Výukové programy v Techmanii využívá každým rokem více škol
Každým rokem roste zájem škol v regionu o nabízené výukové programy, které praktickou formou doplňují učivo a jsou koncipované s ohledem na rámcové vzdělávací programy.
V minulých letech Techmania zaznamenala vysoký zájem škol o vzdělávací programy a ukazuje se, že zájem o neformální vzdělávání ze strany pedagogů stoupá. „Za minulý školní rok využilo naší programové nabídky téměř 51 000 žáků a studentů, což bylo o 17 % více než v předešlém školním roce. V letošním roce očekáváme alespoň 5% nárůst počtu žáků, kteří navštíví některý z našich programů,“ říká Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center.
Proto Techmania také v aktuálním školním roce 2019/2020 vytvořila řadu nových vzdělávacích programů pro školy.
„Personalizace vzdělávání je výzva, před kterou nyní stojíme, a instituce neformálního vzdělávání mají v tomto procesu nezastupitelnou roli. Zejména pak takové, které nabízejí osobní zkušenost s probíraným učivem nebo jej rozvíjejí. Techmania se snaží mít právě takovou nabídku pro školní skupiny a dle vysoké návštěvnosti, je to správný směr,“ říká Vlastimil Volák.
Expozice
V nejnovější interaktivní expozici Inženýr se žáci dozví a prakticky si vyzkouší kreativitu, inovace a hledání řešení technických problému!
Děti přijdou na to, jak fungují různé typy motorů, pokusí se zkonstruovat nejrychlejší autíčko na závodní dráhu, zjistí, jak funguje aerodynamická síla, otestují stavební materiály, prozkoumají mostní konstrukce, postaví mrakodrapy nebo zkusí najít lék na smrtící nákazu. 18 interaktivních exponátů přiblíží práci inženýrů, kteří zlepšují náš život.
Programy
Pro děti z mateřských škol a první a druhé ročníky základních škol jsou vhodné čtyři základní programy: „PROČ NĚKTERÉ VĚCI PLAVOU A JINÉ NE?, HRAVÁ GEOMETRIE PRO NEJMENŠÍ, BARVY KOLEM NÁS a PRVNÍ KONTAKT S ROBOTEM“. Děti tak zjistí, co je vztlak a kdy působí. V obrázcích budou hledat geometrické tvary a také je do nich schovávat. Ukážou si základní barvy a vysvětlí si, jak vzniká duha. Mohou si vyzkoušet také první kroky v programování.
Pro žáky první až páté třídy je vhodný program „TECHNIKA A VYNÁLEZY INSPIROVANÉ PŘÍRODOU“, kdy žáci odhalí tajemství ptačího letu a získané znalosti použijí při sestrojení kluzáku. Technické znalosti si mohou vyzkoušet v programu „POSTAVÍME MRAKODRAP“, v roli stavebního inženýra vybudují nejvyšší a nejodolnější budovu s využitím různých materiálů. A z oblasti biologie mohou navštívit program „NA TĚLO“, vyzkoušet si fungování lidského těla na sobě samých a zjistit například, jak dobrý mají hmat, nebo jak rychle běží.
Pro starší studenty páté až sedmé třídy je ideální „NAPROGRAMUJ SI ROBOTA“, kdy si žáci vyzkouší řídit robota pomocí jednoduchých povelů. Studenti šestého až devátého ročníku mohou navštívit program „JAKÝ SMYSL MAJÍ SMYSLY?“. V tomto programu žáci zjistí, jak funguje oko, co všechno je schopen zpracovat náš mozek a jak ho lze oklamat.
Zájemci o astronomii mohou navštívit dva zajímavé programy. „KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA SLUNEČNÍ SOUSTAVOU“ představí planety sluneční soustavy a jejich strukturu a detailněji se zaměří na planetu Mars. Na komentovaném programu „ZEMĚ, MARS A 6 STATEČNÝCH“ se žáci dozvědí, zda bychom mohli žít na Marsu a proč nás zajímá právě „rudá planeta“.
Nové projekce v 3D Planetáriu
V 3D planetáriu jsou promítány nové projekce. Od 4 let je vhodná „SE ZVÍŘÁTKY O VESMÍRU“ – ježek, krtek, zajíc a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Žáci od 3. třídy díky projekci „ROBINSONKA“ prožijí jedinečné dobrodružství na staré měsíční základně, kde před více než sto lety přistála výprava Apollo 15.