Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Z Plzně do Chorvatska autem – kam k nejbližšímu moři, za kolik a jak rychle

Léto se blíží a mnoho z vás stráví jeho část v Chorvatsku. Připravili jsme návod na jednu z nejrychlejších tras, jak se dostat ze západní části republiky autem k Jadranu, konkrétně do chorvatské Istrie, kde je mimo jiné pro mnoho Čechů stále oblíbenější dovolená na jachtě.

Cesta začíná v Plzni a za cíl jsme si vybrali letovisko Medulin, které leží na špici Istrijského poloostrova asi 7 kilometrů jižně od Puly. Kvůli pohodlí jsme naplánovali cestu autem do Chorvatska tak, aby co nejmenší část cesty byla mimo dálnici. Tím se sice trasa asi o 100 kilometrů prodlouží, ale kratší varianta přes jižní Čechy je podle plánovače tras o 2 hodiny delší.

Trasa Plzeň – Istrie

Výhoda námi zvolené trasy do Chorvatska je jasná. Z celkových 900 kilometrů je pouze 25 kilometrů mimo dálnici, a to konkrétně u slovinsko-chorvatských hranic. Budete míjet velká města jako Regensburg, Mnichov, Salzburg, Villach, Lublaň, Koper a Pulu, která doporučujeme používat jako orientační body, pokud jedete bez navigace. Po každém z těchto měst je na dálnicích přehledné značení, které vás navede k dalšímu. Časově se cesta dá bez komplikací zvládnout i za 9 hodin. My jsme si cestu vyzkoušeli a s drobnými přestávkami a zácpami hlavně ve Slovinsku jsme v autě strávili přibližně 11 hodin.

Německo

Českem trvá cesta asi hodinu po D5, která se v Německu mění na A6. Po této dálnici ale pojedete jen chvíli, protože zahnete směrem Regensburg na dálnici A93 a poté na německou několika proudovou tepnu A9, která směřuje do Mnichova. Bavorskou metropoli ale minete po obchvatu A99 a budete se dívat po cedulích, které vás nasměrují na dálnici A8 a rakouský Salzburg. Cesta od Mnichova do Salzburgu je příjemná, po pravé straně uvidíte první vrcholky Alp a pokud budete pozorní, tak také spatříte hladinu jezera Chiemsee, tzv. „Bavorského moře“.

Průjezd Německem má mnoho výhod, ale také některé zápory. Výhodou je rozhodně plynulost provozu. I přes velké zatížení jsou německé dálnice konstruované tak, aby jej zvládly. V Německu se také jezdí rychle, protože na většině úseků není žádné rychlostní omezení, a pokud pojedete český standard 130 km/h, budete pravděpodobně nejpomalejší osobák, kolem kterého se na plný plyn budou řítit i malá auta typu Opel Corsa. Na dálnici se však mohou vyskytnout uzavírky nebo nehody. V takovém případě se hlavně na dálnici A9 před Mnichovem začnou tvořit dlouhé kolony. Také nedoporučujeme plánovat průjezd kolem Regensburgu a Mnichova v pracovní den mezi 7. a 9. hodinou ranní, kdy se do těchto měst sjíždí mnoho lidí z okolí do práce.

chiemsee
Chiemsee neboli „Bavorské moře“. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Dálniční poplatky v Německu

V Německu můžete stále používat dálnice zdarma. To se bohužel změní, protože od října 2020 budou dálnice zpoplatněny sazbou dle typu vozu.

Rakousko

Ihned po vjezdu do Rakouska se u Salzburgu napojte na dálnici A10 směrem Villach, poté se A10 změní na A11. Čeká vás hezký, avšak pomalý průjezd Alpami. Většinu cesty vám bude dovoleno jet pouze 100 km/h. Naštěstí průjezd Rakouskem není dlouhý a vy si cestou budete moci prohlédnout Vysoké Taury. Na trase je zpoplatněný průjezd Katschberským tunelem částkou 11,5 euro za osobní vůz. Tunel je dlouhý 5418 m a tubusy dlouhé více jak 5 kilometrů vás budou čekat celkem tři. Tím posledním je tunel Karavanky (7864 m). Ten spojuje Rakousko a Slovinsko a průjezd vás vyjde na 7,20 euro za osobní vůz.

Dopravní zácpy se mohou vyskytnout u mýtných bran před oběma zmíněnými tunely, ale také na jednom úseku dálnice A10, kde v současnosti probíhají práce na silnici a provoz je omezen na 80 km/h.

Dálniční poplatky v Rakousku

V Rakousku musíte mít dálniční známku. Její cena je vcelku přívětivá, protože poplatek za osobní vůz je za desetidenní kupon 9,2 euro. Pokud plánujete delší dovolenou, tak vás měsíční viněta vyjde na 26,8 euro, ale vhodnější je koupit dva desetidenní kupony. Známky seženete na čerpacích stanicích před hraničním přechodem do Rakouska, nebo je můžete zakoupit přímo v Plzni na pobočce ÚAMK u Pekla.

dálnice A10 alpy
Cesta po rakouské A10 a úchvatné alpské scenérie. Foto: Plzenoviny.cz

Slovinsko

Ve Slovinsku se ocitnete po průjezdu tunelem Karavanky. Pojedete po dálnici A2 a až skoro k Lublani je po levé straně nádherný výhled na Alpy. U Lublaně se vydáte po dálnici A1 směrem na přístavní město Koper. U hlavního města Slovinska se spojují dvě velké dálnice a po zmiňovaném úseku míří do Istrie turisté ze západní i východní Evropy a kromě noci je zde v létě každý den hustý provoz.

V Koperu musíte opustit dálnici a na hraniční přechod s Chorvatskem jet po silnici 1. třídy (E11). Asi po patnácti kilometrech přijedete na chorvatské hranice. Zde mohou nastat další komplikace v podobě hraniční kontroly. Chorvatsko ještě není součástí Schengenského prostoru, proto si musíte připravit občanské průkazy (a děti pasy). Celníci sice turistům nedělají problémy a odbavují je rychle, přesto se před přechodem mohou tvořit kolony v obou směrech. Doporučujeme se zařadit do pruhu označeného EU, EEA, CH, kde kontroly probíhají v rychlém tempu (pár vteřin na vůz). Do pruhu EU, EEA, CH, NON-EU se zařazují i vozy, které nejsou součástí Schengenu a jejich kontroly probíhají důsledně, tedy pomalu.

Dálniční poplatky ve Slovinsku

Ve Slovinsku musíte mít také dálniční známku. Její cena je pro turisty nevýhodná, protože nejlevnější varianta za 15 euro za osobní vůz platí pouze týden, proto si většina cestovatelů do Chorvatska musí koupit měsíční kupon za 30 euro. Dálnici se dá vyhnout, ale v případě cesty do Istrie je to komplikované. Známky můžete zakoupit na hraničním přechodu a nebo na pobočce ÚAMK.

tunel ve slovinsku
Za průjezd některými tunely se platí mýtné. Foto: Plzenoviny.cz

Chorvatsko

Ihned za hraničním přechodem najedete na dálnici A9, která vás asi po hodině dovede až do Puly. Poté už bez problémů trefíte např. do Medulinu, ale samozřejmě také do jiné destinace v Istrii.

Dálniční poplatky v Chorvatsku

V Chorvatsku jsou dálnice drahé a většinou je používají pouze turisté. Cesta po A9 vás vyjde na 50 kun (asi 175 Kč) a poplatek se hradí formou mýtného. To funguje tak, že si při vjezdu na dálnici vyzvednete lístek, kterým se prokážete při výjezdu a podle ujetých kilometrů zaplatíte poplatek.

Medulinská riviera
Riviéra v Medulinu nabízí písečné i oblázkové pláže. Foto: Plzenoviny.cz

Medulin a Pula

V Medulinu se nachází písečná pláž Bijeca (úvodní foto), která je vhodná pro děti, ale lemují ji i bary, takže také dospělí si přijdou na své. Naleznete zde však také klasické kamenné pláže a autokemp, jehož část se dokonce nachází na ostrově. Nedaleko leží nádherné město Pula, které bylo kdysi součástí Římské říše a italský vliv je zde patrný dodnes. V Pule je také známé akvárium. Z přírodních skvostů doporučujeme výlet na ostrov Ceja, kde se nachází rovněž písečná pláž a dále do přírodního parku Kamenjak.

koloseum pula
Koloseum v Pule je dominantou města. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Ceny potravin v Chorvatsku

V Chorvatsku je o něco dráž než v Česku a vyplatí se nakupovat v obchodních domech Lidl nebo Plodine. Na trzích při plážích nebo v turisty navštěvovaných místech je až o 50 % dráž.

Pokud budete chvíli hledat, tak se alespoň můžete ubytovat v různých luxusních apartmánech napříč celým Chorvatskem za přijatelné ceny.

Kalkulace cesty autem do Chorvatska

V úvahu bereme desetidenní pobyt a nepočítáme poplatek za dálnici v Česku. Průměrnou spotřebu bereme 2 Kč na 1 ujetý kilometr, což odpovídá klasickému osobnímu vozu. Spotřeba u SUV nebo dodávky bude o něco vyšší. Cenu za 1 euro počítáme 26 Kč a za 1 kunu 3,50 Kč. Výsledek je za cestu tam a zpět. Pokud chcete ušetřit za palivo, cestou tankujte v Rakousku nebo ve Slovinsku, kde jsou ceny na podobné úrovni jako u nás. V Chorvatsku jsou pohonné hmoty dražší.

Palivo – 3600 Kč
Dálnice v Rakousku – 240 Kč
Mýtné za tunely – 972 Kč
Dálnice ve Slovinsku – 780 Kč
Dálnice v Chorvatsku – 350 Kč

Celkem – 5942 Kč

medulinský záliv
Mělký záliv v Medulinu. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

O ostatních trasách do Chorvatska si můžete přečíst v článku Cesta autem do Chorvatska na idnes.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: