Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Roudenský hřbitov U Všech svatých se otevře pro veřejnost

Od dubna bude pro veřejnost nově otevřen kdysi zanedbaný hřbitov u kostela Všech svatých na Roudné s cennými hrobkami významných Plzeňanů. Místo posledního odpočinku plzeňských osobností, jehož historie sahá až do 13. století, bude po opravách přístupné do října každou první středu v měsíci od 9 do 18 hodin. Hřbitov bude možné navštívit i v jiné dny, ale po předcházející telefonické domluvě (378 037 111 ) se správcem. Vstup je volný.

Hřbitov zaujímá rozlohu přibližně 1,4 hektaru a je ve správě příspěvkové organizace města Správy veřejného statku města Plzně. V minulých letech nechal správce opravit obvodovou zeď, márnici, centrální kříž, oživit a upravit zeleň, restaurovat významné hrobky a náhrobky.

V současné době je další etapa rekonstrukce dokončena, náklady na obnovu přesáhly 12,8 milionu korun. I nadále budou pokračovat opravy jednotlivých náhrobků, úpravy hrobových polí a instalace informačního systému v závislosti na finančních možnostech města,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Doplnil, že opravy hřbitova U Všech svatých si od roku 2000 vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Na hřbitově jsou pohřbeni například arciděkan plzeňský a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dále dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení, dopravy, o stavbu vývařovny pro chudé a mnoho dalších.

Na hřbitově se nachází také hrobka významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí, renovovaná hrobka rodiny Emanuela Klotze, majitelů cihelen, stavebních a železářských firem nebo novodobý náhrobek připomínající rodinu Brožíkových, vlastníků významné továrny na kočáry,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Hřbitov byl v roce 1904 úředně zrušen, postupně pustl a stal se cílem vandalů. Od roku 1974 se zásluhou lidí z dobrovolného spolku, kteří zde odvedli kus práce, prostor hřbitova začal vracet do své původní podoby včetně kostela Všech svatých. V současné době se o hřbitov stará Správa veřejného statku města Plzně. V areálu jsou rovněž stále činní aktivisté, kteří posilují drobnou údržbu a pravidelnými kontrolami se snaží zamezovat vandalismu.

V případě zájmu o prohlídku kostela Všech svatých je nutné se obracet na Římskokatolickou farnost Plzeň – Severní předměstí, tel.: 371 521 123.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru