Malba: James Elder Christie, Volné dílo, Wikimedia

Co se skutečně stalo v Hamelnu? Příběh krysaře nemusí být pouhý výmysl

Příběh o muži, který hrou na píšťalu lákal krysy do řeky, zná alespoň okrajově asi každý. Krysař, kterému lidé odmítli za jeho práci zaplatit, se rozhodl pomstít. Zapískal na svou píšťalu tak silně, že už ho nenásledovaly jen krysy, ale i lidé, které svedl z útesu. Historka, která se dočkala mnoha ztvárnění, může mít podle všeho reálný základ.

Záhadná událost ve městě Hameln

V současnosti je asi nejznámějším ztvárněním tohoto příběhu Krysař od Viktora Dyka. Ještě před ním jej však zařadili do svých pohádek a pověstí také bratři Grimmové. Právě díky nim se stal tak známým. Jejich verze příběhu se od té Dykovy příliš neliší, protože krysař svedl z útesu všechny obyvatele města, zatímco ve verzi od bratří Grimmů z něj svedl pouze děti.

Ačkoliv se tento příběh může zdát jako zcela smyšlený, není tomu tak. Pověsti totiž předcházela skutečná událost, která se v Hamelnu stala. Jen není tak úplně jisté jaká. Víme jen, že 26. června 1284 z Hamelnu skutečně zmizelo 130 dětí. Dokazují to záznamy v psaných rukopisech, ve kterých však není specifikováno, co přesně se s dětmi stalo. V době jejich zmizení se totiž žádná městská kronika ještě nepsala – ta se začala psát až později. Existuje však záznam z roku 1384, ve kterém stojí: „Je to 100 let, co naše děti odešly.“

Pohádky s hvězdičkou. Příběhy bratří Grimmů nesly temné i lechtivé poselství

Dalším, tak trochu podivným důkazem, je skleněná mozaika z hamelnského kostela. Ta zobrazovala muže v pestrobarevném oděvu hrajícího na píšťalu, kolem něhož tancovaly v kruhu děti v bílých šatech. Tato mozaika pocházela zhruba z roku 1300. Dnes už je sice zničená, nicméně existují její detailní popisy.

Kam mohlo 130 dětí jen tak zmizet?

Výjev na mozaice svádí k všelijakým teoriím. Že by byl krysař s magickou píšťalou skutečný? S největší pravděpodobností samozřejmě ne. Předpokládá se, že mozaika byla vytvořena jako vzpomínka na tragickou událost, která se v Hamelnu odehrála. Ačkoliv není úplně jisté, co se stalo, víme, že pravděpodobně neměla nic společného s krysami. Ty byly do příběhu přidány až později – v původních verzích jakákoliv zmínka o krysách chybí.

Co se tedy s hamelnskými dětmi mohlo stát? Na to existuje několik teorií. Jednou z nich je, že byly obětí nějaké tragické nehody. Mohly se utopit nebo zesnuly následkem přírodní katastrofy. Postava muže v barevném oděvu na mozaice by pak byla pouze jakýmsi vyobrazením smrti.

Vdavekchtivá Káča ani čertem nepohrdla. Odnesl si ji do pekla nedaleko západočeských Lužan

Podle další teorie děti trpěly nějakou nakažlivou chorobou, kvůli které byly vyhnány z města, aby ji nešířily dál. Také je možné, že onen muž v barevném oděvu byl ve skutečnosti verbíř, který odvedl děti na jakousi náboženskou pouť nebo vojenské tažení. Dokonce se uvažuje nad tím, že se děti staly součástí dětské křížové výpravy. Ty se však konaly v roce 1212, proto tato teorie vyvolává jisté pochyby.

Asi neuznávanější hypotézou je, že dětmi nebyly myšlené pouze malé děti, ale potomci obecně – tedy prostě mladí lidé. Ti si uvědomili, že na ně v Hamelnu nic zajímavého nečeká, a tak se ho rozhodli opustit a založit si vlastní vesnici. Existují například důkazy, že odešli na Moravu, kde založili vesnici Hamlíkov.

Torzo kostela z Troškovy pohádky láká svojí tajemnou atmosférou

Že by byla pravda utajena úmyslně?

Existuje však teorie, která tvrdí, že se v Hamelnu stalo něco tak tragického, a tak se to úřady rozhodly raději ututlat. Z toho důvodu také nevíme nic konkrétního – jen to, co se nadále ústně přenášelo po celá staletí.

Není pochyb, že se ve městě 26. června 1284 skutečně něco velkého odehrálo. Vypovídají o tom nejen spisy, ale také konkrétní údaje, jako přesné datum a počet zmizelých dětí. Kromě toho víme, že bratři Grimmové často vycházeli ze starověkých ústních tradic. Pakliže byl ale příběh krysaře opravdu inspirován skutečností, vyvstává z toho otázka, kolik dalších známých příběhů, které považujeme za fikci, je založeno na pravdě?

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: