Život plný vzestupů a pádů. Muzikant Steve Strange, který dal tvář osmdesátkám, by se letos dožil šedesáti let
Když velšský hudebník Steve Strange před čtyřiceti lety zakládal kapelu Visage, pravděpodobně vůbec netušil, že již o rok později se singlem Fade To Grey určí tvář celých novoromantických 80. let. Steve Strange by se letos dožil 60 let, ale stejně jako mnoho hudebních vizionářů, i on odešel příliš brzy.
Fade to grey nebyl nikdy překonán
Fade To Grey je takovým nesmrtelným songem, který zní stále nadčasově. V roce 1980 však působil jak z jiného světa, vokál, éterická melodie i klip udělaly z kapely hvězdu novoromantického nebe, kterou lidé milovali, ale také nenáviděli. Mezi hudebními odborníky i kritiky je skladba Fade to Grey považována za jednu z nejlepších z celé dekády a v rámci subžánru je jen málokterá známější.
Přes všechny úspěchy se na tvorbu Steva Strange pomalu začalo zapomínat. Během první poloviny 80. let vydala kapela Visage tři alba – Visage, The Anvil a Beat Boy. Poté se Strange začal oddávat drogám a na scénu se vrátil až v roce 2013. Když už se zdálo, že Visage znovu dosáhne světových úspěchů, dohnal jej duch minulosti a nemilosrdně zasáhl. V únoru 2015 jej na dovolené v Egyptě postihl infarkt, kterému podlehl. Bylo mu pouhých 55 let.
Divoká novoromantická jízda odstartovala v klubu Blitz
Steve Strange se ve skutečnosti jmenoval Stephen John Harrington. Miloval hudbu a když v roce 1976 zažil koncert Sex Pistols, věděl že muzika je jeho životním údělem. O rok později už zakládal v Londýně klub Blitz, který se stal kolébkou novoromantických a synth-popových kapel jako například Duran Duran nebo Spandau Ballet. V klubu také vystupovali DJové a mimo jiné se v něm hrála tehdy rodící se elektronická hudba. Hvězdám vzešlým z prken tohoto klubu se začalo říkat Blitz Kids. Steve se však nakonec stal sám hudební hvězdou s kapelou Visage. V jejím základu stál například Billy Currie, který byl současně členem neméně slavných Ultravox.
Strangeův talent se projevil velmi rychle. Po Fade To Grey vyprodukoval s kapelou i další zásadní songy, které poznamenaly osmdesátky – The Anvil, In The Year 2525 nebo The Amboss. Charismatický zpěvák ale neoslovoval, či neodrazoval posluchače pouze hudbou. Jeho sexuální orientace i nápaditý styl oblékání doplňovaly songy kapely o tehdy málo vídané prvky. Strange se však ještě v 80. letech hudebně ukryl na Ibizu, protože už tehdy měl problémy s drogami. Tam působil v místních vyhlášených klubech, ale dá se říci, že o něm přestalo být slyšet.
Drogy, problémy, comeback a smutný konec
O svých problémech s kokainem, heroinem i o své sexualitě promluvil až v autobiografii Blitzed! v roce 2002. V knize otevřeně popsal svůj vzestup i pád, nervové zhroucení i pokusy o to, vrátit se znovu do běžného života. Dokonce byl chycen při krádeži plyšové hračky z Teletubbies a byl odsouzen podmínečně na tři měsíce. Dlouho se potácel v depresích a na hudební comeback neměl pomyšlení ani sílu. Přesto se na pódia vrátil.
Světového věhlasu již nedosáhl, ale oslovil přesně to publikum, které zakořenilo v osmdesátkách. Chytlavé synth-popové melodie ocenili i hudební kritici. Kladně byl přijat především song She’s Electric z alba Heart and Knives vydaného v roce 2013, po téměř třicetileté hudební přestávce. Následovalo ještě neméně povedené album Demons To Diamonds. Steve ale nakonec za svůj divoký život zaplatil tu největší daň. Zemřel příliš brzy, ale zanechal za sebou nesmrtelné skladby, které ovlivnily minimálně jednu generaci. Posmrtně bylo vydáno ještě album remixů a best of nazvané The Wild Life, které mapuje hudební dráhu kapely Visage.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.