Foto: Pixabay

Šalvěj – posvátná rituální bylina, jejíž vlastnosti oceníme i dnes

Šalvěj je jedna z nejdůležitějších bylin, která by neměla chybět v domácí lékárničce. Tato rostlina je silně aromatická a zaujme svou kořeněnou vůní.

Šalvěj pročistí mysl i místnost

Dle staroindické medicíny působí šalvěj na nervovou soustavu a čistí duši od negativních energií. Dokáže uklidnit a rozjasnit mysl a zbavuje ji nadbytečných myšlenek. Doporučuje se například inhalace šalvěje, kdy se přidá několik kapek esenciálního oleje ze šalvěje do misky s horkou vodou. Tradičně se tato rostlina používala k vykuřování nového domu. Severoameričtí Indiáni používali pro vykuřování bílou šalvěj a považovali tuto bylinu za jednu z nejposvátnějších. Dokáže mimo jiné desinfikovat místnost a odpuzuje hmyz.

Šalvěj v léčitelství

Šalvěj má silné antivirové a antibakteriální účinky. Je ideálním lékem na rýmu, kterou doprovází velké množství hlenu. Velmi účinná je jako kloktadlo při zánětech v krku a ústní dutiny, dále při angíně a po vytrhnutí zubu. Šalvěj má také vliv na nadměrné pocení a snižuje sekreci potních žláz. Tato rostlina je proto nedílnou součástí některých zubních past, ústních vod i antiperspirantů.

šalvěj
Foto: Pixabay

Šalvěj v kuchyni

Šalvěj pochází ze Středomoří, kde je pravidelnou součástí jídelníčku. Díky svému silnému aromatu se přidává do paštik nebo bylinkových másel. Lze ji však využít ke kořenění prakticky jakéhokoliv druhu masa či ryb, protože usnadňuje trávení. Velkou tradici má i v české kuchyni. Dříve se používala jako náhražka za petrželku zejména do polévek, v současnosti se používá převážně k červenému masu či jako ochucovadlo pomazánek.

Pěstování

Tuto bylinku si můžete snadno vypěstovat ze semínka. Díky červenofialovým květům přitahuje hmyz a je vcelku nenáročná. Vyžaduje však dostatek světla, proto ji v zahradě vysaďte na teplé a slunné místo.

Šalvěj je potřeba, jak už tomu i u ostatních bylin bývá, užívat s obezřetností. Silice obsahuje jedovatý thujon, proto by se nikdy neměla užívat ve velkých dávkách. Jedovaté silice se však při varu vypaří. Tato rostlina také snižuje tvorbu mateřského mléka. Tuto vlastnost šalvěje lze využít v případě ukončování kojení. V pozdní fázi těhotenství se však šalvěj nedoporučuje používat, protože může napomoci vyvolat předčasný porod.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: