Výhled na Berounku. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Tip na výlet: Zřícenina hradu Věžka u Druztové

Poznávání historie prostřednictvím němých svědků dávných událostí je jednou z nejlepších forem, jak si připomenout život v minulosti. Celá naše republika je poseta řadou středověkých památek, které zažily kruté bitvy, ale i všední radosti a starosti jejich obyvatel. Některé takové stavby lákají tisíce lidí ze všech koutů světa. Pak jsou tu ty menší a téměř zapomenuté, a právě na jeden takový malý a časem skoro pohřbený hrad vás pozveme.

Nedaleko Plzně u obce Druztová se nachází zbytky hradu Věžka. Na Plzeňsku je mnoho takových zřícenin, ale Věžka je hned ve dvou ohledech unikátní. Její velkou předností je totiž téměř dokonalá poloha. Hrad se nachází na skále mezi Berounkou, Drahotínským potokem a místním rybníkem. Věžka tak byla dokonale chráněna proti nepřátelům, protože jedinou přístupovou cestou byl vstup příkopem z jihu. Ten však mohl být v případě napadení zatopen pomocí jezu vodou z řeky i z rybníka. Zřejmě právě zde vznikla jedna z prvních přehrad v Čechách.

Tip na výlet: zřícenina hradu Krašov

Krátká historie Věžky

Gotický hrad nechal kolem roku 1300 postavit Ratmír z Věžky. První zmínku o něm ale máme díky výstavbě blízkého kostela sv. Máří Magdaleny v roce 1351. Okolo něj je dodnes hřbitov. Dalším doloženým majitelem věžky byl jistý Otík z Chrástu, který se ale z nejasných důvodů dostal do pře s Václavem IV. Královské vojsko vědělo, že hrad lze dobýt jen těžko, a tak jej začalo v roce 1405 obléhat. Na jaře následujícího roku bylo hotovo. Otík se vzdal, ale opět za nejasných okolností jej dostal zpět do držení. Poté jej ihned předal svému synovi Petrovi, který si vysloužil přezdívku Prase.

Petr ale tíhl k husitům, a tak mu byl hrad zabaven a byl věnován Plzni jako náhrada za utrpěné škody během husitských válek. Další osud hradu je neznámý, ale město se jej zřejmě zbavilo. Na konci 15. století byla Věžka bez obyvatel a poslední záznam z roku 1517 zmiňuje prodej obce Druztová i Věžky znovu do držení Plzně. Od té doby nedobytný hrad chřadl.

Kachna, která dává zlatá vejce

Traduje se pověst, že se pod sutinami Věžky nachází tajná chodba, která vede nitrem skály k podzemnímu jezírku. Tam sedí kachna na zlatých vejcích, připravena je věnovat každému, kdo si vyslechne tři mše, vykoupe se v jezírku a za hlasitého modlení dojde ke kachně. Ta pak vstane a dotyčnému dovolí zlatá vejce odnést. Poté naklade nová.

Kudy a jak na Věžku

Jak už zmíněná poloha hradu napovídá, přístup k Věžce je mírně obtížnější. Výchozím bodem je místní hřbitov s kostelem sv. Máří Magdalény. Odtud je to k hradu asi 200 metrů, nicméně nejprve půjdete z kopce kolem rybníka a až přejdete kolem hráze, čeká vás stoupání po úzké pěšině až ke zbytkům hradní brány. Teprve na místě pochopíte, jak muselo být namáhavé Věžku postavit. Na infotabuli umístěné mezi zbytky hradebních zdí je znázorněna dobová podoba Věžky a všechny jistě potěší hezký výhled na tok řeky Berounky. Z hradu je k vidění kromě zbytků původních zídek také část brány a tesané schodiště.

Vzhledem ke složitějšímu přístupu nedoporučujeme absolvovat výlet s malými dětmi. Na místě jsou strmé srázy a k neštěstí nemusí být daleko. Stejně tak se k hradu nedostanete s kočárkem. Pro kované turisty jde však o příjemný výlet, který lze spojit s výpravou po naučné stezce Po Stopách Františka Malocha, která vás provede přilehlým přírodním parkem Horní Berounka.

Galerie:

Zdroj: infotabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru