Grafika: Plzenoviny.cz

Akce v Plzni 2024: Přehled zajímavých událostí a festivalů

Na rok 2024 je v Plzni naplánováno mnoho zajímavých událostí. Otevřete kalendáře a zapište si data akcí, které vás lákají. Konat se toho bude opravdu hodně! Přinášíme vám náš výběr.


1. 3 – 2. 3. 2024 – Brūstok: Pivně-kulturní festival

Přehlídka rozmanitosti pivních stylů v podání těch nejlepších pivovarů z Česka i zahraničí se v Plzni uskuteční již poosmé. Těšit se můžete opět do DEPA2015.


7. 3. – 11. 4. 2024 – Smetanovské dny

Festival klasické hudby má v Plzni zakořeněnou tradici a chybět nebude ani v roce 2024. Vždy vyprodané koncerty dokazují, že má vážná hudba své místo i ve 21. století. Více informací najdete na www.smetanovskedny.cz.


22. 3. – 23. 3. 2024 – Festival světla BLIK BLIK

Festival světla BLIK BLIK patří k nejoblíbenějším jarním akcím. Na více než 10 zastávkách předvedou umělci z celého světa lasermapping, videomapping, obří statické projekce či interaktivní světelné exponáty přizpůsobené na míru lokalitě. Místa konání ještě budou upřesněna.


25. 4. – 27. 4. 2024 – Treffpunkt

Festival bavorské kultury se opět uskuteční v areálu DEPO2015. Při posezení na tradičních bavorských pivních zahrádkách si tu za poslechu rozmanitých kapel užijete tradiční bavorské speciality jako míchaný pivní sýr „Obatzda“ nebo Weißwurst s preclíkem. Nebudou chybět bavorská a plzeňská piva.


3. 5. – 6. 5. 2024 – Slavnosti svobody

Slavnosti svobody už od roku 1990 připomínají osvobození Plzně americkou armádou. Těšit se můžete na vojenské historické kempy s ukázkami dobového života vojáků i civilistů, konvoj vojenských historických vozidel, tematické kulturní akce i vzpomínková setkání u památníků II. světové války.


11. 5. 2024 – Plzeňský Majáles

Studentská slavnost jara se opět odehraje na Ploché dráze nedaleko univerzitního kampusu na Borech. Největší západočeský festival s dlouhou tradicí nabídne spoustu koncertů českých i slovenských kapel a bohatý doprovodný program studentských dnů na akademické půdě a ve vysokoškolských klubech. Bavit se ale mohou i nestudující.


18. 5. 2024 – Plzeňské dvorky

Objevte skryté vnitrobloky v centru města. Většina dvorků je totiž pro veřejnost skryta a nepřístupná. Díky akci Plzeňské dvorky můžete některé z nich prozkoumat a poznat. Program bude s ohledem na datum konání upřesněn.


18. 5. – 19. 5. 2024 – Prima Fresh Festival

V parku za Plazou si užijete gastronomické speciality české i světové kuchyně. Nebudou chybět degustace, kuchařské show ani speciální menu.


31. 5. – 2. 6. 2024 – Metalfest Open Air

Festival metalové muziky proběhne v lochotínském amfiteátru. První potvrzené kapely: Five Finger Death Punch, Dimmu Borgir, Tarja Turunen & Marko Hietala, Eluveitie, Sonata Arctica a Feuerschwanz.


4. 6. 2024 – Sting Live

V lochotínském amfiteátru ještě zůstaneme. Zahraje zde totiž Sting. Uslyšíte hity z jeho kariéry v kapele The Police, ale i skladby ze sólové dráhy. Koncert Stinga, který je sedmnáctinásobný držitel ceny Grammy, patří mezi největší letošní hudební události v Plzni.


12. 6. – 16. 6. 2024 – Skupova Plzeň

Skupova Plzeň je nejstarší profesionální divadelní festival v České republice. První ročník byl v roce 1967 uspořádán u příležitosti vzpomínky na Josefa Skupu. V současné době jde o nejvýznamnější festival loutkového divadla v ČR, bienále, jehož páteř tvoří bilanční přehlídka oblasti českého loutkového divadla, výběr ze špičkových zahraničních produkcí, fokus na oblasti světového loutkářství nebo workshopy a dílny. Pořadatelem festivalu je plzeňské Divadlo Alfa.


21. 6. – 22. 6. 2024 – Summer City Fest

Na 12. ročník festivalu Summer City Fest zavítají na Božkovský ostrov ti nejlepší žánroví umělci z Česka a Slovenska. Pátek se ponese v rytmech hip hopu, v sobotu to bude taneční muzika.


25. 6. 2024 – Open Air s muzikálem – Dracula

Letošní Noc s operou v plzeňském amfiteátru doplní muzikál. Novou, původní a zároveň vůbec první mimopražskou inscenaci nabídne svým divákům Divadlo J. K. Tyla v rámci Roku české hudby. Čekají vás hity jako Jsi můj pán nebo Vím, že jsi se mnou v podání plzeňských muzikálových hvězd.


28. 6. 2024 – Noc s operou – Libuše

Zakončení sezóny Divadla J. K. Tyla proběhne formou velkolepého zpracování slavnostní opery Bedřicha Smetany. Ten v Plzni studoval na gymnáziu a během této doby se rozhodl pro hudební kariéru. Napsal zde několik svých prvních drobných klavírních skladeb. V roce 2024 uplyne 200 let od skladatelova narození. Libuše pod širým nebem bude k vidění a poslechu v lochotínském amfiteátru.


17. 8. – 25. 8. 2024 – Sportmanie

Oblíbený festival sportu a pohybu Sportmanie se bude konat opět v parku za Plazou. Každý den na vás bude čekat několik desítek sportovních stanovišť, kde si kromě tradičních sportů pod vedením instruktorů můžete zkusit i méně známé a netradiční sporty. Akce je zdarma.


31. 8. – 1. 9. – TUTO jídlo 2024 – festival plzeňské gastronomie

Náplavka na Radbuze se již popáté promění v promenádu plnou dobrého jídla i pití z podniků z Plzně a Plzeňského kraje. Vstupné se neplatí.


11. 9. – 18. 9. 2024 – Mezinárodní festival Divadlo

Tradiční festival se koná v několika divadlech v Plzni, doprovodné akce festivalu probíhají také v prostoru U Branky, na náměstí Republiky nebo v kulturním středisku DEPO2015. Na doprovodné akce je vstup zdarma.


13. 9. – 14. 9. 2024 – Slunce ve skle

Festival pivovarů láká na Selskou náves do Černic řady návštěvníků. Degustovat můžete do 0,1l džbánků a k tomu si užít kulturní program.


20. 9. – 25. 9. 2024 – Finále Plzeň

Plzeňský filmový festival je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých celovečerních hraných filmů a soutěžní přehlídkou dokumentů. Program bude v průběhu roku upřesněn.


Proběhne i další řada akcí a festivalů, které zatím nemají termín. Těšit se můžete na trhy na náměstí Republiky, srpnový Festival na ulici, Inspiral Garden a třeba i na advent. Zajímavé události budeme průběžně doplňovat nebo můžete sledovat náš kalendář akcí.

Za změnu programu neručíme.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: