L. Prang, Kolumbus v Americe. Volné dílo

Vikingové nebo Kolumbus? Ve skutečnosti neobjevil Ameriku ani jeden z nich

Všichni od mala známe příběh o Kryštofu Kolumbovi, který se plavil na samý konec světa, aby objevil zcela nový, tajuplný kontinent. Nejeden z nás pak následně sní o tom, jaké by to bylo sám takovým mořeplavcem být. Romantické a idealistické představy dětství nám však v dospělosti postupně rozbíjejí hořká fakta.

Nejprve zjistíme, že Kolumbovo tažení nebylo tak idealistické, jak jsme si představovali a že jeho invazi doprovázelo řinčení mečů a proudění krve. A poté se ještě dozvíme, že tu Ameriku vlastně ani neobjevil a že tam celých pět století před jeho narozením připlul jistý islandský viking jménem Leif Eriksson. Jak to bylo doopravdy?

Tajemný Vinland

Leif Eriksson skutečně kolem roku 1000 našeho letopočtu doplul na území Severní Ameriky. Zde strávil zimu a prozkoumal oblast dnešní Kanady. Této oblasti dal pro přítomnost divoké révy název Vinland. Jak se tam dostal, je však to, v čem se zdroje rozchází. Informace, které máme, totiž pochází ze starých norských ság, které byly původně předávány výhradně formou ústní slovesnosti.

Epidemie a pandemie mnohokrát pomohly Evropanům podmanit si cizí území

Sága o Erikssonovi má poté dvě varianty. V jedné z nich do Ameriky doplul omylem. V té druhé mu o ní ale řekl jistý obchodník jménem Bjarni Herjolfsson, který Ameriku objevil již před ním, ale po vzoru Michaela Collinse (třetí muž na Měsíci) na ni sám nikdy nevkročil.

Tím pádem by ale Ameriku objevil Herjolfsson a ne Eriksson. Skutečnost je ale taková, že to nebyl ani jeden z nich.

A co indiáni?

Ameriku dávno před Erikssonem a dávno před Kolumbem objevili její původní obyvatelé – indiáni. Jak se do ní dostali oni? A odkud? Mezi vědeckou komunitou je nepopulárnější teorie, která předpokládá, že paleo-indiáni se dostali do Ameriky během doby ledové přes Beringii, což byl pozemní most pojící Sibiř s územím dnešní Aljašky.

Existují však i fantasknější teorie. Například Graham Hancock tvrdí, že před globální oblevou, která následovala dobu ledovou, existovala jakási mateřská civilizace, která zakládala osady po celém světě. Z těchto osad dle něj časem vznikl Starý Egypt, Aztékové a mnohé další prekurzory moderní civilizace. A to je dost možná romantičtější představa, než ta s Kolumbem.

Galerie:

Zdroje: HANCOCK Graham, „America before“; KLEIN Christopher „The Viking Explorer Who Beat Columbus to America

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:
avatar
Jaroslav Bělohlávek

Jaroslavovo životní vášní je autorské psaní. Má za sebou dvě vydané publikace. Vystudoval filozofii a filmové vědy, ale nejraději píše o historii a sociologii.


Jaroslav Bělohlávek

Jaroslavovo životní vášní je autorské psaní. Má za sebou dvě vydané publikace. Vystudoval filozofii a filmové vědy, ale nejraději píše o historii a sociologii.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru