V plzeňské zoo je rušno. Mláďata hlásí od lvů i klokanů, šimpanzi mají zmodernizovaný výběh
Hlavní část návštěvnické sezóny v plzeňské zoologické a botanické zahradě sice končí, ale živo je v ní i nadále. Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů ve městě se chlubí novými mláďaty i zmodernizovanou expozicí.
Mláďata ve lvím výběhu i u klokanů
Samice lva berberského, původem ze zoo v Hannoveru, přivedla 9. srpna na svět další mláďata. Samce a tři samice sice zatím veřejnost neuvidí, vnitřní expozice s porodním boxem je totiž dočasně nepřístupná, ale ve zmodernizovaném venkovním výběhu je možné pozorovat loňská mláďata.
Dalším letním přírůstkem je mládě klokana bažinného. Tento druh je v Plzni chován od roku 2013 a rozmnožován od roku 2018. Pětičlennou skupinu návštěvníci potkají za expozicí šimpanzů v bývalém výběhu psů dingo. V Evropě je chová kolem třiceti zoo.
Tento býložravý východoaustralský klokan může být vysoký i 80 cm a dosáhnout hmotnosti kolem 20 kg. Ve výbězích australské části Zoo Plzeň je nyní chováno celkem sedm druhů velkých a středních klokanů. Letos uplynulo již 30 let od návratu klokanů do Plzně a jejich nepřetržitého chovu, nejdéle je chován klokan rudokrký.
Otevření zmodernizované šimpanzí expozice
Velkou novinkou je také modernizace šimpanzí expozice, která byla v pátek zpřístupněna veřejnosti. „Venkovní přírodní výběh pro šimpanze učenlivé nahradil původní malé klece poprvé v roce 2000. Za 23 let prošel dílčími úpravami, ta dosud největší začala na jaře 2023. Změnu si vyžádaly současné regule chovu lidoopů. Největší úpravou je prohloubení a rozšíření oddělovacího vodního příkopu. Doprovodný elektrický ohradník zůstal pouze na okraji tohoto příkopu, aby pohled návštěvníka byl co nejméně rušený. Přibyly i nové kmeny a také lana, aby se šimpanzi dostali do pohybu nad zemí. Zeď ohraničující výběh ze severu získala novou uměleckou malbu připomínající prostředí afrického pralesa. Použita byla i moderní forma elektrického ohradníku v podobě lián. Přibyla rovněž záchytná síť do vody včetně kotevních prvků a napínacích lan,“ popisuje modernizaci mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.
Tlupa šimpanzů v Plzni je tvořena čtyřmi dospělými samicemi, samcem a tříletou samicí Cailou, která je druhým odchovem v Plzni. Trojice šimpanzů patří k extrémně ohroženému poddruhu šimpanz čego. Těch je v Evropě pouze 26 ve dvanácti zoo, celosvětově je celkem v lidské péči (ex-site chovu) 44.
Chov v zoologických zahradách odráží odborné poznatky o životě a potřebách šimpanzů. Trendem je nyní přítomnost více samců v tlupách. Proto i do plzeňské zoo letos na podzim dorazí z Portugalska desetiletý samec a po patřičné adaptaci bude spojen s místní skupinou. Navíc koncem roku je očekáváno narození mláděte.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.