Foto: Pixabay

Signál SOS není již 20 let oficiálním nouzovým signálem. Přesto i nadále pomáhá

Přestože známé volání SOS není 20 let oficiálním nouzovým signálem, jeho zlatá éra skončila již před druhou světovou válkou. Ve druhé polovině 20. století jej používali pouze námořníci a když se před koncem milénia skoncovalo s morseovkou jako komunikačním prostředkem pro nouzová volání na moři, SOS z komunikačních kanálů téměř zcela zmizelo. Nezmizelo však z veřejného povědomí a v neoficiální komunikaci má nadále velký význam.

Zkratka SOS ukončila zmatek v nouzových signálech

Signál SOS je od svého vzniku spjat s Morseovou abecedou. Kombinace těchto tří písmen byla zvolena pro svůj jednoduchý zápis: tři tečky, tři čárky, tři tečky (· · · − − − · · ·). Taková sestava se snadno pamatovala a příjemce ani nemusel být příliš znalý morseovky, přesto ihned poznal význam signálu. Oficiálně se začalo volání SOS používat v roce 1908, kdy nahradilo do té doby několik používaných signálů – například SSS, DDD nebo CQD.

K prvnímu praktickému využití signálu došlo před 110 lety v roce 1909. Signál SOS vyslala britská loď mířící na Azory. V éteru byl ale i po zavedení jednotného nouzového signálu zmatek, protože stále docházelo k vysílání oficiálně zrušených signálů. Když se 15. dubna 1912 začal potápět Titanic, jeho posádka vyslala nejprve signál CQD, SOS zaznělo až o něco později. Možná i tragédie Titanicu ukončila zmatek v používání různých signálů a SOS se stal mezinárodně uznávaným a právoplatně používaným kódem pro krizové situace.

K dalšímu pokroku došlo až v roce 1927. Tehdy byla sjednocena frekvence pro vysílání tohoto signálu. Jenže v té době již začínalo telegrafické vysílání vytlačovat klasické rádio a na významu nabýval hlasový signál Mayday, který se stal oficiálním výrazem pro nouzové situace. Během druhé světové války se ještě signál SOS používal v několika mutacích, jako třeba SSS. Do konce roku 1998 pak Morseovu abecedu používali už pouze zaoceánské lodě.

SOS
SOS telefony jsou u většiny evropských dálnic. Foto: Pixabay

SOS a moderní způsoby komunikace

Jak bylo již v začátku článku nastíněno, signál SOS není mrtvý. Naopak znovu ožívá a jak se zdá, tato zkratka hned tak ze života nezmizí. Přestože se nejedná o oficiální zkratku, záchranáři na mořských pobřežích čas od času tento signál zaregistrují a samozřejmě na něj reagují. V posledních letech se intenzita těchto volání dokonce znovu zvyšuje. Jedná se zejména o signály malých lodí nebo soukromých plavidel, jež se ocitnou v nesnázích. Uplatnění stále nachází i Morseova abeceda, kterou využívají radioamatéři nebo vojáci.

Se zkratkou SOS se ale můžeme setkat i na současných moderních přístrojích. SOS tlačítko má řada mobilních telefonů určených pro seniory a podobným systémem jsou vybaveny také nejnovější moderní automobily. Jedná se o systém eCall, který v případě nouze automaticky zavolá tísňovou linku 112 a nebo jej může využít i posádka stisknutím takzvaného SOS tlačítka. SOS telefony jsou také u většiny evropských dálnic.

Signál SOS se stal notoricky známou zkratkou a ani jeho oficiální zrušení nevedlo k jeho zapomnění. Moderní metody komunikace vládnou současnému světu, ale zkratka SOS je stále synonymem pro všechny tyto způsoby nouzových volání a signálů.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru