Foto: Fabio Omero,, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Umělec naplnil v šedesátých letech konzervy vlastními exkrementy. Dnes se prodávají za milióny

Italský avantgardní umělec Piero Manzoni se dožil pouhých 29 let. Přesto dokázal šokovat svět svým velice svérázným dílem, za nějž jsou současní sběratelé ochotni zaplatit nepochopitelné částky.

Během šedesátých let minulého století se umělecký svět měnil k nepoznání. O slovo se hlásila mladá poválečná generace, která představovala mnohdy radikální, nekonformní a politicky zabarvená díla. Pojem umění nabíral zcela nových rozměrů a zejména v Itálii se začala objevovat jména, která dodnes jedni milují a druzí nenávidí. Mezi nimi má zcela zvláštní postavení Piero Manzoni.

Manzoni patří ke generaci svérázných umělců, jejichž díla dokázali italští kritici ocenit. Podle vlivného kritika Germanea Celanta se tomuto mladému muži podařilo vytvořit dílo kritizující soudobé poměry ve společnosti okořeněné svérázných humorem. Nejvíce doceňovaná a v současnosti vůbec nejpopulárnější Manzoniho kolekce nese název Merda d’artista, což v předkladu znamená Umělcův exkrement (někdy také Umělcovo hovno).

Smrt v lepší společnosti. Ideálně v sedmadvaceti letech jako záruka absolutní slávy

90 konzerv naplněných výkaly

Manzoni se svými díly vždy pokoušel zpochybňovat soudobé tendence. Pohrdal bujícím konzumním způsobem života i povrchností, a tak dal v roce 1961 najevo, co si o světě skutečně myslí. Výsledkem je 90 konzerv naplněných dle autora jeho vlastními exkrementy.

Nechvalně známé a dodnes diskutované „dílo“ je dodnes předmětem rozporů. Jedni se štítí jen na plechovku pohledět, jiní ji chtějí mít ve své umělecké sbírce. Všechny kusy jsou pečlivě očíslované od 001 do 090 s etiketou v italštině, angličtině, němčině a francouzštině, na které stojí: Umělcův exkrement, obsahuje 30 g čerstvých zakonzervovaných výkalů. Vyrobeno v květnu 1961.

Manzoni později přiznal, že jej k nápadu přivedl vlastní otec, mimochodem majitel konzervárny, který jeho dosavadní umění přirovnal k lidskému exkrementu. Už dříve experimentoval s tělesnými rysy. Nechával otisky prstů na vajíčkách či naplňoval balónky svým vlastním dechem a vystavoval je jako dílo s názvem „Umělcův dech“.

Antiutopické romány, ve kterých jejich autoři částečně předpověděli budoucnost

Exkrementy v konzervách šokovaly. Umělec však plechovky nadité výkaly obhajoval, stejně jako jeho příznivci, kteří je vysvětlovali jako svérázný protest proti konzumu a nenažranosti. Manzoni dva roky poté zemřel na infarkt. Jeho dílo však žije dál.

Obsah je ve skutečnosti předmětem spekulací

Umělcova předčasná smrt paradoxně zahalila konzervy tajemstvím. Jeden z Manzoniho přátel tvrdil, že neobsahují výkaly, ale sádru. To ale nelze nijak ověřit. Konzervy totiž nelze rentgenovat nebo skenovat, protože jsou z olova. Jejich otevření by je znehodnotilo, a tak obsah zůstává předmětem spekulací. Manzoniho nikdo při jejich plnění neviděl, a tak se současní odborníci na umění shodují na faktu, že obsah plechovek vlastně není znám.

V roce 1989 vystavil částečně otevřenou plechovku sběratel Bernard Bazile, nicméně v otvoru lze jen pozorovat další pevný předmět, který může, ale také nemusí být naplněn exkrementy.

Komunisté se snažili překroutit fakta o osvobození Plzně knihami i výstavou

Předražená ikona poválečné avantgardy

Aktuálně jsou umělcovy exkrementy cílem sběratelů z celého světa. V roce 2008 se jedna z plechovek prodala za 124 tisíc euro. O několik let později byla plechovka s číslem 83 prodána za téměř 100 tisíc liber. K dalším rekordů došlo v roce 2015, kdy se číslo 54 vydražilo za 182 500 liber, načež bylo prodáno za šílených 275 tisíc euro.

Jedna z konzerv se v roce 2017 dostala i do Česka. V Oblastní galerii v Liberci byla k vidění na výstavě Giacometti – Picasso – Chirico.

Galerie:

Zdroje: autorský text; Widewalls.ch

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru