reklamní prostor
Foto: Plzenoviny.cz

Entropa. Satirické monstrum, které vyvolalo svého času poprask v celé Evropě, je stále k vidění v Plzni

Vzpomínáte na Entropu? Dílo umělce Davida Černého vzbudilo svého času rozruch v celé Evropě. V Bruselu již dávno nestojí, kontroverze už také nevyvolává, nicméně jako satira funguje stále na jedničku. Již dlouhé roky a možná i tak trochu nenápadně stojí v plzeňské Techmanii.

reklamní prostor
reklamní prostor

Dílo na budově Rady Evropy dlouho neviselo

Monstrózní plastika vznikla v roce 2009 jako symbol českého předsednictví Rady EU. David Černý nejprve všechny mystifikoval, když tvrdil, že na osmitunovém a 16 metrů vysokém díle spolupracovalo 27 umělců ze všech členských zemí unie. Když se 12. ledna Entropa objevila v Bruselu, ihned vyvolala bouřlivé reakce. Dílo totiž satiricky zobrazovalo unijní země a představitelé některých z nich se proti němu ohradili. Jiným se naopak líbilo.

Ať tak či onak, David Černý tehdy dravě vtrhl do evropského uměleckého prostoru. Svébytně poukázal na stereotypní vnímání států unie, a tak třeba Německo pokryl dálnicemi, z Itálie udělal fotbalové hřiště a na místo Švédska vložil typickou obrovskou krabici z obchodního domu IKEA. Česko lemovaly výroky exprezidenta Václava Klause.

K největším kritikům Entropy patřili představitelé Bulharska. Jejich zemi totiž na budově Rady Evropy symbolizoval turecký záchod. Spokojeni nebyli ani Slováci, kteří měli reliéf země, který připomíná uherský salám ovázaný maďarskou trikolorou.

reklamní prostor
Supersport s plzeňskou stopou MTX Tatra V8 znovu ožije v limitované reedici

Z Entropy byl zkrátka poprask. Černý se omlouval a sliboval zakrytí zemí, které s vyobrazením nesouhlasily. Totéž pronášeli čeští představitelé. Umělec také přiznal, že dílo vytvořil jen on s několika dalšími spolupracovníky a vrátil dvoumilionový honorář. O Entropě se dlouho mluvilo, nakonec spíše pozitivně, a až humbuk utichl, monumentální dílo se přestěhovalo do pražského Centra současného umění DOX. V roce 2010 bylo v tichosti převezeno do Plzně, kde je k vidění v Techmanii i dnes.

Entropa jako (politický) chaos

Pojmenování Entropa vychází z fyzikálního pojmu entropie, který poukazuje na míru neuspořádanosti v termodynamickém systému. V běžné mluvě je však pojem chápán jako neustále se zvyšující chaos, čímž Černý poukázal na stávající politické dění. Jak se míra chaosu na politické scéně od roku 2009 proměnila? To necháme posoudit čtenáře. Nicméně i přesto, že Entropa oslavila své patnáctiny, zdá se její myšlenka stále aktuální.

Galerie:

Zjednodušené popisky vyobrazení zemí na Entropě

Belgie – napůl snězená krabice pralinek
Bulharsko – turecké záchody
Česko – kontroverzní výroky prezidenta Václava Klause
Dánsko – kostičky Lega
Estonsko – srp a kladiva (Estonsko chtělo symboly komunismu zakázat)
Finsko – opilý muž v sauně
Francie – nápis stávka
Irsko – dudy s přesahem píšťal do Severního Irska
Itálie – fotbalové hřiště
Kypr – rozříznut na dvě půlky
Litva – panáčci močící na východ
Lotyšsko – je plné hor (ve skutečnosti je rovinaté)
Lucembursko – zlatý nápis „na prodej“
Maďarsko – Atomium postavené z typických maďarských zemědělských produktů
Malta – slon pod lupou
Německo – spleť dálnic
Nizozemsko – zatopené, z vody koukají jen minarety
Polsko – kněží zvedající duhovou vlajku hnutí za práva homosexuálů
Portugalsko – tři kusy masa jako symboly kolonialismu
Rakousko – atomová elektrárna
Rumunsko – zábavní park ve stylu Drákuly
Řecko – vyhořelý les
Slovensko – uherský salám ovázaný maďarskou trikolorou
Slovinsko – kus skály s nápisem, „první turisté sem přišli roku 1213“
Španělsko – zcela zalité betonem, jen uprostřed je míchačka
Švédsko – krabice IKEA
Velká Británie – na plastice chybí a v rohu je zahrnuta jako chybějící díl

Zdroje: infopanel Techmania

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: