Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Zásady bezpečného opalování nejsou žádná věda. Držte se rčení všeho s mírou

Ideálně strávený horký letní den si mnoho z nás představuje na lehátku na pláži, nejlépe se zmrzlinou nebo chlazeným nápojem. Aby se z idylky nevyklubaly bolavé spáleniny či ještě horší nepříjemnosti, je potřeba při pobytu na přímém slunci dodržovat pravidla, která minimalizují rizika spojená s opalováním.

Eliminujte dopady nebezpečného záření

Ať už se opalujete vědomě, či se nacházíte na ostrém slunci třeba při práci na zahradě a dostatečně se před paprsky nechráníte, vystavujete kůži zbytečné zátěži. UV-A záření začne po určité době pronikat do hlubších vrstev pokožky a zrychluje následně její stárnutí, čímž dochází k tvorbě vrásek a zvyšuje se riziko kožního nádoru. Nepoužíváte-li ochranné opalovací prostředky, UV-B záření začne pokožku spalovat a vytváří se puchýře. Ochranné krémy používejte vždy, když víte, že budete slunečnímu svitu vystaveni, ideálně volte prostředky s označením SPF, které chrání proti UV-B záření a IPD (PPD), což je označení pro ochranu před UV-A zářením. Během dlouhého pobytu na slunci se mažte opakovaně.

Voděodolný krém na celý den?

Označení těchto prostředků je často velmi chybně interpretováno matoucím názvem. Takový krém chrání pokožku ve vodě, ale při opakovaném koupání se smývá a rozhodně nevydrží celé odpoledne. Své také dělá pot, který krém z těla odplavuje. I krémem, který chrání ve vodě, je nutné nanášet opakovaně.

Potřebuji opalovací krém ve stínu?

Ano, UV paprsky vnikají i do příjemného stínu, kde jste sice chráněni před úžehem, ale pokožka je nebezpečnému záření i tak vystavena. Dermatologové proto doporučují pravidelné mazání krémem i lidem, kteří se snaží vyhledávat stín. Typicky je tomu tak na pláži u moře nebo na koupališti.

opalování
Ani voděodolný krém nevydrží celý den. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Je možné se opalovat zdravě?

Pobyt na slunci je pro zdraví nezbytný. Sluneční paprsky fungují jako stimulant při tvorbě vitamínu D, který je důležitý pro zdravé kosti, ovlivňuje správnou funkci imunitního systému a je důležitý pro dvě stovky chemických procesů v těle. Nic se ale nemá přehánět. Dlouhý pobyt na slunci způsobuje výše uvedené potíže. Pro každého je vhodná doba pobytu na něm bez ochranného prostředku jiná a odvíjí se od fototypu pleti. Nejrizikovější doba pro pobyt na přímém slunci je mezi 11. a 15. hodinou.

Zjistěte, jaký jste fototyp:

Fototyp Popis Maximální doba pobytu na slunci bez ochrany
1 Světlý typ pleti, pihy, vždy se spálí 10 minut
2 Světlý typ pleti, většinou se spálí nebo zčervená 20 minut
3 Středně světlý typ pleti, někdy se opálí do hněda 30 minut
4 Tmavý typ pleti, opaluje se do hněda 45 minut

Při pobytu na slunci je dále nutné dbát na pitný režim, ochranu očí a hlavy. Pokud jste fototyp 1 nebo 2, cíleně se neopalujte. Děti také zbytečně slunci nevystavujte. Pokožku při prvním opalování nesmažte na přímém slunci, ale postupně ji na tuto zátěž připravujte. Jestliže se spálíte, použijte na zarudlou nebo loupající se kůži krém na popálení a střídavě také hydratační krém. Zároveň se vyhýbejte přímému slunci, dokud se vám neuleví.

Opalování rovněž podporuje betakaroten. Ten můžete užívat jak před plánovanou dovolenou, tak i po opálení. Pokožka se bude lépe zbarvovat do bronzova a déle si tento odstín udrží.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: