Národní den biomechaniky se poprvé konal i v Plzni a slavil úspěch
Techmania Science Centre uspořádala 10. dubna pod záštitou České společnosti pro biomechaniku s ve spolupráci se ZČU Národní den biomechaniky 2019.
Národní den biomechaniky se v České republice konal podruhé, v Plzni pak vůbec poprvé. Jeho pořádání v Techmánii inicioval a zaštítil ředitel centra Nové technologie – výzkumné centrum ZČU Luděk Hynčík. Po uvítání ředitelem Techmánie Vlastimilem Volákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Plzeňského kraje Ivanou Bartošovou a zakladatelem oboru biomechaniky na ZČU Josefem Rosenbergem následovaly odborné přednášky a semináře.
Hlavním tématem dne bylo lidské koleno. Osm předem přihlášených pětičlenných týmů se o něm na třech stanovištích dozvědělo potřebné informace, které jim poté posloužily jako podklad pro jejich finální úkol – z předem připravených komponent sestavit funkční model kolene. Zasloužené vítězství získal dívčí tým ze základní školy z Hořovic.
Kromě soutěže žáci vyslechli také přednášky na téma biomechaniky v podání předních odborník. S přednáškou Minneapolis aneb dobrodružství biomechanika vystoupil Vít Nováček z NTC ZČU, s přednáškou Biomechanika studie fixace zlomenin křížové kosti Libora Lobovský z FAV ZČU. Ve stáncích předávali své vědomosti z oblasti anatomie kolenního kloubu Marc Mandelbaum za projekt Zdravekoleno.cz, problematiku bionické protézy Genium X3 objasnil Tomáš Hájský ze společnosti Ottobock. Dále si návštěvníci mohli vyzkoušet mozkové hry, které jim přivezla Eva Fruhwirtová ze společnosti Mindball.
Národní den biomechaniky je součástí celosvětového Národního dne biomechaniky. O založení této tradice se zasloužila Americká společnost pro biomechaniku.