Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Historické osobnosti, o kterých se říká, že zemřely na toaletě

Smrt se jednoho dne nevyhne nikomu z nás. Pravděpodobně si všichni přejeme klidný konec v posteli. Jenže co když se i poslední chvíle člověka mezi živými trochu zvrtnou a on skončí tak, jak by si opravdu nikdy ani nepředstavoval?

Elagabalus

Marcus Aurelius Antonius Augustus nebo také Elagabalus, jak byl nazýván po své smrti, měl jednu z nejhorších pověstí mezi vládci Říma, a to tenkrát bývala docela velká konkurence. Uveden byl do své funkce v pouhých 14 letech, získal neomezené finanční prostředky a moc, což mu rozhodně neprospělo.

Sexuální skandály s milenci a milenkami nebyly pro vládce ničím výjimečným. Dokonce byl pětkrát ženatý, což lze považovat za nadprůměrný výkon, když uvážíme, že zemřel v 18 letech. Jedním z jeho koníčků bylo servírovat svým hostům přesné napodobeniny toho, co jedl on, jenže ze dřeva nebo keramiky. A běda, jestli měl někdo problém!

Elagabalus
Vědci zrekonstrovali, jak mohl Elagabalus vypadat. Foto: World History Publishing,CC BY-NC SA

Existuje podezření, že Elagabalus mohl být transgender. Tvrdí se totiž, že se pokusil vyhledat lékaře, který by mu mohl opatřit ženské genitálie. Ať už to bylo jakkoliv, pravdou zůstává, že jeho nástupcem se měl stát bratranec Alexander. Elagabalus se jej pokusil nechat zavraždit v roce 222 n. l. a vyhrožoval zadržením či popravou také těm, kteří ho podporovali. V té době se jeho chování zprotivilo celé pretoriánské gardě a netrvalo dlouho, než se postavila proti němu. Elagabalus se pokusil utéct, ale byl nalezen společně se svou matkou, když se ukrývali na toaletě. Oba byli rozřezáni na kousky a vyhozeni do odpadu.

Judy Garland

Francis Gumm, známá později jako Judy Garland, prorazila ve filmovém světě již jako velmi mladá dívka. Jejím nejznámějším počinem je bezpochyby role Dorothy Gale ve filmu The Wizard of Oz (Čaroděj ze země Oz) z roku 1939. Ovšem nešťastná kombinace šéfů bez skrupulí z filmových studií a malého povědomí o nebezpečnosti užívání amfetaminů vedla k jejímu doživotnímu zápasu s návykovými látkami, psychologickými potížemi a závislostí na alkoholu. I přes tyto těžkosti se Judy nepřestávala smát a vtipkovat. Nicméně na konci jejího života byla beznadějně závislá na barbiturátech a nakonec zemřela na toaletě po náhodném předávkování v roce 1969. Přestože se spekulovalo o možnosti sebevraždy, lidé jí blízcí toto vyvraceli a tvrdili, že její tělo prostě už jen neustálo nápor chemikálií.

Judy Garland
Krásná Judy Garland. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Elvis Presley

Pravděpodobně nejznámější osobnost, jíž se stala osudnou toaleta, je bezpochyby Elvis Presley. Ačkoliv on sám drogy bral, necítil se jako zastánce kontrakultury (alternativní kultura, jejíž hodnoty se liší od běžných norem chování), do které bezpochyby patřil. Věřil dokonce, že skupina Beatles nastavovala mladým lidem špatný vzor právě tím, že její členové drogám také holdovali.

Elvis Presley
Legendární Elvis v roce 1958. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Avšak ani tyto postoje jej nezachránili před vlastní zkázou způsobenou zneužíváním léků na předpis a závislostí na nezdravém jídle. Zemřel na toaletě v roce 1977 v pouhých 42 letech. Následovala celá řada konspiračních teorií o jeho smrti, která dle mnohých byla fingovaná.

Doplňující zdroje: MGM; World History Publishing

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí: