Foto: Volné dílo

Walt Disney – milovník animace, který byl omylem považován za antisemitu, má i svoji vlastní planetku

Kdo by neznal filmy jako Pinocchio, Bambi, Alenka v říši divů a postavičky Mickey MouseKačera Donalda, GoofyhoPluta. Walter Elias Disney, kterému nikdo neřekl jinak než Walt, byl průkopník animovaného film, který miloval pohádkové příběhy a kresbu. Stejně tak miloval svou práci, které obětoval svůj život. Byl považován za excentrického muže, přestože ve skutečném životě byl spíš nesmělý.

Narodil se v roce 1901 v Chicagu a už od útlého dětství rád kreslil. Na střední škole se stal karikaturistou školních novin. V této době zuřila 1. světová válka a jeho kresby byly velmi vlastenecké.

Úspěchy a rekordní počet ocenění

V roce 1923 se po původním neúspěchu a krachu prvního studia nevzdal a založil v Hollywoodu se svým bratrem Royem nové výtvarné studio The Walt Disney Company. S kreslířkou Lillian Boundsovou, která pro něj pracovala, se později oženil. Se svým dlouholetým přítelem významným malířem Ubem Iwerksem v roce 1928 vytvořil dodnes populární postavičku myšáka Mickeyho.

O devět let později se Disney dočkal obrovského úspěchu a slávy díky oscarovému animovanému filmu Sněhurka a sedm trpaslíků. Následoval zlatý věk Disneyho animovaných filmů, který vyústil ve stavbu zábavního parku s živými postavičkami pod názvem Disneyland.

Zlatá dvacátá léta. Bezstarostný životní styl plný hudby, alkoholu a krátkých sukní

Omylem považovaný za antisemitu

Čas od času se vynořovaly fámy, podle kterých byl Walt Disney antisemita. Během 2. světové války Disneyho studio produkovalo řadu amerických propagandistických animovaných filmů. Nejslavnější a dodnes někde zakazovaný snímek Der Fuehrer’s Face vypráví noční můru Kačera Donalda, kde pracuje v nacistické továrně. Tento animák přestože končí scénou, kde Donald obejme sochu Svobody a hodí rajče do Hitlerova obličeje, byl často špatně pochopen. Nenávist k židovskému obyvatelstvu tak byla pouhou fámou, která se nezakládala na pravdě.

Rakovina plic a vstup do nebes

Disney zemřel ve věku 65 let na rakovinu plic, což pro těžkého kuřáka, jakým byl, nebylo velkým překvapením. Za svůj život obdržel 22 zlatých sošek Oscara a celkem 59 nominací, což je dodnes rekordní počet. Jeho celovečerní filmy se staly součástí amerického kulturního dědictví. O jeho slávě svědčí i pojmenování planetky objevené v roce 1980 sovětskou astronomkou Ljudmilou Karačkinou. Vesmírné těleso dostalo název Disneya a Walt tak doslova vstoupil mezi hvězdy.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru