Foto: R. Muchka

Virtuální Slavnosti svobody sledovalo 45 tisíc lidí

Sedm hodin dlouhým online vysíláním si Plzeň připomněla v neděli 3. května osvobození americkou armádou před 75 lety. Virtuální Slavnosti svobody, vysílané z Autobusové haly DEPO2015, sledovalo 45 550 tisíc lidí.

Vysílání začalo v 11 hodin, v čase, kdy měl dle původního plánu, jenž se přesouvá na příští rok, vyjet Convoy of Liberty. Vysílání nabídlo divákům rozhovory, besedy, přelet historického letadla Harvard, připomínku oslav osvobození po roce 1989, vznik konvoje svobody, ale také například příběhy dětí amerických vojáků nebo české hoteliérky Eugenie. Hudební doprovod zajistila kapela Pilsner Jazz Band. Vyvrcholením programu byla zdravice amerických a belgických veteránů ze Spojených států amerických i z Belgie a živé spojení s Georgem Thompsonem a vnukem generála Pattona Georgem Pattonem Watersem z USA a do Belgie se město spojilo s Lucem Rensonnetem. Letos poprvé, od roku 1990, se oslavy musely přesunout do virtuálního prostředí z důvodu opatření proti pandemii koronaviru. Slavnosti svobody, které měly trvat od 1. do 6. května 2020, zrušilo vedení města v polovině března a přesunulo je na rok 2021 jako oslavy 75./76. výročí. Ty se odehrají od 6. do 9. května 2021.

Komunisté se snažili překroutit fakta o osvobození Plzně knihami i výstavou

„Zrušit letošní Slavnosti svobody, kdy si navíc připomínáme půlkulaté výročí, bylo velmi těžkým rozhodnutím. Museli jsme tak učinit poprvé od roku 1990, kdy si město osvobození americkou armádou připomíná. V polovině března jsme rozhodli o zrušení, ale zároveň jsme občanům toto výročí chtěli připomenout, proto jsme připravili alespoň virtuální slavnosti, které sledovaly desetitisíce lidí a já jim za to velmi děkuji, že si společně s Plzní, nejvíce americkým městem v České republice, připomínají těžce získanou svobodu, kterou nám američtí vojáci v roce 1945 přinesli. Slibuji, že v roce 2021 uděláme takové slavnosti, které jsme plánovali v roce letošním, a především si přeji, aby mohli přijet hosté nejvzácnější – američtí a belgičtí veteráni,“ uvedl primátor Martin Baxa při zahájení a přidal svoji osobní vzpomínku na první oslavy v roce 1990: „Se svými rodiči jsem jako tehdy 14-letý kluk stál na zaplněné Rokycanské třídě a čekali jsme na příjezd prezidenta Václava Havla, který byl hlavním hostem slavností v roce 1990, společně s americkou velvyslankyní Shirley Temple-Blackovou.“

„Slavnosti svobody mohli zájemci sledovat na webu www.slavnostisvobody.cz v češtině, angličtině a francouzštině, dála na Facebooku Slavnosti svobody, Plzeň.eu a Plzeň2015 a na městském YouTube. Celkem na Facebooku a na YouTube vidělo online vysílání 26 500 lidí. Na webu sledovalo online přenos 17 tisíc lidí. Velkou radost nám udělali sledující v USA, kterých bylo 1600, ve francouzské verzi si pustilo stream 450 lidí,“ vysvětlila Jana Komišová, vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu, jenž má pořádání oslav na starosti.

Plzeň odhalila v Arromanches v Normandii pamětní desku Československé samostatné obrněné brigádě

Sedmihodinový program technicky kompletně zajistilo Studio zamlklých mužů. „Celý štáb, který dnešní náročné vysílání zajistil, tvořilo 28 lidí, z toho bylo sedm kameramanů, tři zvukaři, dva osvětlovači,“ uvedla za Studio zamlklých mužů Petra Krákorová.

Kromě vysílání se uskutečnily v neděli také dva pietní akty. Památku padlých vojáků uctili primátor Martin Baxa a náměstek Michal Vozobule. „Uctili jsme památku padlých vojáků u památníků 16. obrněné divize, památníku československých vojáků bojujících na západní frontě v Husově ulici a také na Chodském náměstí u památníků 2. pěší divize,“ doplnil náměstek Michal Vozobule, jenž se v lednu 2020 společně s radní Lucií Kantorovou zúčastnil delegace města, která zvala v USA veterány a občany na květnové oslavy v Plzni. V odpoledním bloku vysílání společně s radní Lucií Kantorovou zavzpomínali na cestu do USA, ale také na loňskou cestu do francouzského Arromanches u příležitosti 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Primátor Martin Baxa též v neděli ráno položil květinu k pomníku generála G. S. Pattona.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: