Foto: PxHere

Suché a unavené oči dokáží pořádně potrápit. Poradíme vám, jak zmírnit nepříjemné příznaky

Kdo to nezažil, jen těžko si dovede představit, jak syndrom suchého oka dokáže znepříjemnit život. První příznaky se objevují postupně a hlavně u každého se projevují trochu jiné obtíže. Nejčastěji si lidé stěžují na řezání, pálení a svědění očí. Jiní mluví o pocitu cizího tělesa nebo písku v očích, lze se ale setkat i s bolestí kolem očí, citlivostí na světlo a opakovanými záněty spojivek. U mnoha pacientů nejsou příznaky vůbec viditelné a jejich oči vypadají na první pohled zcela zdravě. Pokud problém nezačnete řešit včas, může vést ke zhoršení zraku nebo jiným obtížím.

Příčin suchého oka je několik a většinou jde o kombinaci různých faktorů. Očím nesvědčí přílišné sledování monitoru, což lze jen těžko omezit, pokud pracujete s počítačem. Ani suchý vzduch nebo klimatizované prostředí není pro oční sliznice nejvhodnější. Slzný film také vysušuje vítr nebo příliš vytopená místnost.

Umělé slzy nebo gely

Pociťujete-li nedostatek slz nebo některé výše popsané příznaky, nezoufejte a včas zahajte léčbu. Při prvním podezření na suché oči nemusí většina pacientů hned běžet za lékařem, ale stačí návštěva lékárny. V prodeji je mnoho přípravků, které podrážděným očím uleví. Zkušenost je taková, že každému svědčí jiný prostředek, a tak mnoho lidí postupuje variantou pokus-omyl. Doporučujeme vám nejprve zkoušet levnější kapky a pokud nepomohou, přejděte na účinnější gely. Pojišťovny bohužel přípravky na syndrom suchého oka neproplácejí, a tak počítejte s cenou 100 – 400 Kč za lahvičku.

Kapky nebo gely aplikujte podle potřeby a také na noc. Mnoho lidí popisuje paradoxně nejvíce bolesti po noci. To zpravidla bývá důsledkem suchého vzduchu v místnosti a oči si díky tomu přes noc dostatečně neodpočinou.

sluneční brýle
Suché oči jsou citlivé na světlo, proto mějte sluneční brýle vždy při ruce. Foto: Pixabay

Zvlhčování vzduchu

Pobyt v místnosti se suchým vzduchem není dobrý pro slzný film ani pro nosní sliznici. Vlhkost vzduchu by se v místnosti měla pohybovat mezi 45 a 60 %. Nízká vlhkost bývá problémem zejména během topné sezóny, tedy na podzim a v zimě.

Nedaří-li se vám udržet správnou vlhkost větráním, udržujte ji uměle. K tomu slouží speciální elektronické zvlhčovače, které můžete koupit za několik stokorun, ale i za několik tisíc. Při výběru zvlhčovače vzduchu berte především v úvahu velikost místnosti, ve které bude přístroj umístěn a jak dlouho poběží. Některé zvlhčovače ukazují aktuální vlhkost v místnosti, zatímco k jiným si budete muset pořídit vlhkoměr. Očím by se pak mělo ulevit zejména v noci.

Oční gymnastika, masáže nebo odpočinek

Ke zmírnění obtíží nebo k prevenci slouží takzvaná oční gymnastika. Jde o cvičení očí a posilování jejich okolí. Oční gymnastika je vhodná zejména pro lidi, kteří pracují dlouho u počítače a strnulým pohledem do monitoru jim ochabují oční svaly mimo jiné také tím, že málo mrkají. Právě mrkání přirozeně zvlhčuje oči a jeho absence má za následek vysušování sliznice a poškození slzného filmu. Pravidelné cvičení podporuje metabolismus v oblasti očí a urychluje látkovou výměnu, která napomáhá správné funkci oka.

Maka. Po staletí používané afrodiziakum s vlivem na hormonální rovnováhu, menopauzu a dalšími neobyčejnými zdravotními účinky

Prospěšné také mohou být masáže očního okolí a samozřejmě dostatek spánku. Očím ale dávejte možnost odpočinku i přes den, a to tak, že při práci na počítači budete dodržovat krátké a pravidelné přestávky. Za slunečného počasí noste sluneční brýle a v případě potřeby chraňte oči před větrem.

Strava podporující zdravé oči

Oči jsou velmi složitý orgán, a proto také potřebují dostatek vitamínů a minerálů, zejména pak:

  • Vitamín A – Obsahují jej játra, mrkev, vejce, špenát, meruňky a šípky.
  • Omega 3 mastné kyseliny – Tuto důležitou složku obsahují všechny ryby, proto by měly být pravidelně ve vašem jídelníčku.
  • Lutein – Jedná se o antioxidant rozpustný v tucích. Lutein obsahuje především listová zelenina, ale také vaječný žloutek.
  • Selen – Tohoto minerálu obsahují nejvíce ořechy, vnitřnosti, mořské plody a ryby.
  • Zinek – Zinek získáte především konzumací masa, mořských plodů a vajec.

Vitamíny a minerály se nejlépe vstřebávají z přirozených zdrojů. V případě potíží je ale vhodné doplnit jejich příjem potravinovými doplňky.

Suché oči – dlouhý a nevyrovnaný boj

Syndrom suchého oka dokáže značně potrápit. Přestože se nejedná o závažné onemocnění, jeho přítomnost snižuje kvalitu života a boj s těmito nepříjemnostmi je často dlouhý a opakovaný. Každému nemocnému uleví něco jiného a často je to kombinace výše uvedených rad. V nejhorším případě je možné podstoupit drobný chirurgický zákrok, který by měl obtíže zmírnit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru