekulativní produkty v hledáčku zaměřovače

Evropské finanční orgány věnují značnou pozornost rizikovějším aktivům a spekulativním produktům. Evropské regulační orgány rozšiřují zákaz řady rizikovějších a spekulativních aktiv, a to mimo jiné včetně binárních opcí. Orgán pro cenné papíry a trhy v uplynulém týdnu zveřejnil, že prodlouží tříměsíční zákaz spekulativních nástrojů, čímž dojde k jeho prodloužení až do konce roku 2018. K problémům se tak přidaly obavy, že rizikovější spekulativní nástroje mají za následek velké ztráty, které by mohly ovlivnit běžné obchodníky s cennými papíry.

Koncepce loterie s vidinou velkých zisků je velice atraktivní pro ty, kteří chtějí zasáhnout do běhu domácností. Bohužel tento typ obchodního prostředí podporuje podvody, které vedly ke stížnostem zákazníků. ESMA rovněž zavedla omezení na některé rozdílové kontrakty, které se snaží omezit pákový efekt nabízený klientům ze strany obchodníků. Tříměsíční snížení rizika vstoupilo v platnost v srpnu a nebylo stanoveno, jestli se přehoupne i do listopadu. Řada dalších renomovaných obchodníků s cennými papíry, jako jsou iFOREXnabízí pákový efekt CFD, který je v rozmezí rizik schválených ze strany ESMA.

Evropská legislativa Mifid II vyvíjí tlak na drobné makléře

Dopad Evropské legislativy Mifid II si začíná vybírat svou daň na drobných a středních burzovních makléřích v Evropě. V lednu zavedená pravidla zahrnují pravidla pro makléře a banky, kteří nařizují poplatek za investiční výzkum. Před Mifid II mohli makléři nabízet balíček výzkumu s provizí, čímž byly jejich poplatky neprůhledné. Změna pravidel směřuje k omezení střetu zájmů a mentality „pay-to-play“ nabízené obchodníky s cennými papíry. Tím se snížil počet firem investičního výzkumu, které jsou na seznamu makléřů a vyvíjejí tlak na drobnější makléře. Nová regulace v rámci EU celkově brzdí tržní prostředí, protože odmítá zavádění nových rizikovějších obchodních nástrojů.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru