Růže šípkový. Foto: Pexels

Šípkový čaj, ověřený lék i lahodný nápoj

Právě je nejvyšší čas vyrazit na šípky. Přelom září a října je totiž ideálním obdobím k jejich sběru. Zásoba potřebného vitamínu C, který je v plodech obsažen, se bude během dlouhé zimy zcela jistě hodit, a to zejména v čaji. Na šípky ale vyrazte včas, protože s příchodem prvních mrazů bude jejich úroda bez milosti zničena.

Šípky, plody Růže šípkové, jsou od pradávna sbírány pro své pozitivní účinky na organismus a na posílení imunity. Naši předci je sbírali doslova po kilech a během dlouhých a tuhých zim bylo popíjení šípkového čaje každodenním rituálem, který sloužil zejména k prevenci před různými nemocemi. Jeho pití má své opodstatnění i v době nemoci a při zánětlivých onemocněních dásní, proto je sbírání šípkových plodů stále v kurzu.

Vyrážíme na šípky do přírody

Sběr šípků je jednoduchý a plody lze na první pohled dobře poznat. Pozor dávejte na ostré trny okolo šípků a raději si na sběr vezměte rukavice. Pozornost věnujte i místu sběru. Není vhodné sbírat šípky u frekventované silnice nebo u pole plného pesticidů. Ideálním prostředím ke sběru jsou louky či okraje lesů.

Trápí vás nachlazení a úporný kašel? Zkuste čaj z podběle

Sušení šípků

Pokud chcete uchovat veškeré blahodárné účinky i chuť  šípků po celou zimu, musíte je usušit. Před sušením plody proberte a omyjte. Šípky můžete sušit v sušičce, troubě nebo postaru na vzduchu. Je vhodné použít síť nebo klasický plech do trouby. Šípky rovnoměrně rozprostřete na plochu a při slunečném počasí je můžete dávat ven. Úrodu čas od času zkontrolujte. Usušený šípek poznáte tak, že má tmavě červenou až bordovou barvu, je tvrdý a nepraská. Jakmile jsou všechny šípky usušené, uzavřete je do sklenice a skladujete je ve spíži, na půdě nebo ve sklepě. Takto vám vydrží minimálně jednu zimu.

Jak jednoduše připravit šípkový čaj

Šípkový čaj si můžete udělat rovnou z čerstvě natrhaných a omytých šípků. Ze sušených plodů dosáhnete stejného výsledku tak, že vezmete hrst sušených šípků, které necháte půl hodiny vařit v půl litru vody. Během varu občas šípky promačkejte, abyste z nich dostali co nejvíce chuti a vitamínů. Nakonec odvar sceďte. Čaj můžete dochutit medem a citronem a lahodná vitamínová bomba je na světě. Scezené šípky se dají ještě jednou až dvakrát použít stejným způsobem.

Pro lepší zachování vitamínů můžete čaj připravit tak, že rozdrcené šípky necháte přes noc luhovat ve studené vodě, kterou druhý den pouze zahřejete na cca 90 °C a poté směs scedíte. Čaj sice nebude tak hezky barevný ani chutný, jako by tomu bylo v případě, když šípky převaříte, ale zachová si tak více blahodárných látek.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru