Lidem s pikou chutná cokoliv. Foto: hunnnterrr, CC BY 2.0, Wikimedia

Syndrom vlastního pivovaru, alkaptonurie nebo pika – záhadné nemoci, které opravdu existují

Na světě existuje mnoho neobvyklých nemocí, u kterých si velice pravděpodobně pomyslíme, že jsou snad výplodem bujné fantazie. Následujících několik z nich je toho zářným důkazem.

Syndrom vlastního pivovaru (Auto-Brewery Syndrome)

Podivný syndrom také známý pod anglickým pojmem Gut Fermentation Syndrome, což v překladu v podstatě znamená syndrom fermentujících střev, se projevuje intoxikací alkoholem u lidí, kteří však žádný nepozřeli. Alkohol v jejich těle vzniká abnormální fermentací běžných potravin obsahujících cukry, kvasinky nebo jiné bakterie, kterým se ve střevech daří. Tento proces způsobuje výrazné množení specifického typu plísně. Osoba se syndromem vlastního pivovaru pociťuje symptomy, jako například bolesti břicha, nadýmání, změny v pohybech střev, únavu ale také výtok z nosu, produktivní kašel (s hleny), potíže s koncentrací nebo touhu po konzumaci cukru.

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Prevence těchto stavů spočívá v úpravě jídelníčku. Jde hlavně o redukci požívání jednoduchých cukrů, složek potravy obsahující kvasinky a zařazení vitamínových doplňků stravy.

Alkaptonurie

Známá též jako nemoc černých kostí nebo také nemoc černé moči, je dědičnou poruchou, jež se projevuje hromaděním kyseliny homogentisové v těle. Jako následek vznikají tmavé skvrny na tkáních či na očním bělmu. Časem toto onemocnění vede k poškození kloubů či srdečních chlopní a ledvin. Navíc alkaptonurie způsobuje neschopnost těla zcela odbourávat dvě aminokyseliny – tyrosin a fenylalanin. Ty jsou zodpovědné za pigmentaci. Bohužel na nemoc zatím neexistuje lék.

Duševně nemocný muž prodělal záměrně 23 zbytečných operací a stál britskou kasu milion liber

Pika

Lidé s touto nemocí jedí kompulzivně věci, které nemají žádnou nutriční hodnotu. Mohou být vcelku neškodné, například led. Nebo naopak může jít o nebezpečné a nepoživatelné věci, jako je zaschlá barva, křída či kousky kovu. Nemoc se častěji projevuje u dětí, těhotných žen nebo mentálně zaostalých pacientů.

Říká se, že podivné chutě na v zásadě nepoživatelné věci je voláním těla o pomoc, protože mu chybějí důležité živiny. Léčba závisí na konkrétním pacientovi. Je třeba zapátrat, jestli se jedná o psychologický problém či o zmíněný nedostatek živin. Ten se zjišťuje laboratorním testem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí: