Výstava panenek na zámku Blatná

Po celé léto probíhá na zámku Blatná výstava panenek. Jedná se o unikátní soukromou sbírku Jiřiny Havlové a k vidění je 300 panenek, a to jak starožitných, tak novodobých.

Na začátku byla malá holka, která si v 80. letech hrála s panenkami a hra s nimi se již v tak mladém věku proměnila ve sběratelskou vášeň. V této době bylo v Československu k sehnání málo panenek, převážná část nabídky byly mluvící panenky Hamiro, a tak si Jiřina své kousky střežila jako poklad. V dětství slýchávala od své babičky o panenkách, které přežily okupaci, ale po řádění Rusů v Mladé Boleslavi zmizely a už nedoufala, že by mohla tyto hračky najít. To se povedlo v roce 1995, kdy její babička uklízela půdu a ztracené panenky „made in Czechoslovakia“ objevila. Takto se Jiřina dostala k prvním starým panenkám, které dodnes pro jejich krásu a historii obdivuje.

V roce 2006 jsem se rozhodla zkusit dát svůj poklad na ukázku dalším lidem a zjistila jsem krásný sdílený zájem. Proto jsem se začala zajímat o tyto nádherné skvosty a teď vím, že v tom nejsem sama a mohu tak dát štěstí a radosti i jiným,” líčí Jiřina své začátky s vystavováním. Dnes spravuje facebookovou skupinu Panenky sbírám pro radost, kde je více než 2500 nadšenců, kteří si vzájemně vyměňují informace i panenky.

Na výstavě je k vidění mnoho modelů panenek, ale také jiné hračky, několik kočárků a postýlek. Zároveň můžete obdivovat krásnou architekturu zámku Blatná.

panenky blatná